נתניהו: לעצור את איראן עד הקיץ

ראש הממשלה הציב בפני העצרת הכללית של האו"ם את הקווים האדומים שלו לגבי הגרעין האיראני. על פי נתניהו יש לעצור את איראן לפני שתצליח להעשיר אורניום ברמה צבאית. לטענתו טהרן תגיע לשלב זה באביב או בקיץ הקרובים

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, קרא להציב לאיראן קווים אדומים בנאומו בפני העצרת הכללית של האו"ם בניו יורק. נתניהו אמר כי יש לעצור את טהרן לפני הקיץ הבא, אז יהיה לה די אורניום לייצר פצצה גרעינית.

"מה שעומד על כף המאזניים אינו רק עתיד המדינה שלי, אלא עתיד העולם כולו. שום דבר לא יכול לסכן את עולמנו יותר מאשר איראן גרעינית. כדי להבין איך ייראה העולם עם איראן גרעינית, נסו לחשוב איך הוא ייראה אם בידי אל-קעידה יהיה נשק גרעיני", אמר נתניהו. הוא ציין כי גם ללא נשק להשמדה המונית, איראן מעורבת בכמה ממעשי הזוועה הגדולים של ימינו, כגון תמיכתה במשטר אסד ותמיכתה בארגוני הטרור. "הם הפכו את לבנון ואת עזה למעוזי טרור, ומכוונים מאה אלף טילים לאזורים מיושבים. אלפי טילים כאלה כבר נורו לעבר יישובים בישראל. בשנה האחרונה הם פיזרו את תאי הטרור ל-24 מדינות שונות ברחבי העולם, לבולגריה, לקניה. הם רצו אפילו לפוצץ מסעדה לא רחוקה מהבית הלבן כדי להרוג דיפלומט. שליטי איראן מכחישים כמובן כל העת את השואה וקוראים להשמיד את ישראל כעניין יומיומי, כפי שעשו השבוע. אז תארו לכם כמה אגרסיביים הם יהיו עם נשק גרעיני, נסו לחשוב על הטילים ארוכי הטווח שלהם עם נשק גרעיני ואת רשתות הטרור שלהם חמושות בנשק גרעיני.

"מי יחוש בטוח במזרח התיכון? מי יהיה בטוח באירופה? מי יהיה בטוח בארה"ב? מי יהיה בטוח במקום כלשהו ברחבי העולם. מי שחושב שאת איראן הגרעינית אפשר להכיל כמו את ברית המועצות, טועה. ג'יהאד קיצוני מתנהג אחרת לגמרי ממרקסיסטים חילונים. לא היו סובייטים מתאבדים, ואילו איראן מספקת הרבה מתאבדים. בכל פעם שלסובייטים הייתה ברירה בין האידיאולוגיה להישרדות שלהם, הם בחרו בהישרדות. אבל הרתעה לא תעבוד במקרה האיראני.

"למרבה התדהמה יש אנשים המשמיעים את הדעה האבסורדית שאיראן עם נשק גרעיני בעצם תיצור יציבות במזרח התיכון. זה כמו לומר שאל-קעידה חמוש בגרעין יביא לעולם עידן של שלום. לוח הזמנים האיראני אינו מחכה לאף אחד. אני מדבר על כך כיוון שזה חשוב להישרדות של המדינה שלי, לקיומה. זו לא רק זכותי לדבר, זו חובתי לדבר.

"כמעט עשור מנסה הקהילה הבינלאומית לעצור את איראן עם דיפלומטיה. זה לא עבד. איראן מנצלת את השיחות כאמצעי למשוך זמן כדי לקדם את תוכנית הגרעין. במשך יותר משבע שנים מנסה הקהילה הבינלאומית סנקציות. תחת הנהגתו של נשיא ארה"ב אובמה אישרה הקהילה הבינלאומית כמה מסנקציות מהחמורות ביותר. אני רוצה גם להודות לנציגות האמריקנית כאן על שהשתתפה במאמץ הזה, ויש השפעה למאמץ הזה. כלכלת איראן ספגה מכה קשה.

"אבל אנחנו חייבים להודות באמת. הסנקציות לא עצרו את תוכנית הגרעין של איראן. לפי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, רק בשנה האחרונה הכפילה איראן את מספר הצנטריפוגות. כך שבשעה המאוד מאוחרת הזו יש רק דרך אחת למנוע בדרכי שלום מאיראן להשיג נשק גרעיני - להציב קו אדום ברור לתוכנית הגרעין שלה".

"כדי שתהיה אמינות, חייבים קודם כל להציב קו אדום למאמצי איראן להעשיר אורניום". לטענתו קווים אדומים לא מביאים למלחמה - הם מונעים אותה.  "צריך לעצור את איראן כשהיא במרחק חודשים או שבועות מהרכבת פצצה גרעינית. בכל יום אנחנו מתקרבים לזה. השאלה היא באיזה שלב לא נוכל כבר למנוע מאיראן לייצר פצצה. המפעלים שבהם מעשירים אורניום הם המקום היחידי שבהם אנחנו יכולים לראות מטרה אמינה וברורה. אני חושב שמול קו אדום איראן תיסוג, וזה ייתן עוד זמן לסנקציות ולדיפלומטיה".

אולי יעניין אותך גם