פרויקט פינוי המוקשים יוצא לדרך

מנהלת פינוי המוקשים העבירה השבוע שני מכרזים ראשונים לפרויקט פינוי המוקשים מרמת הגולן, הבקעה והערבה. מכרזים נוספים יצאו בקרוב. החברות הביטחוניות נערכות להגיש הצעותיהן למכרז

שדה מוקשים (צילום: דובר צה"ל)

פרויקט פינוי המוקשים ברחבי ישראל יוצא לדרך: השבוע יצאו שני המכרזים הראשונים לכל החברות הביטחוניות, בהזמנה להתמודד על הפרויקט הענק לפינוי המוקשים מאזור רמת הגולן, הבקעה והערבה. מדובר על פרויקט בעלות של עשרות מיליוני שקלים. החברות הביטחוניות בוחנות את המכרזים, ומתחילות להכין את הצעותיהם.

בראש מנהלת פינוי המוקשים, עומד תא"ל, (מיל') ארווין לביא. בחודש אוגוסט האחרון אישרה ועדת החוץ והביטחון לתקצב את הפרויקט בסך של 27 מיליון שקלים. תהליך פינוי המוקשים החל בישראל כבר לפני מספר שנים, לאחר העברת חוק בנושא שאותו יזם חבר הכנסת רוני בר-און (קדימה).

התהליך התנהל בעצלתיים עד אשר אירעה התקרית הקשה בצפון בפברואר 2010, אז נפצע קשה הילד דניאל יובל, לאחר שעלה על מוקש במהלך טיול משפחתי ברמת הגולן. אחותו, נפצעה באורח בינוני באותה תקרית בעוד שיובל איבד את רגלו באירוע. לאחר המקרה התגייס יובל עצמו לקמפיין לזירוז פינוי המוקשים. הוא הופיע בדיוני הוועדות בכנסת וסיפר את סיפורו האישי במטרה להאיץ במחוקקים להתקדם בפרויקט. בני המשפחה טענו כי שדה המוקשים בו טיילו לא היה מסומן כראוי ועל כן נכנסו לאזור לפני שאירעה הטרגדיה.

כאמור, בשבוע האחרון יצאו המכרזים הראשונים לחברות במטרה להתחיל בפינוי המוקשים. אחת החברות שכבר הודיעה בעבר שתהיה מעוניינת להשתתף כי אלול-תמרינד, נציגתה בארץ של חברת מיינוולף (MINEWOLF) משווייץ. החברה מתמחה בפינוי מוקשים ועושה שימוש במערכות מכאניות מתקדמות. מיינוולף כבר פעלה בעבר בפינוי מוקשים בגבולות ירדן, סוריה ולבנון.

אולי יעניין אותך גם