פרד אווירי

בחברת "ארבאן ארונאוטיקס" ביבנה התחילו לבנות את אב הטיפוס השני של כלי הטיס המהפכני "פרד אווירי". רפי יואלי, מנכ"ל החברה, מסר כי אב הטיפוס השני דרוש כדי להיערך לסדרה של טיסות הדגמה בפני לקוחות פוטנציאליים שמתוכננת לעוד כשנה. סדרת טיסות זו תבוצע בדרום הארץ ונודע כי נציגים של כמה גופים ביטחוניים ואזרחיים הביעו את רצונם לצפות בהן.

אב הטיפוס השני יהיה מופעל על ידי אותו מנוע בו מצויד אב הטיפוס הראשון וזאת כדי לקצר את לוח הזמנים. יתכן כי מאוחר יותר יוחלף המנוע בדגם החדש 2Arriel בעל הספק של 940 כוח סוס. זה יאפשר משקל המראה מרבי 1,400 ק"ג, ושהיה באוויר של עד 5 שעות בגובה מירבי של 12.000 רגל.

החברה הישראלית עדיין מחפשת מימון נוסף כדי לאפשר את השלבים הדרושים בתוכנית. בעיקר אחרי מלחמת לבנון השנייה התברר לצה"ל כי הוא זקוק לכלי טיס מיוחד שיוכל לטוס ללא טייס לקווי הלחימה הקדמיים כדי לפנות משם פצועים. נודע כי צה"ל מקיים "בחינה ראשונה " של יכולות כלי הטיס המהפכני. גם האמריקנים בעיראק ובעיקר באפגניסטן וגם חיילי הכוח הרב לאומי במדינה זו, ניצבים מול אותה בעיה. המסוק הוא כלי החילוץ הטוב ביותר אבל הסיכוי שהוא יצא מאזור שטוף אש בשלום קטן מאוד ואז בנוסף לפצועים שלא יגיעו לטיפול רפואי, גם אנשי הצוות יהרגו כמעט באופן ודאי.

כבר לפני שתי הפעולות המלחמתיות האחרונות בלבנון ועזה, החלו חברות ישראליות לפתח כלי פינוי חדישים שיוכלו לבצע את המשימה ללא סיכון בני אדם נוספים. הרעיון פשוט , או לכאורה פשוט. להכניס לשטח כלי טיס או כלי רכב, אוטונומיים, ללא טיס או נהג שיגיעו לאן שיורו להם, ויצאו ממנו במהירות ללא שאדם נוסף מסכן את עצמו. ה"פרד" מופעל בעזרת מנוע סילון המניע שני מדחפים גדולים, פנימיים. מערכות של "כנפונים" או בפשטות יתר, מעין תריסים מפנה את זרמי האויר לכיוון הרצוי כדי לשלוט על התנועות של כלי הטיס המוזר.