צה"ל מגייס ציידי רשת

קורס ייעודי להגנה מפני מתקפות סייבר ייפתח כבר בחודשים הקרובים. המטרה: החיילים ישמרו על הרשת, יזהו פרצות ויידעו לסגור אותן

קורס ייעודי לתחום לוחמת הרשת ייפתח בחודשים הקרובים, תחת השם "מגן בסייבר". משימותיהם של לוחמי הסייבר יתחילו בשמירה על תשתיות תקשורת רגישות, וימשיכו בהגנה אקטיבית מפני התקפות בזמן אמת. "ההגנה על הרשת מתחילה בשמירה על התשתיות הפיזיות שלנו", אמר מפקד בה"ד 7, אל"ם מיקי בוסקילה. "החיילים ישמרו עליהן כדי שאף גורם לא יוכל להתחבר ולקחת מאיתנו מידע, ואם מישהו באמת נגע ופתח, הם אלה שיידעו לזהות את הפרצה ולסגור אותה".

באגף התקשוב פועלים בימים אלה על אפיון הקורס הייעודי, ומעריכים כי המחזור הראשון ימנה כ–50 צעירים, וכי משך ההכשרה יהיה כחצי שנה ויחייב חתימת קבע של שנה עד 18 חודשים. בוגרי הקורס ישתלבו עם סיומו בחילות ובאגפים השונים, ביניהם חיל האוויר, חיל הים ואגף המודיעין. הקורס ייפתח בבית–הספר למקצועות התקשוב (בה"ד 7), לבנים ולבנות כאחד, במיוחד לאור העובדה שהפן הפיזי בתפקיד הוא מועט. "אנחנו רואים בנים ובנות בצורה שוויונית לתפקיד הזה", הסביר אל"ם בוסקילה. בין משתתפי הקורס העתידי יהיו חיילים העוסקים היום בתחומים דומים בצבא ויוסבו לטובת התפקיד החדש, ומלש"בים שיאותרו במיוחד לתחום זה. באגף מעריכים כי עם פתיחת התפקיד בשאלון המא"ה, אותם בני נוער הנמנים עם אוכלוסיית ההאקרים וחובבי התחום יהיו מעוניינים להשתלב בתפקיד החדש שנבנה.

במסגרת תחום הגנת הרשת, יש כוונה לשלב אלמנטים של הגנת הסייבר גם בקורסים הקיימים היום באגף התקשוב, כבר בחצי השנה הקרובה. החל מהקורסים הבסיסיים ביותר, כמו מנהל הרשת, יוטמעו תוכני הגנה חדשים. "גם לפני עידן הסייבר שילבנו תכנים של אבטחת הרשת", טען אל"ם בוסקילה, "אך כיוון שהאיום הגיע למימד שכזה, אנחנו נעלה קומה נוספת בהבנה שלו, ונלמד אותו בקורסים השונים כמו שאנחנו מלמדים תוכני צי"ד ושו"ב אחרים". ההחלטה על סוגי התכנים וכמות השיעורים שיועברו בכל קורס, תתקבל במסגרת שיתוף פעולה של הבה"ד עם גוף ההגנה בסייבר, אשר הוקם לא מזמן באגף. הגוף ישמש כמנחה מקצועי, אשר יסייע בגיבוש תפיסת הלימוד של התחום.

 


הידיעה התפרסמה לראשונה בשבועון "במחנה", גליון 33, אוגוסט 2011

אולי יעניין אותך גם