עוד עסקאות נשק לקראת ביקור ראש ממשלת הודו השנה

לפי פרסומים בהודו, במהלך ביקורו הקרוב של ראש ממשלת הודו במהלך 2016, צפויות להיחתם עסקאות נשק נוספות עם התעשיות הישראליות

עוד עסקאות נשק לקראת ביקור ראש ממשלת הודו השנה

youtube.com

לפי אתר timesofindia, הודו מתכוונת לרכוש מישראל מגוון אמצעי לחימה בקרוב. מדובר ב-164 פודי Litening-4 של רפאל. 250 קיט הנחיה מסוג Spice-2000 גם הוא תוצרת רפאל. שתי העסקאות כנראה יחתמו בביקורו הקרוב של ראש ממשלת הודו בישראל.

על הפרק עומדת גם עסקת טילי הספייק שנחתמה באוקטובר 2014. מאז, נעשו כבר כ-20 פגישות לנסות ולסגור את פרטי העסקה ללא הצלחה, כך לפי אתר timesofindia. הפער העיקרי הוא המחיר. בינתיים, האמריקאים מנסים לנצל את המומנטום כדי להחיות מחדש את עסקת טילי הג'אבלין במקום טילי הספייק.

מדובר בעסקת ענק בתחום הנ"ט. הודו רוצה לרכוש 8,356 טילים, 321 משגרים ו-15 סימולטורים. אבל זה רק השלב הראשון. הכמות הכוללת שלה זקוקה הודו מסתכמת ב-37,800 טילים ו-1900 משגרים. כך שעבור החברה הזוכה, כרגע רפאל, זהו פרוייקט אסטרטגי.

לצד האמל"ח של רפאל, הודו גם רכשה מערכות הגנה בפני טילים לחיל הים. מדובר בברק 8 פרי פיתוח של תעשייה אווירית והודו. בקנה מתוכננת גם מערכת יבשתית. גם כאן מדובר במיליארדי דולרים ופרויקט אסטרטגי לתעשייה אווירית. בנוסף לאלו, תעשייה אווירית מכרה להודו מל"טים מסוגים שונים וגם מטוסי משימה. גם כאן מדובר בעסקאות ענק של מיליארדים.

למרות ההצלחות הישראליות עד כה, נראה כי האמריקאים נחושים לתפוס נתח גדול יותר מהעוגה ההודית. לשם כך הם חידשו עם הודו הסכם שיתוף פעולה ביטחוני בשם U.S.-India Defense Technology and Trade Initiative או בקיצור DTTI. פרטים עליו אפשר למצוא באתר ייעודי כאן.

בהפשטה, ההסכם יספק לתעשיות האמריקאיות מעין מטריה לקדם שיתופי פעולה בהודו באמצעות רכישת חברות [תכנית "עשה בהודו"], שיתופי פעולה ומכירת אמצעי לחימה. כמו גם, פיתוח טכנולוגי משותף. תחת ההסכם הזה ארה"ב מנסה "לגנוב סוסים" עם טילי הג'אבלין. 

צריך לזכור כי מאז שארה"ב התחילה לצמצם את תקציב הביטחון, התעשיות האמריקאיות החלו להיות יותר אגרסיביות בייצוא. וזה בא על חשבון התעשיות הישראליות שמאז שנות ה-80 מוטות ייצוא. הודו בהקשר זה היא אחת המדינות בעולם שמשקיעה הון במודרניזציה של הצבא. בעיקר בגלל פקיסטן, אבל גם בגלל סין. המשמעות היא שבעתיד הקרוב, השוק ההודי יהפוך ליותר תחרותי עבור התעשיות הישראליות.

ניסוי הודי ראשון בטיל הדרבי

לצד רכישות נשק, חלק מהפרוייקטים שהתעשיות הישראליות מקדמות בהודו בשנים האחרונות מגיעים לבשלות. אחד מהם הוא מטוס ה-Tejas שכולל לא מעט טכנולוגיות ישראליות, כולל טילי א"א של רפאל. החודש בוצע ניסוי ראשון בהודו של טיל הדרבי של רפאל שהותאם למטוס ה-Tejas, כך לפי פרסום באתר oneindia. במסגרת הניסויים, הודו אמורה לעשות גם ניסוי עם טיל הפיתון-5 שגם הוא הותאם למטוס.

אולי יעניין אותך גם

Ayatollah Seyyed Ali Khamenei - IRNA

דעה | זמן הפריצה של איראן מבוסס פוליטיקה - לא טכנולוגיה

ממשלת ישראל משווקת לציבור הנחות מקלות ביחס להתקדמות פצצת הגרעין של איראן. חומרים גלויים על ציר הזמן יגלו כי איראן השלימה את כל חלקי הפאזל הטכנולוגיים וההחלטה לפרוץ לפצצה  - פוליטית בלבד. בישראל בונים על התראה מוקדמת - ביום הכיפורים אנחנו יודעים איך זה נגמר