עצבים רופפים

פרשנות של עמיר רפפורט על הניסוי ב"אנקור כסוף" וב"חץ 3" שעלה לראש הכותרות

עצבים רופפים

טיל "חץ כסוף", מתוך אתר רפאל

אלמלא המתיחות הרבה בצפון עקב כוונת ארצות הברית לתקוף בסוריה, הניסוי שערכה אתמול ישראל בעומק הים התיכון היה מסתיים מבלי שרוב הציבור היה יודע עליו, ממש כמו בניסויים דומים קודמים.
 
צירוף של נסיבות הביא את הניסוי לראש הכותרות העולמיות, אבל אלה העובדות, והן אינן דרמטיות במיוחד: הניסוי המדובר הוא רק אחד מתוך סדרה של ניסויים שנערכים במסגרת הפרויקט המשותף לישראל ולארצות הברית לפיתוח המערכת להגנה נגד טילים "חץ 3". הפרויקט נמצא בשלבי פיתוח ראשוניים יחסית, והוא נועד לספק לישראל שכבת הגנה ראשונה מפני טילים - כבר מחוץ לאטמוספירה, ולפני שכבת ההגנה השנייה  של טילי ה"חץ 2", שהפכו למבצעיים כבר לפני למעלה מעשור.

ה"חץ 3" נועד לספק הגנה בראש ובראשונה כנגד טילי השיהאב המתקדמים שיש לאיראן, שלחלקם יש ראש קרב מתפצל במטרה להטעות את מערכות ההגנה. הפרויקט עדיין לא הגיע לשלב ניסויי היירוט, והניסוי אתמול נועד לבחון רק את מערכות המכ"מ "אורן אדיר", ורכיבים נוספים הקשורים להפעלת המערכת.

במקביל, נערך ניסוי ראשון לשיגור טיל "אנקור כסוף", שנועד לדמות את הטיל אותו אמור ה"חץ" ליירט. למעשה, ה"אנקור הכסוף" הוא שדרוג של טילי "אנקור שחור" ו"אנקור כחול" שפותחו בעבר על ידי רפאל לצורך ניסויים של מערכות ההגנה נגד טילים "חץ 2". עקב התפתחות האיום שאותו נועד הטיל לדמות, ה"אנקור הכסוף" הוא ארוך יותר ומהיר יותר מאשר הדורות הקודמים.

הניסוי בים התיכון נערך מעט אחרי תשע בבוקר. הוא התרחש כולו עמוק בלב הים. משרד הביטחון לא היה מודיע עליו אמלא הרוסים היו מדווחים על שני טילים ששוגרו ממערב למזרח בלב הים התיכון. לאחר הפרסום הראשוני, עלו השערות לפיהן הרוסים רצו לאותת באמצעות הפרסום כי הם מסוגלים לעקוב אחרי כל טיל המשוגר במזרח התיכון, ואילו ארה"ב וישראל יזמו מצידן את הניסוי כאיתות שנועד לשגר מסר כלשהו לאיראן ולסוריה.

שטויות. שתי הספוקלציות הן מופרכות. האמת היא שהנסוי נקבע לתאריך של אתמול כבר לפני שבועות. מאות אנשים בארה"ב ובישראל נערכו אליו. לא הייתה אפשרות מעשית לדחות אותו מבלי לגרום לעיכוב משמעותי בפרויקט. ומדוע הרוסים פירסמו את מה שפירסמו? כפי הנראה, גם העצבים שלהם מתוחים עד קצות האצבעות, ומישהו שם מיהר לפרש את הירי כהכנה לקראת התקפה על בת החסות סוריה.

שורה תחתונה: הניסוי עבר בהצלחה, גם ב"אורן אדיר" וגם ב"אנקור הכסוף", והוא לא שינה במאומה את המצב המתוח מאוד מול סוריה.

אגב, במתיחות בחזית הצפונית נרשמת לקראת החג ירידת מתח קלה. צה"ל שיחרר כמה מאות אנשי מילואים והוריד את הכוננות במידה מסוימת. אבל ,לא לאורך זמן. כבר בקרוב תעלה מחדש האפשרות שארה"ב תתקוף בסוריה (באישור הקונגרס) והמתיחות אצלנו שוב תעלה מאוד. עצבים רופפים יש בתקופה הזאת לא רק ברוסיה.