עפר דרורי סופד לזאב ליבנה ז"ל

האלוף (מיל') זאב לבנה הלך אתמול לעולמו שנהג בחייליו תמיד בנעימות וברוח טובה

עפר דרורי סופד לזאב ליבנה ז"ל

את זאב ליבנה ז"ל פגשתי לראשונה ביום קיץ חם בסיני בשנת 1977. הגעתי למחנה גדוד שיריון 430 שהיה ממוקם בצומת פארקר ליד המוצא המזרחי של מעבר המתלה לאחר סיום קורס מ"פים כדי לקבל תחת אחריותי פלוגה חדשה.

בדרכי ממפקדת החטיבה (500) למחנה הגדוד, עברו בראשי מחשבות שונות מהולות בהתרגשות מקבלת תפקיד חדש בגדוד חדש שאיני מכיר בו איש, ושוב כמו בכל מעבר תפקיד, מכך שאצטרך להוכיח את עצמי מחדש.

הגעתי ללשכת המג"ד וזאב יצא לקראתי. פגשתי אדם זקוף קומה, חסון, בעלי תווי פנים מסותתים ודיבור חד. הוא קיבל אותי בנעימות ולא ב"דיסטנס" שנהגו בזמנו מפקדים מסוימים בשריון לשמור מפקודיהם גם אם אלה היו מ"פים. הרגשתי נוח בחברתו, הוא אמר לי שהדברים יסתדרו, ושאקח את הזמן שאני זקוק לו כדי להיכנס לעניינים, בפלוגה שלא היה לה מ"פ תקופה ארוכה. למרות שעברו כבר 36 שנים מאז, אני זוכר את ההקלה שחשתי לאחר השיחה בינינו.

עברו כמה ימים והצטרפתי לישיבת המפ"ים הראשונה. זאב הוריד את שעונו מידו, הניח על השולחן ואמר "יש לנו שעה לישיבה וכל אחד מתבקש להיות תמציתי בדיווח שלו". ככה התנהלו הישיבות אצל זאב, קצרות, תכליתיות וענייניות ותמיד ברוח טובה ללא הרמת קול. "שעה לישיבה" זה דבר שאני לקחתי אתי מאז ועד היום. קיימתי מאז אני מניח אלפי ישיבות עבודה, בצבא ועוד יותר בחיים האזרחיים וכמעט תמיד עמדתי ביעד שהציב לי זאב גם אם לא במודע. ישיבות קצרות שאורכן אינו עולה על שעה.

בכמה סיורים משותפים שהיו לנו במצרי המתלה זאב היה מתגלה כאיש ארץ ישראל, אוהב טבע וידען גדול. היינו רואים ציפור מיוחדת עם פס שחור ומיד הוא היה נוקב בשמה ומספר על תכונותיה ואזורי גידולה. ככה גם על צמחים, נראה היה שזאב חשב שהכל חשוב, גם האימונים בשטח אבל גם הכרת הטבע עליו דורכות רגלינו במסעות השונים. זו הייתה חוויה מלמדת.

בשלב מסוים עזב זאב את הגדוד ועבר לתפקידו הבא. מאז ובמשך שנים עקבתי אחריו מרחוק, שמחתי שהתקדם, שמחתי שקיבל תפקידים משמעותיים כמו אלוף פיקוד העורף, מפקד חיילות היבשה, מזכיר צבאי של ראש הממשלה ונספח צה"ל בארה"ב. כל התקדמות של זאב חיזקה אצלי את התחושה שאנשים טובים ורציניים נבחרים לתפקידים משמעותיים.

לפני כשלוש שנים פגשתי בו אקראית בעת ששנינו יצאנו ממחנה הקריה כל אחד מעיסוקיו. הייתה פגישה נעימה, עם העלאת זיכרונות משותפים.

פטירתו בטרם עת הפתיעה וצערה אותי כמו רבים אחרים.

יהי זכרו ברוך

אולי יעניין אותך גם