צבא ארה"ב בוחן את "כיפת ברזל"

סוללה של מערכת ההגנה האווירית צפויה להגיע לארה"ב לניסויים במטרה לבחון הצטיידות בה. המטרה – לספק הגנה למפקדות הצבא האמריקאי באזורי עימות ברחבי העולם

צבא ארה"ב בוחן את "כיפת ברזל"

חשיפה: מערכת "כיפת ברזל" צפויה להגיע לצבא ארצות הברית, לאחר ההצלחה הגדולה שלה בצה"ל. הצבא האמריקאי יצטייד בסוללה אחת מן המערכת להגנה מפני טילים, ובעקבות ניסויים שיערוך בה יחליט האם לבצע הצטיידות בהיקף נרחב.

מערכת "כיפת ברזל" נחשבת הישג טכנולוגי יוצא דופן, והאמריקאים מגלים בו עניין לאחר שבתחילת הדרך לא האמינו בסיכויי ההצלחה של המערכת. זו הסיבה לכך שהאמריקאים לא היו שותפים במימון הפיתוח של המערכת, בדומה לפרויקטים אחרים להגנה מפני טילים - מערכות טילי ה"חץ" לטילים מטווחים ארוכים ומערכת "שרביט קסמים" להגנה מפני טילים בטווח בינוני ומפני טילי שיוט.

המימון וההצטיידות בשתי הסוללות הראשונות בוצעו כולם מכספי משרד הביטחון, ואולם מאז מימנה ארצות הברית את כל ההצטיידות הישראלית במערכת, בתקציב מיוחד מעבר לכספי הסיוע הביטחוני השנתי הרגיל. במסגרת שיתוף הפעולה בין הארצות, סוכם באחרונה בין החברה הישראלית רפאל, שפיתחה את "כיפת ברזל" ובין החברה האמריקאית רייתיאון על ייצור משותף של סוללות כיפת ברזל על אדמת ארצות הברית.

הייצור המשותף יכול לאפשר לצה"ל להצטייד בעתיד מערכות "כיפת ברזל" במימון כספי סיוע "רגיל", שהתנאי לגביהם שהם משמשים רק רכש ל מוצרים מתוצרת ארה"ב. ואולם, הייצור המשותף יאפשר לישראל ולארצות הברית להציע את המערכת במשותף למספר מדינות שמתעניינות בה, ובהן פולין, אוקראינה וקוריאה הדרומית.

שר הביטחון משה יעלון ביקר בשבוע שעבר בארצות הברית ודן בהיבטים שונים של שיתוף הפעולה הביטחוני בין הארצות. בין היתר סוכן על הגברת הייצור על אדמת ארצות הברית של נגמ"שי מרכבה (נמ"רים) ועל ביטול ההצטיידות המתוכננת במטוס V-22 שהוא גם מסוק, משום שהכמות שתוכננה (6 מטוסים) אינה מצדיקה מערך לוגיסטי חדש בחיל האוויר.

ההתפתחות המפתיעה היא שצבא ארצות הברית יקבל סוללה אחת של "כיפת ברזל" ויערוך בה סדרת ניסויים. על אדמת ארצות הברית אין איום של רקטות, אבל אם יוחלט על הצטיידות ל הצבא האמריקאי במערכת, היא עשויה לשמש להגנה על מפקדות צבאיות ועל אתרים אמריקאים באזורי עימות ולחימה ברחבי העולם.