"עלבון לקהיליית המודיעין"

אל"מ (מיל') יוסי לנגוצקי כועס על החלטת היועץ המשפטי לממשלה לסגור את התיק נגד ראש אמ"ן לשעבר אלי זעירא, בגין חשיפת שמו של סוכן המוסד אשרף מרוואן, מי ששימש מקור מודיעיני במצרים בתקופה שלפני מלחמת יום כיפור. לנגוצקי הוסיף כי נשקלת פנייה לבג"ץ בסוגייה

"עלבון לקהיליית המודיעין"

אלי זעירא (צילום: דובר צה"ל)

"לת דין ולת דיין. ההחלטה של היועץ היא עלבון לקהיליית המודיעין שעל דגלה חרוטה חשיבותה האבסולוטית של שמירת סוד", כך מגיב אל"מ (במיל') יוסי לנגוצקי, קצין בכיר לשעבר באמ"ן, להחלטת היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד יהודה וינשטיין לסגור את התיק כנגד האלוף (במיל') אלי זעירא בסוגיית חשיפת שמו של סוכן המוסד לשעבר אשרף מרוואן.

כזכור, לנגוצקי, יחד עם ראש המוסד לשעבר צבי זמיר ותא"ל (מיל') עמוס גלבוע הגישו תלונה נגד זעירא בטענה כי מסר סודות מדינה וגרם בסופו של דבר למותו של סוכן המוסד ד"ר אשרף מרוואן שפעל במהלך מלחמת יום הכיפורים. "זאת הידרדרות של כל הנורמות שעליהן חונכנו, חינכנו ולפיהם פעלנו כל השנים", אומר לנגוצקי.

"סמלת ענת קם הוכנסה לכלא לארבע וחצי שנים על הדלפת מסמכים סודיים ואילו האלוף זעירא, מי שהיה אמור להיות בתור ראש אמ"ן שומר חותם הסודיות, לא יועמד כלל לדין. לאחר עשור שנים של דחיות אינסופיות מוציאה מערכת המשפט הודעה מדהימה שהנושא אינו ראוי למשפט.

"בשנת 2007 פוסק השופט תיאודור אור, בהליך בוררות בוררות שקיים בין האלוף זמיר לאלוף זעירא כי 'בהזדמנויות שונות חשף זעירא לעיתונאים שונים את זהות הסוכן. ב-11 בפברואר 2011 אמר משה לדור, פרקליט המדינה, לכתב ה'ארץ' – כי 'מעשהו של זעירא חמור ביותר'.

"איננו מחפשים את ראשו של זעירא, אלא נלחמים על כך שהריבון "יעשה סדר" בנורמות שהינן חיוניות ממדרגה ראשונה לביטחון עם ישראל. בימים אלה נקיים התייעצויות עם עורך דין אלי זהר ונשקול אפשרות פנייה לבג"ץ", אמר לנגוצקי בשיחה עם ישראל דיפנס.

פרשת מותו של ד"ר אשרף, שאינה גוועת, עלתה לכותרות ביום 27 ביוני 2007, כאשר גופתו התגלתה למרגלות בית דירות, שבו התגורר באנגליה. ואולם, תחילת הפרשה הייתה שנים קודם כאשר בתקשורת הישראלית החלו להופיע פרסומים שהעלו את האפשרות שמקור מצרי, ששמו המלא לא התפרסם בתחילה, הטעה את ישראל בכך שטען בפגישה עם ראש המוסד, צבי זמיר, שנערכה על אדמת אירופה ביום ארבעה באוקטובר 1973, יומיים לפני פרוץ המלחמה, כי היא תפרוץ במוצאי החג היהודי הקדוש יום כיפור, בשעה 18:00. בפועל, פתחו סוריה ומצרים במתקפה דו-חזיתית באותו יום בשעה 14:00, ותפסו את כוחות צה"ל בלתי מוכנים.

על פי הכתבות הראשונות שהתפרסמו, המקור המצרי מסר מידע מוטעה במכוון, ומידע אמין שהוא מסר בשנים שקדמו להתראה שהעביר על מלחמת יום הכיפורים נועד לרכוש את אמון מפעיליו, לקראת ההטעיה שתכנן לגבי שעת פתיחת המלחמה. על פי התלונה כנגד זעירא, ראש אמ"ן לשעבר, הוא זה שרמז שאשרף מרוואן היה "סוכן כפול", בניסיון לטעון כי כשל המודיעין שקדם לפרוץ מלחמת יום הכיפורים, נבע כי מהטעיה מתוחכמת של המוסד על ידי סוריה ומצרים.

לא מעט גורמי מודיעין בכירים שוללים מכל וכל את האפשרות שמרוואן היה "סוכן כפול". זעירא מכחיש לכל אורך הדרך כי הוא האחראי לחשיפת שמו של ד"ר אשרף מרוואן, ואף הגיש בעבר תביעת דיבה שבה טען כי ראש המוסד לשעבר, צבי זמיר, מכפיש אותו ללא בסיס, כאשר הוא מעלה טענה זו. השופט העליון לשעבר, תאודור אור, ששימש בורר בין השניים, דחה את התביעה של זעירא, לאחר שקבע כי ראש אמ"ן לשעבר אכן התראיין לכתבה שגוללה את סיפורו של המרגל המצרי, שבה לא נחשף שמו באופן פומבי

אולי יעניין אותך גם