סוף עידן: כלא 4 וכלא 6 ייסגרו

במשטרה הצבאית מתכננים בניית כלא מרכזי חדש שייקרא "נווה צדק"

(צילום: דו"צ)

עלייה מדאיגה בנסיונות ארגוני הפשיעה iלגנוב נשק מצה"ל: במשטרה הצבאית דיווחו על על גידול במוטיבציה של משפחות פשע וגורמים עברייניים בשנה האחרונה לגנוב באמצעות חיילים משרתים כלי נשק ואמצעי לחימה, דוגמאות ללבנות חבלה, מרשות צה"ל.

קצין משטרה צבאית ראשי תא"ל גולן מימון אמר כי ב"חלק מהפיגועים הפליליים השנה היה שימוש באמל"ח צה"לי. יש עליה בתופעה אל מול פעולות רבות שלנו, גלויות וסמויות, במיגורה ובמניעתה".

לפי הנתונים, בעוד שבשנים עברו גילו חוקרי מצ"ח 2-3 מקרים בשנה בממוצע של מקרים מורכבים בהם ניסו עבריינים לגנוב נשק מצה"ל, בשנה האחרונה הנתון עלה ל-11 מקרים. לדברי גורם בכיר במשטרה הצבאית, באחד המקרים, זיהו במצ"ח בחודשים האחרונים חייל שמנסה לסחור בסמים בצבא. הוצמד לו סוכן סמוי שהתקרב אליו ורכש את אמונו. לפני כחודש וחצי, לפי החשד, החייל רכש באמצעות הסוכן נשק קל צבאי תמורת 40 גרם קוקאין, וסיפר לו שהוא מתכוון לבצע באמצעות הנשק רצח בישוב יהודי במרכז הארץ.

"אפשרנו את קיום העסקה, ושתלנו בנשק שהיה תחת מעקב צמוד שלנו ג'י.פי.אס. עקבנו אחרי החייל ועצרנו אותו בדרך לישוב בה היה אמור לממש את תכניתו", סיפר גורם בכיר במשטרה הצבאית. במשטרה הצבאית מסבירים את העלייה בתופעה, שכללה גם מקרים של נסיונות פריצה לנשקיות, בסגירת הגבול עם מצרים ששימש כר נוח לצירי הברחות, מה שהוביל לעלייה במחירי הנשק הקל דוגמת אם 16 בעולם התחתון: מ-2000-3000 שקלים לכלי עד לפני שנים אחדות, ל-40 אלף שקלים כיום.

אלמנט מניעתי נוסף לצמצום התופעה הוא האיסור ליציאה לחופשות בבית עם נשק, בחלק מהמקרים האיסור חל גם על לוחמים. במשטרה הצבאית הדגישו כי בעקבות צעדי המניעה, חלה כאמור עליה בחומרת נסיונות גניבות הנשק אך ירידה בכמות הנשקים שנגנבו - 62 ב-2013 לעומת 89 שנה קודם.

בתוך כך, מסמנים במשטרה הצבאית את השנה החולפת בהכנות לפירוק שני בתי הכלא הותיקים, 4 בצריפין ו-6 המיתולוגי הסמוך לעתלית, לקראת בנייתו של כלא צבאי מרכזי חדש בקריה המשפטית שתקום עד סוף 2017 בבית ליד שבשרון. הקריה, שפרויקט הקמתה נושא את השם 'נווה צדק', תכלול גם את בתי הדין הצבאיים, הפרקליטות הצבאית ויחידות מהמשטרה הצבאית, שחלקן פועלות כיום מבסיסים בגוש דן שיפונו.

בית הכלא החדש יכלול 1200 מקומות לכלואים, במקום כ-אלף מקומות שמכילים שני בתי הכלא המרכזיים. בתי הכליאה היחידתיים ב-17 בסיסים גדולים ברחבי צה"ל שהוקמו בשנתיים האחרונות עבור ריצוי עונשי מחבוש קלים, כדי לצמצם את הדוחק בשני בתי הכלא ואת רשימת הממתינים להיכלא, ימשיכו לפעול כמדיניות. בית הכלא החדש צפוי לשפר ללא היכר את תנאי השהייה לכלואים, יכלול סניטציה טובה יותר, לעומת התשתיות המיושנות והעלובות כיום.

בממוצע כיום ישנם בכל רגע נתון 950 כלואים בשני בתי הכלא בתפוסה כמעט מלאה (הבכיר שבהם, בכלא 6 הוא רב סרן ערן קבלו שהורשע בסחר במיליוני שקלים בסמים שהוברחו בגבול מצרים), רובם המכריע בנים, ובשנה החולפת עברו בבתי הכלא בצבא כ-22 אלף כלואים (76% מהם על עריקות או השתמטות, 6% על עבירות פליליות והיתר על עבירות משמעת) נתון דומה ל-2012.

ביקור בכלא 4 חשף את ההאנגארים הישנים בהם כלואים חלק מהחיילים, בחדרי ענק ששימשו כאורוות סוסים של הצבא הבריטי בימי המנדט, בימים בהם בסיס צריפין היה סראפנד. "בכל חדר ישהו לא יותר מעשרה כלואים", סיפר קצין בכיר במערך, שעדכן כי אושר תקציב ראשוני של 20 מיליון שקלים לתכנון המתחם שיכלול גם מחלקה לכלואות, כיתות לימוד ועוד.

אולי יעניין אותך גם

אחרי 37 שנים: בסיס חטיבת החילוץ וההדרכה של פיקוד העורף (בה"ד 16) עובר מצריפין למשכנו החדש ברמלה 

קרדיט: אגף דוברות והסברה, משרד הביטחון
 

אחרי 37 שנים: בסיס חטיבת החילוץ וההדרכה של פיקוד העורף עובר לרמלה 

הבסיס החדש משתרע על שטח של 120 דונם, מתוכם 15,300 מ"ר בנוי, וכולל: משרדים, מבני מגורים, כיתות לימוד והדרכה, מרכז לוגיסטי, מטווח מקורה, נשקייה, מסלול מכשולים, מגרש כדורסל וטריבונה