פיגועי אווירה

האירועים של הימים האחרונים מעלים את השאלה - מהו המסר ששולחת הרשות הפלסטינית לאנשיה? הרי היא מתנגדת לאינתיפאדה נוספת, אך "מחאה עממית" בהחלט מקובלת עליה. פרשנות של עמיר רפפורט

פיגועי אווירה

(אילוסטרציה: דובר צה"ל)

פיגוע הדקירה בצומת אדם אתמול, יום אחד בלבד אחרי ניסיון הפיגוע באוטובוס בבת ים, ובתום חודשיים עם עשרות הרוגים ופצועים - יהודים ופלסטינים - אינו מעיד על פרוץ האינתיפאדה השלישית.

יש עדיין הבדל משמעותי בין ארועי השבועות האחרונים ובין חודש ספטמבר 2000, שבו פרצה האינתיפאדה השלישית: לפני למעלה מ-13 שנה שלט ברשות הפלסטינית יאסר ערפאת שהצית את האינתיפאדה מתוך אמונה בדרך המאבק הפלסטיני.

האינתיפאדה השנייה עלתה ביוקר לצד הפלסטיני (וגם הישראלי) והסתיימה בכישלון צורב מבחינת הציבור בשטחים ובעזה. הכאב עדיין צורב. לפי כל הערכות של צה"ל והשב"כ כיום, הציבור הפלסטיני וגם ההנהגה של ה"רשות" אינם מעוניינים כעת באינתיפאדה שלישית. יתירה מכך, שיתוף הפעולה המודיעיני בין כוחות הביטחון הישראליים והפלסטיניים נמשך גם בימים האחרונים כאילו אין טרור.

אך אם אף אחד אינו מעוניין באמת באינתיפאדה שלישית, מדוע גואה האלימות בכל זאת? הסיבה הראשונה היא המסר הכפול מצד הרשות הפלסטינית שלפיו פיגועי טרור קשים אמנם אינם תואמים את האינטרס הפלסטיני, אבל "מחאה עממית" שמלווה ביידוי אבנים ואף בקבוקי תבערה מידי פעם - בהחלט כן. הפיגועים ותקריות הירי בשטחים יוצרים תהליך הסלמה שיימשך ויחריף.

בשטחים שוררת זה מכבר "אווירה" שמעודדת עוד ועוד יחידים והתארגנויות מקומיות וספונטניות לקחת יוזמה ולתכנן פיגועים (הפיגוע בבת ים, למשל, אינו מעיד על תחכום גדול מידי מצד מבצעיו). יתירה מכך, המו"מ המדיני, שלפי כל ההערכות אינו מוביל לשום הסכם, מתסיס את האווירה עוד יותר ומדרבן גורמים רבים לבצע פיגועים – בין אם מתוך תסכול מחוסר התוחלת של השיחות ובין אם בניסיון לסכל את הסיכוי הנמוך ממילא להסדר כלשהו.

מה יהיה בשבוע הבא?

למרבה האירוניה, למרות גל הטרור, ישראל תבצע בשבוע הבא את ה"הפעימה השלישית" (מתוך ארבע) של שחרור אסירים פלסטיניים במסגרת ההסכם שהוביל לחידוש המו"מ המדיני. גם אתמול לא נשקלה האפשרות לעצור את שחרור האסירים ההדרגתי, וגם אם תישקל אפשרות כזאת, ארה"ב לא תאפשר לישראל לסגת ממחויבותה.

במקביל יימשכו בימים הקרובים מאמצי צה"ל והשב"כ לחקור את הפיגועים האחרונים ולפגוע בתשתיות הטרור בשטחים, שמנסות להרים ראש. כפי שהדברים נראו אתמול, נסיונות הפיגוע של היומיים האחרונים יפוענחו בקרוב. לא בהכרח עומדים מאחוריהם תשתיות טרור משמעותיות, כמו התשתית הסלאפית שרוסקה באיזור יאטה שבדרום הר חברון לפני מספר שבועות.

ומה יהיה באפריל?

זו השאלה הגדולה. במערכת הביטחון נערכים לעליית מדרגה נוספת בתסיסה ובאלימות שעלולה להתרחש באביב הקרוב. הסיבה: במועד זה צפויה הכרעה האם המו"מ המדיני בין ישראל לפלסטינים מוביל להסכם בניגוד לכל הסיכויים או למבוי סתום.

ההערכות במערכת הביטחון הן כי הסיכוי שיהיה הסכם הוא נמוך מאוד. במקרה של כישלון, צפוי גל תסיסה נוסף שהיקפו אינו ברור. בכל מקרה, צפויים חורף ואביב חמים למדי עם הרבה עבודה לכוחות הביטחון.

אולי יעניין אותך גם

הפגנה מחוץ למשרדי NSO, ביולי האחרון. צילום: REUTERS/Nir Elias

דעה | לפני ״פסגת הדמוקרטיות״ של ארה״ב, משרד הביטחון מחליט להדק את הפיקוח על יצואני סייבר

אגף הפיקוח על הייצוא הביטחוני פרסם נוסח מעודכן של הצהרת המשתמש, המחדדת את הגבלות הייצוא ואת הגדרות השימוש. צעד זה ננקט שלושה ימים לפני פסגה קריטית שתעסוק גם בסייבר התקפי