סכנה גוברת: "פצצה מלוכלכת"

הפיראטים בים סוף מגבירים את הסכנה של "פצצה מלוכלכת". כיצד זה קשור? מה ישראל עושה כנגד האיום? ומה זה בכלל "פצצה מלוכלכת"? אריה אגוזי מסביר

סכנה גוברת: "פצצה מלוכלכת"

קידוח תמר (צילום: יח"צ)

החשש מפני פיגוע באמצעות "פצצת אטום מלוכלכת" גבר באחרונה גם בישראל בגלל הפעילות המוגברת של פיראטים ימיים, בעיקר באוקיינוס ההודי. אלה משתלטים על ספינות וציוד ימי המסוגלים להוות בסיס לפיגוע מהסוג הזה.

הגנת הגבול הימי של ישראל מפני איומים שונים תהיה אחד הנושאים המרכזיים בכנס בנושא הגנת המולדת, שיערך על ידי קבוצת טכנולוגיות ב-11 בספטמבר.

בכנס, תידון בפעם הראשונה בצורה פומבית שאלת ההגנה על מתקני הגז של ישראל בים התיכון, על רקע איומיו של מנהיג חיזבאללה, חסן נסראלה, לפגוע בהם בנימוק שחלקם שייכים ללבנון.

מומחים לאבטחה ימית ומומחים לטכנולוגיה הגנתית ידונו בנושא תוך הדגשת התרומה הישראלית לטיפול באיומים הימיים והאחרים.

יודעי דבר בתחום אומרים כי ישראל הגבירה את השימוש באמצעים טכנולוגיים ומודיעיניים המיועדים לחשוף נסיון להברחת חומרים להכנסת "פצצת אטום מלוכלכת" לתוך גבולות המדינה. אמצעים מיוחדים מופעלים בנמלי הים וגם במקומות אחרים. החשש הוא שארגוני טרור כמו אל קעידה ינסו להכניס מתקן כזה לישראל.

במקביל, ננקטו גם אמצעים מיוחדים כדי למנוע מחומרים שמיועדים להטמנה באתר המרכזי לפסולת רדיו אקטיבית ליד הכור בדימונה, לעשות את דרכם לידי גורמים עוינים.

לאתר זה מפונה הפסולת הרדיואקטיבית מבתי חולים, מוסדות מחקר והשכלה גבוהה, מכונים פרטיים ומפעלים. במקביל לקבלת מידע על תנועות של חומרים חשודים מהם ניתן להרכיב "פצצת אטום מלוכלכת", נעשה מאמץ לאתר חומרים כאלה במכולות ימיות, במשלוחים אוויריים ובמטענים העוברים לתוך תחומי ישראל מהשטחים.

כל ארגוני הטרור המרכזיים בעולם עושים מאמץ להרכיב ולהפעיל "פצצת אטום מלוכלכת". גורמי מודיעין אומרים כי אל קעידה מוביל את המאמץ.

המשרד לביטחון פנים בארצות הברית החליט בשנה שעברה להתקין ציוד לגילוי פצצות כאלה בנקודות גישה עיקריות לעיר ניו יורק.

לפרויקט הוקצו עד כה כ-100 מיליון דולר, והוא ישמש לבחינת היעילות של הצבת ציוד גילוי כזה גם בערים אחרות בארצות הברית. הגלאים יוצבו על הגשרים המובילים למנהטן, בנקודות בהן שוקלים משאיות הנכנסות לעיר וגם בתחנות דלק. המיקום המדויק לא יפורסם.

"ארצות הברית חשופה בפני התקפה באמצעות פצצת אטום מלוכלכת". כך נקבע כבר בדו"ח של הסנט האמריקאי המבוסס על עבודה של שני צוותי חוקרים. אלו רכשו חומרים בהם ניתן לעשות שימוש ביצור פצצה כזו, והבריחו אותם לארצות הברית ללא כל קושי, כשהם מסתייעים במסמכים מזויפים. גורמי מודיעין מזהירים בשנים האחרונות באופן קבוע מפני ניסיון של ארגון טרור לבצע מגה פיגוע באמצעות "פצצה מלוכלכת".

ה"פצצה המלוכלכת" נקראת על ידי רבים "פצצת אטום לעניים". השם הזה אינו מעיד על רמת הנזק שפצצה כזו יכולה לגרום. מומחים אומרים כי פיצוץ של פצצה כזו עלולה לגרום לאלפי אבידות ישירות ועקיפות כתוצאה מקרינה.

"פצצה מלוכלכת" היא פצצה רגילה המורכבת מכמות של חומר נפץ רגיל, אליה הוצמדה כמות של חומר רדיואקטיבי. הפיצוץ של הפצצה הרגילה גורם לפיזור החומר הרדיואקטיבי ברדיוס גדול. האבידות, אומרים המומחים, יגרמו מהפיצוץ עצמו, מהקרינה הרדיואקטיבית ומהפאניקה שתפרוץ באזור.

המומחים אומרים כי דרוש ידע בסיסי בהרכבת מטעני חבלה, כדי לייצר פצצה מלוכלכת. פצצה מלוכלכת יכולה להיות זעירה או בצורת מתקן גדול המורכב מכמה מאות ק"ג חומר נפץ, בתוספת כמה עשרות ק"ג חומר רדיואקטיבי. ככל שכמות החומר הרדיואקטיבי גדולה יותר, כך הפגיעה הישירה והעקיפה יהיו גדולים יותר.

החומרים הרדיואקטיביים בהם ניתן להשתמש להכנת פצצה כזו מצויים בהרבה מקומות. הם יכולים להיות חומרים כמו סטורציום וצסיום, המשמשים בתהליכים שונים, או לחילופין, פסולת רדיואקטיבית כמו דלק רדיואקטיבי מכור גרעיני, או חומרים רדיואקטיביים המשמשים לבדיקות בתעשיה.

הדאגה של האמריקאים היא מהשימוש בחומרים רדיואקטיביים מהסוג, שעל פי מידע ממקורות שונים, נעלם אחרי התפרקות ברית המועצות ממתקנים ביטחוניים שונים בתחומה. ידיעות שונות מצביעות על כנופיות שסחרו בחומרים הללו, ויתכן שכמויות שלהם הוסתרו ומצאו את דרכם לארגוני טרור שונים, וביניהם לארגון אל קעידה.