צה"ל מצטייד ב"מיני ספייק"

הטיל החדש מיועד למטרות שנחשבות "רכות" יחסית בטווחים של כקילומטר

"מיני-ספייק" (צילום: עמיר רפפורט)

צה"ל מתחיל להצטייד בכמות ראשונה של הטיל החדש של רפאל ממשפחת ה"ספייק" – ה"מיני ספיק". הטיל החדש הוא הזעיר ביותר מתוך משפחה של טילים, שהגדול ביותר בה הוא הספייק אנלוס NLOS לטווחים של עד 25 ק"מ.

רפאל השלימה באחרונה את פיתוחו של הטיל מדגם "מיני ספייק", שמשקלו, כשהוא בתוך הזביל שהוא גם המשגר, רק 4 ק"ג. המשגר צמוד ליחידת השיגור והחייל מנהג את הטיל עד למטרה באמצעות תקשורת המאפשרת לו לראות את המטרה ולכוון את הטיל אליה בדיוק עצום. לטיל יש טווח של כ-1.5 ק"מ והוא בשלב זה בעל ראש נפץ המיועד בעיקר לפגיעה בכוחות רגלים המצויים בתוך מבנה או מחסה.

הטיל מאפשר לחייל הרגלי לפגוע במטרות בטווחים של כמה מאות מטרים בגמישות רבה, והוא מתאים במיוחד לסביבת לחימה אורבנית שבה אין צורך לחדור מטרות שיריון. אורכו של הטיל כ-70 ס"מ וקוטרו המירבי 75 מ"מ. כל חייל יכול לשאת ארבעה טילים כאלה במנשא מיוחד. החייל הנושא את מערכת השיגור והשליטה יכול להעמיס על עצמו עוד שני טילים כאלה. בשלב זה יש לטיל ראש קרבי המיועד נגד מטרות אדם אבל יש להניח כי יפותחו רשק"ים נוספים.

קודם להשלמת הפיתוח של ה"מיני ספייק" רפאל השלימה רק לפני מספר חודשים את פיתוחו של הטיל ספייק SR, המיועד לטווחים דומים, אך נושא ראש נפץ גדול יותר. באחרונה נודע לישראל דיפנס על עסקה גדולה בין רפאל ובין מדינה באסיה, שהחליטה להצטייד בספייק SR.

אולי יעניין אותך גם