סגן הרמטכ"ל נפגש עם גמלאי צה"ל

מאהל הגמלאים הוקם מול הקריה - על רקע טענות על שחיקה ממושכת של הגמלה

מחאה – גם של גמלאי צה"ל: סגן הרמטכ"ל, אלוף יאיר נווה ביקר ביום חמישי במאהל המחאה של גמלאי צה"ל ברחוב בגין מול הכניסה למשרד הביטחון ומחנה מטכ"ל. נווה שמע את טענות הגמלאים שמוחים כנד השחיקה בגמלתם.

במכתב ששלחו קבוצת גמלאים אל שר הביטחון אהוד ברק, בשבוע שעבר, נכתב: "גמלאים מכל רחבי הארץ, יוצאי כל החילות, נגדים וקצינים אשר נתנו את מיטב שנותיהם לצה"ל, למערכת הביטחון ולמדינה - תמיד שמנו את המדינה בראש מעינינו ושרתנו אותה במסירות ונאמנות ללא גבול, ואנו גאים על כך. ועתה, כאשר הגענו לגיל הפרישה, המדינה עושקת אותנו, פוגעת בגמלתנו ובבני משפחותינו ואף מפלה אותנו מול כל גמלאי השירות הציבורי - ואין מי שיגן עלינו. לתדהמתנו הרבה, למרות שהגמלה שלנו נשחקה בכ-30% - אתה, כשר הביטחון, לא עשית דבר ולא פעלת על-מנת להפסיק את העוול המשווע, וכל זאת כאשר גמלאי השירות הציבורי מקבלים פיצוי על השחיקה והצמדה למדד של קצבתם".

מחאת גמלאי צה"ל נפתחה בעקבות ויכוח בין משרד האוצר ומשרד הביטחון על מקורות התקציב למימון פיצוי שחיקת הגמלה .

יצוין כי ארגון הגמלאים מנהל מאבק על זכויות הגמלאים כבר מזה חודשים ארוכים. יו"ר צוות, ד"ר ברוך לוי, הודיע כבר בחודש דצמבר 2010 כי הוא מקבל את מתווה ההסדר שסוכם בתום מו"מ של חודשים ארוכים, בשיתוף ראש אכ"א לשעבר, אלוף אבי זמיר, וראש מחלקת תקציבים במשרד הביטחון המשמש גם כיועץ הכספי לרמטכ"ל, תא"ל מהרן פרוזנפר.

במסגרת ההסדר, אנשי "צוות" ויתרו על הצמדה מלאה למשרתי הקבע בפועל, והסכימו לעבור למנגנון שיצמיד את הגמלה למדד המחירים. הם טענו לשחיקה של 25 אחוז בגובה הגמלה לאורך שנים.

על פי הסיכום אמור לחול על גמלאי שירות הקבע "הסדר עיני" להצמדת הגמלה למדד המחירים באופן רטרואקטיבי - החל ממחצית שנת 2008. מאותו מועד גם יחושב החזר רטרואקטיבי לאנשי קבע, שינבע מהפסקת ניכוי ההיוון החל מגיל 65, לעומת ניכוי היוון עד גיל מאחור יותר, שהיה מקובל עד כה. כמו כן סוכם, כי יופסק הניכוי עבור "קופה ציבורית" לעובדים בחברות ממשלתיות ובמגזר הציבורי הרחב, והוא יישאר בעינו רק לגבי העובדים במשרדי הממשלה.

לגבי גמלאי צה"ל שהשתחררו בשנים 2008, 2009 ו- 2010, סוכם שהם יקבלו תוספת בשיעור שלא יפחת מחמישה אחוזים לשכר הקובע לגמלה.

ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר יובל שטייניץ היו אמורים לאשר את ההסכם כבר בחודש פברואר, אבל זה לא קרה. במקום זאת קיבל אל"מ (מיל') לוי "מכתבי עידוד" בסוף חודש יולי משר הביטחון אהוד ברק ומהרמטכ"ל, רא"ל בני גנץ. שניהם הבטיחו להמשיך להיאבק למען זכויות הגמלאים. השבוע, עברו גמלאים להפגין גם ברחוב.

אולי יעניין אותך גם