סוד הקסם של רובה האם-16

ה-M16 הוא אחד מהרובים המוכרים והנפוצים בעולם, כבר 50 שנה. תמיר פורת בסקירה מיוחדת על סוד ההצלחה של הרובה, שעתידו עוד לפניו

צלליתו האופיינית מוכרת לכל ילד מזה עשרות שנים, והופעותיו האינסופיות במהדורות החדשות מאזורי עימות ובסרטי פעולה הפכו אותו לאייקון וסמל. ה-M16 הינו אחד הרובים הנפוצים בכל הזמנים, הוא ליווה ומלווה מיליוני חיילים באינספור מבצעים, קרבות ומלחמות ברחבי העולם מאז ראשית מלחמת ויאטנם.

עד כה יוצרו כבר מעל שמונה מיליון יחידות של רובה ה-M16 והוא משרת צבאות וכוחות ביטחון בכ-80 מדינות.

ה-M16 החל דרכו בתור רובה ה-AR-10 בקוטר 7.62 מ"מ (כיום פריט לאספנים) שפותח באמצע שנות ה-50 של המאה ה-20 על ידי יוג'ין סטונר מחברת ארמלייט, כדי להתמודד במכרז להחלפת ה-M1 גאראנד - רובה חצי אוטומטי שנודע בעיקר כנשק החי"ר העיקרי של ארצות הברית במלחמת העולם השנייה.

באותו מכרז זכה רובה ה-M14, אך למרות ההפסד, הבין סטונר שבידיו כלי מנצח והמשיך בפיתוחו עד שכעבור זמן לא רב נולד ה- AR15 בעל קוטר 5.56 מ"מ. בשנת 1959 רכשה חברת קולט את הזכויות לייצור ה-AR15 וכשזה החל להיכנס לשימוש בצבא האמריקני, בראשית שנות ה-60, הוא קיבל את השם M16.

ב-1966 הרובה, שעד אז יוצר רק במספר אלפים בודדים, כבר החליף בשירות את ה-M14.

מה יש ברובה הזה, שהוא ממשיך לשרוד ולהתקיים בהצלחה כה רבה כבר קרוב ל- 60 שנה? האם זה המנגנון הפשוט? המשקל הקל? הנדסת האנוש הנוחה? העיצוב שהקדים את זמנו? או אולי פשוט השיווק המוצלח.

עושה רושם, שלפחות בהתחלה דווקא למזל היה חלק לא קטן בחדירה של ה-AR15 לשורות הצבא. באותם ימים לא היה בנמצא אף רובה סער ראוי שיכל להתמודד מולו. זוכה המכרז הקודם, ה-M14 היה כבד לעומתו, מגושם ובעל כמות כדורים קטנה. מראהו העתידני של ה-AR15 נראה כאילו הקדים את זמנו. היו בו אוסף של מאפייני צורה, מנגנון, הנדסת אנוש וחומריות שטרם נראו בשילוב אחד. אבל ישנו מאפיין אחד בולט שמבדל אותו משאר הרובים של אותה תקופה ושעומד בבסיס יכולת השינוי האינסופית שלו וזהו מבנהו המודולארי.

כנראה, מבלי לשים לב, תכנן יוג'ין סטונר פלטפורמה שתאפשר במהלך השנים לשדרג את הרובה בצורה כמעט בלתי נגמרת. בכל היסטוריית תעשיית הנשק לא נוצרה פלטפורמה שקמו סביבה כל כך הרבה מוצרי לוואי. להבדיל מנשקים אחרים של התקופה שתוכננו כיחידה צורנית שלמה כשהם עטופים ביחידות עץ, בא ה-AR15 ויצר מבנה של יחידה מרכזית שהכיל את המנגנון וממנו פרצו לכל כיוון קנה, מחסנית, ידית, קת וכוונות.

שינויים לאורך השנים

הקת המקורית של ה-M16A1 הייתה פלסטית ובעלת צורה משולשת פשוטה. בעקב הקת הייתה דלת שהובילה לפתח אחסון לכלי ניקוי. עוד בתקופת מלחמת וייטנאם הוכנסה לשימוש קת טלסקופית מאלומיניום שנועדה ליחידות מיוחדות. צורתה המקורית של הקת הטלסקופית נשמרת עד היום בגרסאות המתקדמות של ה-M16 , אך נעשית מחומר פולימרי קשיח.

בשנים האחרונות יוצרו על ידי חברות אביזרי נשק קל שלל גרסאות לקתות. הללו מכילות סוללות גיבוי, משעני לחי מתכוונים, מנגנונים סופגי רתע ואף מחסניות 10 כדורים לגיבוי. הקת נהפכה לאביזר משמעותי בשדרוג ה-M16 ולפריט המוסיף למראהו הטקטי של הכלי.

גם ידית האחיזה המקורית ב-M16A1 היתה עשויה מחומר פלסטי, מחוספסת משני צדדיה וחלולה בתחתיתה. הידית כמעט ולא שינתה צורה גם בדגמים המעודכנים של הכלי. בגלל היותה צרה יחסית, האחיזה בה בזמן לבישת כפפות נוחה במיוחד. צורתה המוצלחת של הידית הובילה יצרני נשק נוספים לאמצה, גם ברובים מודרניים כדוגמת רובה ה-SCAR רובה בלגי-אמריקאי תוצרת חברת FN Herstal. גם הידית זכתה לתשומת לב רבה על ידי חברות אביזרי נשק קל וקיימים אינספור גרסאות, כולל ידיות קורסות וכאלו המכילות תאי אחסון.

ידית הדריכה המקורית ב-AR10 נראתה כמו הדק הפוך ומוקמה בחלל של ידית הנשיאה. ב-AR15 וב-M16A1 שינתה הידית צורה ל-T ומוקמה בתפר שבין הגוף והקת, כאשר מיקום ייחודי זה איפשר דריכה נוחה הן ליורה ימני והן ליורה שמאלי. חסרונה היחידי של הידית הוא בכך שהיורה צריך לצאת ממצב ירי בעת הדריכה.

אחד המאפיינים הצורניים הבולטים של ה-M16A1 הינו ידית הנשיאה שלו. למרות שלכאורה נראה כאילו היא עוצבה במיוחד למטרה זאת, הייתה זו דווקא הכוונת שיצרה את האילוץ. בשל מיקום הקת בהמשך לקנה, קו הראיה של היורה המניח את לחיו על הקת, גבוה יותר מבשאר הרובים. הדבר אילץ למקם את הכוונת האחורית גבוה והוביל ליצירת גשר מגן לכוונת, שנהפך לידית נשיאה. מאפיין זה ביחד עם שמורת הכוונת הקדמית ליוו במשך שנים את הרובה.

בהמשך הדרך, הצורך למקם אמצעים אופטיים נוספים על גבי הרובה הוביל בדגמי ה-M16 המאוחרים להסרת ידית הנשיאה ולהנחת מסילת פיקטיני לאורך הרובה. תצורה זו נקראת Flat top.

מחסנית ה-M16A1 תוכננה במקור להיות ישרה ולהכיל 20 כדורים בלבד. עם כניסתה לשירות, במהלך מלחמת ויטנאם, היה ברור כי כמות הכדורים אינה מספיקה בהתמודדות מול הקלצ'ניקוב AK47, שלו מחסנית עם 30 כדורים.

הניסיונות הראשונים לייצר מחסנית מעוגלת הובילו למעצורים רבים, מאחר וחלקה העליון של המחסנית נדרש להיות ישר כדי להתאים לפתח בית המחסנית ברובה. בשנים האחרונות הוצף השוק הצבאי והאזרחי בעשרות סוגי מחסניות פולימריות שמחליפות את המחסניות המתכתיות. חלק מהמחסניות מכילות חלונות צידיים שקופים המאפשרים לזהות את כמות הכדורים הנותרת.

ה-M16A1 היה בעל מתפס בחתך משולש, חלק לאורכו ועשוי חומר פלסטי. בחלקו הפנימי היה מקרן ובחלקו העליון והתחתון היו פתחים לפינוי חום הקנה. מתפס זה, למרות מבנהו הנוח לאחיזה, גילה רגישות מבנית ונטה להיסדק. בדגמים מתקדמים יותר של הרובה הוחלפו המתפסים וקיבלו חתך עגול מרובה צלעות אנכיות.

כאמור, הצורך בהוספת אמצעים כגון ציין, פנס וידית הסתערות הובילו את יצרני אביזרי הנשק הקל לפיתוח מתפסים קדמיים מרובי מסילות פיקטיני הן מחומרים פולימריים והן מאלומיניום.

הוכחה לעליונותו של ה-M16 ניתן לראות בכמות הרובים שבמהלך השנים ניסו להוות לו תחליף. מאחר וה-M16 הינו רובה מאד בשל ומאוזן, קשה למצוא רכיב כושל מסוים, לשפרו ולהוכיח על ידי כך עליונות. כדי להיות ראוי, המחליף הפוטנציאלי צריך לכלול בתוכו כמות מאד גדולה של חידושים שפשוט אינה נמצאת בשלב זה בטכנולוגיות הקיימות. הרבה יותר פשוט, כנראה, לשפר את הקיים.

נותנים תחרות

למרות ההצלחה הרבה לה זוכה ה-M16, ראויים לציון גם מספר מתחרים בולטים שחלקם אף נכנסו לשורות הצבא האמריקאי, אם כי בכמויות קטנות וליחידות ספציפיות.

ה-XM8 של חברת HK גנב את ההצגה מבחינה עיצובית אך לא הוכיח עליונות טכנולוגית וארגונומית ולבסוף בוטל לפני מספר שנים. ה- HK416 גם הוא של חברת HK נראה כמו אח תאום של ה-M16 אך הציע קרביים משופרים ואמינים יותר. ה-HK416 נקלט החל מ-2004 ביחידת "דלתא פורס" ומ-2011 בכמויות מוגבלות במארינס.

ה-SCAR של FN נראה ב-2003 בתור המועמד המבטיח ביותר לרשת את ה-M16, אך לאחר מספר שנים הצליח לחדור רק ליחידות מסוימות בלבד.

כמעצב נשק קל יצא לי לעבוד לא מעט על פרויקטים שסבבו את ה-M16. בין אם על הרובה עצמו או על אביזרים היקפיים. תמיד הופתעתי מכמה ניתן עדיין לשפר את הכלי. גם כשעבדתי על פרויקטים של רובים אחרים, היווה ה-M16, בתחומים רבים, מדד לחיקוי.

ה-M16 ושלל גרסאותיו הוא כנראה רובה הסער המוצלח בכל הזמנים והוא ימשיך לשלוט בצמרת העולמית עוד שנים רבות. עד שלא תבוא טכנולוגיה חדשה ומטלטלת, לא נראה כי מישהו יסכן את מעמדו. 

אולי יעניין אותך גם