פיצוץ בקומפלקס כימיקלי צבאי באיראן

שלושה פיצוצים שלשום בצהריים החריבו ככל הנראה, מתקן שנחשד בעשור האחרון כחלק מתוכנית איראנית לפיתוח נשק כימי ואף יכול לייצר דלק לטילי קרקע-קרקע

בתמונה: בצהוב: בסיס המחקר לטילים בבידג'נה 2011 / באדום: אזור הקומפלקס הכימיקלי שבו אירעה סדרת פיצוצי

שלשום דווח בקצרה על שלושה פיצוצים שנשמעו מאזור שכונת בידג'נה ממערב לטהראן. השלטון באיראן אמנם מנסה להשקיט את העניין, אולם ניתן לקבוע כעת כי הפיצוץ אירע ב-14:00 בקומפלקס התעשיתי הכימיקלי, ראג'ה-שימי, המסונף למשרד הביטחון האיראני ועוסק בייצור חומרים כימיקליים לשימושים צבאיים.

גורמי אופוזיציה מדווחים כי למקום נגרם נזק רב והרשויות הורו לצוותים במקום שלא לדבר על מספר הנפגעים במקום. מדובר בקומפלקס שנחשד בעשור האחרון בכחלק מתוכנית איראנית לפיתוח נשק כימי. המפעל מעבד סוגים שונים של כימיקלים היכולים לשמש גם לייצור דלק לטילי קרקע-קרקע. הבוקר התייצב סגן שר הפנים האיראני לענייני ביטחון והסביר כי הרקע לפיצוצים שנשמעו היטב באזור טהראן הוא פיצוץ מבוקר ומתוכנן של תחמושת ישנה.

הגרסה האיראנית נשמעת מוכרת? זו היתה גם הגרסה שהשמיעו הרשויות באיראן מיד לאחר הפיצוץ שהרעיד בנובמבר 2011 את הקומפלקס הצבאי ליד הכפר בידגנה, מקום מושבה של חטיבת הטילים החמישית של משמרות המהפכה, האחראית על שיגור טילי שיהאב 3 ו-4. ימים מאוחר יותר התברר כי הפיצוץ אירע במרכז למחקר טילים שעסק בפיתוח מנועי דלק מוצק לטילי קרקע-קרקע לטווח ארוך. בפיצוץ שנגרם בעת ניסוי מתקדם במנוע דלק מוצק, נמחק המרכז ו-17 מאנשיו ובראשם אבי תוכנית הטילים של איראן, הגנרל חסן טהרני.

המתקן שעליו אנחנו מדווחים כעת שוכן על אותה הדרך העוברת בין צומת מולארד לכיוון אזור התעשייה סאפה ובמרחק 2 ק"מ מהמרכז למחקר טילים המדובר שנמחק ומאז כנראה פעילותו הועתקה לאתר אחר.

בתקופה האחרונה התייחסו שר ההגנה האיראני וסגנו לפריצת דרך שעשתה איראן בפיתוח טילי הסאג'יל הבליסטיים שיכולים להגיע לכל מטרה בישראל ולחלקים מיבשת אירופה. מדובר בטיל בליסטי בעל שני שלבים המונע בדלק מוצק שאיראן שוקדת על הארכת טווחו.

סגן שר ההגנה האיראני, הגנרל מג'יד בוקאעי, חשף השבוע כי מדובר בפיתוח מתקדם בדלק מוצק (פיתוח שנעצר בעקבות הפיצוץ ב2011) והבטיח לחשוף את ההישג בקרוב. הדברים נאמרו בעת טקס לזכרו של אחד הפעילים שנפלו במילוי תפקידם בפיצוץ בבסיס הטילים בנובמבר 2011.

רונן סולומון הינו תחקירן אינטרנט ואנאליסט לענייני מודיעין וביטחון

אולי יעניין אותך גם