ערכת מיגון אישי חדשה

בעקבות לקחי מבצע "צוק איתן" בזרוע היבשה מכניסים לשימוש ערכת מיגון חדשה. הערכה תכלול אפוד קרמי, קסדת ראש, משקפי מגן ואטמי אוזניים חדשים

ערכת מיגון אישית חדשה תיכנס לשימוש בקרב כוחות החי"ר בצה"ל בהליך הדרגתי שהחל השנה, זאת בעקבות לקחי מבצע "צוק איתן", כך מפרסם אתר צה"ל. הערכה החדשה תכלול אפוד קרמי, קסדת ראש, משקפי מגן ואטמי אוזניים חדשים. "אחת המטרות העיקריות בזרוע היבשה היא לצמצם את המשקל שלוחמי החי"ר צריכים לשאת, ולספק אמצעים נוחים יותר", הסביר ראש מדור ציוד קרב ולוחמה תת-קרקעית במחלקת אמצעי לחימה, רס"ן שוקי שיוביץ. "מתחקירי 'צוק איתן' עלה כי יש לשנות ולשפר את מגני הגוף, האוזניים, העיניים והראש".

האפוד הקרמי החדש הינו שינוי מהותי בכל מה שנוגע למשקל שייסחבו הלוחמים. "האפוד החדש שוקל כ-15% פחות מהישן - ומספק הגנה טובה יותר", חשף רס"ן שיוביץ. לדבריו, לא רק שמגן הגוף החדש הינו קל וממוגן יותר, הוא גם מאוורר ונוח יותר. "בין האפוד לגוף הלוחם תהיה מעין רשת תלת-מימדית שתאפשר כניסה ויציאה של אוויר", הוא הסביר.

"כמו כן, יהיה נוח יותר ללבוש שכפ"ץ על גבי האפוד". עד כה, נרכשו כ-4,000 אפודים, ובעתיד יירכשו כ-20,000 אפודים נוספים. "שמנו דגש על רכישת מספר רב של מגנים, במטרה לאפשר לכל לוחם חי"ר ללבוש אפוד קרמי במהלך האימונים - ולא להיתקל בו בפעם הראשונה בקרב", הדגיש רס"ן שיוביץ.

פיתוח נוסף שצפוי להיות בערכה הינו אטם ספוג סלקטיבי, שיחליף את האוזניות השטוחות, שתחתיהן אטמי ספוג רגילים. מדובר בפטנט שפותח במחלקת אמל"ח בשיתוף עם חיל הרפואה. "מה שמיוחד באטם הזה הוא שבאמצעות צינורית פלסטיק קטנה ופשוטה ניתן לשלוט על חדירת רעשים לאוזן", סיפר רס"ן שיוביץ.

"דרך הצינורית יכולים לעבור קולות דיבורים בלי בעיה, אך קולות של ירי או פיצוצים יוחלשו". למעשה, האטמים החדשים עתידים להנמיך את רעשי הסביבה ב-30 דציבלים, כמו האוזניות השטוחות יחד עם אטמי הספוג. "האטם הוא קטן ופשוט, ויאפשר ללוחמים להסתובב עם האטמים באופן קבוע מתחת לקסדה ולשמוע את הוראות המפקדים", הוסיף רס"ן שיוביץ. כדי להשלים את הערכה, קסדת ראש חדשה נמצאת בשלבי פיתוח בזרוע היבשה בימים אלה, והיא צפויה להיות קלה בכ-15% מהקסדה הנוכחית. "לא רק שהקסדה תהיה קלה יותר, היא גם עתידה לספק הגנה טובה יותר ללוחמים", הבהיר רס"ן שיוביץ.

***
בתמונה: האפוד החדש, (צילום: אתר זרוע היבשה)

אולי יעניין אותך גם

דיווח ברוסיה: בכיר בתכנית הפיתוח של טילים שגא-קוליים מואשם בבגידה

הבכיר שנעצר, אנדריי שיפליוק, עומד בראש מעבדת הפיתוח במכון המחקר Novosibirsk Institute of Theoretical and Applied Mechanics | לפני כחודש נעצר בכיר נוסף בתכנית | ביולי האחרון מת ממחלה מדען רוסי שעסק בלייזרים, לאחר שנחשד בריגול