פרטים חדשים על המערכת האסורה

למערכת "ישראל דיפנס" נודע כי המערכת האופטית שאל –אופ ביקשה למכור לטורקיה הייתה בעלת יכולות משופרות שעלו על הטווח המבצעי הרשמי. מדובר על שיפורים ביכולות צילום הלילה של המערכת וטווח הפעולה שלה

מערכת LOROP (צילום: אלביט מערכות)

נחשפו פרטים חדשים על מערכת המודיעין המוטסת שמכירתה לחיל האוויר הטורקי נמנעה ברגע האחרון. הפרטים מתייחסים ליכולת האופטית של המערכת המשווקת תחת השם "קונדור-2". הטווח המבצעי הרשמי של המערכת הוא 100 ק"מ אבל מקורות אמרו למערכת ישראל דיפנס כי בדגם החדש יש יכולת של "כמה עשרות ק"מ טובים נוספים".

הטורקים עמדו לקבל את המערכת המשופרת עם כל התוספות. אל אופ, יצרנית המערכת, גם שיפרה את יכולת צילום הלילה של המערכת. המערכת מותקנת בפוד סטנדרטי של 300 גלון אותו נושא מטוס האפ-16 תחת אחת מכנפיו.

ה"קונדור -2" מספק מידע חזותי שוטף ביום ובלילה וזאת ברזולוציה גבוהה. המערכת פועלת בצורה אלכסונית, כך שהמטוס לא חייב לטוס מעל לשטח אותו רוצים לצלם. מערכת הקירור המשופרת של ה"קונדור-2" מאפשרת שימוש גמיש יותר בתנאים סביבתיים קשים.

בנוסף, היא מסוגלת לפעול בגבהים גדולים ונחשבת לדעת מומחים לאחת הטובות מסוגה בעולם. הטורקים רכשו גם מכ"ם מתוצרת אלתא שישלים את היכולת של המערכת האופטית במצבים שהיא לא יכולה לפעול בגלל ראות גרועה.

בתעשייה האווירית ובאלביט מערכות קיבלו את הודעת מערכת הביטחון על איסור המכירה בתדהמה. מאלביט מערכות נמסר כי החברה פנתה למשרד הביטחון בקשר לפיצוי בגין נזק העלול להיגרם לחברה עקב אי חידוש רישיונות היצוא ומנכ"ל משרד הביטחון החליט כי יש להיכנס לדיון מיידי עם החברה כדי לנסות להגיע להסדר מוסכם בנושא. עוד נמסר כי בשלב זה אין הערכה לגובה הנזקים שייגרמו כתוצאה מהביטול. נזקים אלו עלולים להיות מהותיים לתוצאות הפיננסיות של החברה.

אולי יעניין אותך גם