צה"ל יחל בהטמעת מערכת "תמנון"

מערכת השו"ב הניידת ועליה אפליקציה של חברת אלביט מערכות תיכנס לשירות במרס 2013 ליחידות המיוחדות של זרוע היבשה

בצה"ל יחלו בהטמעת מערכת השו"ב הניידת "תמנון" במרס 2013. היחידות הראשונות שיעשו שימוש במערכת יהיו יחידות האיסוף המודיעיני של זרוע היבשה. מערכת השו"ב כוללת מחשב מוצפן וצג, המותאם לפעולה בתנאי שטח קשים.

מערכת ה"תמנון" עברה במהלך החודשים האחרונים את תהליכי הבדיקות ואת האישורים הטכניים, תוך כדי פעילות מבצעית במספר מצומצם של יחידות. מערכת המחשוב הלביש פותחה על ידי חברת CTI בשיתוף חברת BDAT - Black Diamond Advanced Technology האמריקאית. CTI ממוקמת בניו יורק ונמצאת בבעלות איש העסקים הישראלי, איל שחי. הפיתוח בוצע עבור המינהל למחקר, פיתוח אמצעי לחימה ותשתית טכנולוגית במשרד הביטחון (מפא"ת) ועבור זרוע היבשה של צה"ל.

המערכות מיוצרות בארצות הברית ונרכשות בכספי הסיוע האמריקאי. מערכת ה"תמנון" מותקנת על גבי מנשא וכוללת מחשב משימה מוצפן המריץ את יישום השו"ב וכן צג מחשב בגודל של 6.5 אינץ'. המערכת מיועדת לרמת המח"ט ומעלה ולשימוש כוחות מיוחדים, והיא תשתלב במערכות צבא יבשה דיגיטלי (צי"ד), שפותחו על ידי אלביט מערכות. ה"תמנון" מותאמת במיוחד לתנאי סביבה קשים (חול, אבק, לחות, רטיבות, שמש, רוח וכדומה) ולפעולה בסביבת לחימה טקטית. היא מחוברת למדים באמצעות שני תופסנים, וניתן להסיר אותה בקלות.

המערכת החדשה כוללת גם מקלט GPS וכניסות לחיבור מגוון אביזרים וסנסורים חיצוניים כגון עינית תצוגה, אמצעי תצפית ועוד. היא חסכונית באנרגיה, כך שהמחשב יכול לפעול זמן רב גם בלי סוללה חיצונית. ניתן לפרק את המחשב מהסוללה החיצונית, ולהעבירו למערכת שו"ב אחרת לא ללא צורך בהפעלה מחדש.

אולי יעניין אותך גם

בתמונה (מימין לשמאל): סמנכ"ל התעשייה האווירית ומנהל חטיבת תעופה, יוסי מלמד ומנכ"ל ESG, כריסטופר אוטן (קרדיט: ESG)

תעשייה אווירית וחברת ESG הגרמנית יפתחו מערכת תקשורת זמן אמת בין כלי טיס

התעשייה האווירית חתמו על הסכם שיתוף פעולה לפיתוח מערכת תקשורת בין כלי טיס עבור חיל האוויר הגרמני