נתניהו בסייברטק 2014: הכל פרוץ כיום, חייבים למצוא נורמות חדשות

ראש הממשלה נאם בכנס סייברטק והתייחס לאתגרים העומדים בפני ישראל בתחום הסייבר. הוא אמר כי יש למזער את הסיכונים ולפעול להקמת קואליציה עולמית בתחום

"עולם האינטרנט מסביבנו טומן יתרונות אך גם סכנות רבות בתוכו", כך אמר ראש הממשלה, בנימין נתניהו בפתח כנס סייברטק 2014 שהחל בגני התערוכה. הכנס נערך ביוזמת "ישראל דיפנס" ובחסות מטה הסייבר הלאומי.

"צריך למזער את הסיכונים. ישראל יכולה לתרום לשניהם: לנגישות לרשת, האינטרנט של הדברים, האינטרנט של הכל. אלו יוזמות בשלב התחלתי. החדשנות ממשיכה כל הזמן. יש פוטנציאל עצום בכל התחומים הללו", אמר ראש הממשלה.

נתניהו המשיך ואמר כי תחום הטכנולוגיה יכול לסייע בסגירת פערים בחברה. "נוכל להגיע עם האינטרנט המהיר לכל בית. להכניס את הממשלה לרשת - זה היבט אחד של העתיד לחבר את הכול יחד. ההיבט השני הוא ליצור סביבה שתאפשר את העולם החדש. ישראל מלאה באלו. אנחנו כמו מדינה של חצי מיליארד איש במונחים של סייבר. הצבא שלנו מכריח אותנו ליצור ידע ולפתח אנשים שעובדים בטכנולוגיות מתקדמות וזה יוצר מסה קריטי של יזמים.

"הם יוצאים לאזרחות ויוצרים צבא של מוצרים ומערכות. לא רק הצבא. גם מכוני מחקר ומוסדות לימוד מצוינים. כולם במקום קטן, כולם מכירים את כולם. תרבות מיוחדת מוטמעת בתרבות שלנו. היהודים הם היחידים שיש להם תרבות של קריאת תורה. עם הספר. היהודים היו אלו שידעו לקרוא מאז ומתמיד. היכולת לשאול שאלות, לעולם לא להגיע לסוף הידע. תמיד לשאול עוד.

"בנוסף - אין לנו ברירה. אנחנו חייבים להוביל כדי לחיות כאן. יצר הישרדות. יש עוד מרכיב אחד, וזה גישה עסקית. לפעול בסביבה בינלאומית. לא מפתיע שיש חברות מכל העולם שבוחרות לפעול כאן". נתניהו התייחס גם לאתגרים העומדים בפני ישראל והעולם. "האתגר הגדול ביותר הוא איך מגינים על מרחב הסייבר. כל האמצעים סביבכם נתונים לפריצה . האינטרנט של הדברים אומר שכל דבר פריץ. ליחידים היה את המרחב שלהם. שמירה על הפרטיות הופכת לבעיה. גם בחברות חופשיות יש גבול לשקיפות.

"ליחיד יש זכות לשמור סודות. וזה נכון גם למערכת הציבורית. תחבורה , מים, אנרגיה הכל. אפשר לפרוץ להכל. עם הגדילה של האינטרנט , ההגנה בסייבר, היא הקריטית ביותר. לא יודע אם אפשר לשלוט בזה לגמרי. יהיו תמיד מדינות, ומדינות כושלות וארגוני טרור שינסו לפרוץ את ההגנות. זה לא אומר שאי אפשר לייצר נורמות במרחב הסייבר.
 
"צריך קואליציה של המדינות המובילות בתחום לגבש את ההגנות הטובות ביותר. ישראל מובילה בתחום זה. החלטנו לרכז את המשאבים והקמנו את מטה הסייבר. זה סוג של ריכוז יכולות אקדמיות, עסקיות וצבאיות לצורך הגנה בסייבר. החלטנו להוריד את הגבולות בין הגופים השונים כדי לצור רווח גדול יותר לישראל. זה מוביל גדילה של מאות חברות הזנק, בבאר שבע יוצרים מארג של חברות בינלאומיות ויחידות צבאיות יחד כדי להחדיר את הידע לקהילה המסחרית. צבא, מחקר אקדמי וחברות עסקיות כולם יחד. זה דבר גדול. זה יאפשר לישראל לגדול בסייבר ולתרום להגנה הקיברנטית. כאשר אתם חושבים סייבר, תחשבו ישראל".

אולי יעניין אותך גם