נפרדים מאריאל שרון: תמונות מחייו

שרון נחשב לאחד הגנרלים הטובים ששירתו בצה"ל עד היום. התמונות מנקודות המפנה בחייו חושפות איש שחייו שזורים בתולדות המדינה

ראש הממשלה לשעבר, אריאל שרון, מת בגיל 85 בבית החולים שיבא בתל השומר. כזכור, שרון סיים את שירותו בצה"ל בדרגת אלוף ואף כיהן כשר הביטחון במהלך מלחמת לבנון הראשונה. לפני שמונה שנים, ב-2006 הוא שקע בתרדמת וכאמור אתמול הלך לעולמו.

שרון, שנולד בכפר מל"ל, הצטרף לשורות ה"הגנה" בשנת 1945 ושם החל את הקריירה הצבאית הארוכה שלו. במלחמת העצמאות נפצע במהלך הקרב על לטרון.

לאחר המלחמה מונה שרון למפקד סיירת גולני. בשנת 1953 הקים שרון את יחידת 101 המיתולוגית, אשר במקור הוקמה במטרה לבצע פעולות תגמול בעקבות חדירות חוזרות ונשנות של מסתננים מירדן ומעזה במטרה לבצע פעולות טרור ופשיעה. שנתיים לאחר מכן היחידה הוכנסה לחטיבת הצנחנים ושרון הפך למח"ט של הצנחנים. בתפקיד זה פיקד על החטיבה במהלך מבצע קדש.

שרון הועלה לדרגת אלוף בתחילת שנות ה-70 ומונה לאלוף פיקוד דרום. כשלוש שנים לאחר מכן ביוני 1973 פרש מצה"ל, אולם שב לשירות עם פרוץ מלחמת יום כיפור באוקטובר של אותה שנה.


במהלך המלחמה פיקד שרון על אוגדה 143 שפעלה בחזית הדרומית והשתתפה בקרבות הבלימה באזור התעלה. האוגדה הייתה גם הראשונה שחצתה את התעלה ופרצה קדימה.

לאחר המלחמה פרש שרון מהצבא סופית ונכנס לפוליטיקה. בשנת 1981 מונה על ידי ראש הממשלה דאז מנחם בגין לתפקיד שר הביטחון.

ב-1982 יזם שרון את מבצע "שלום הגליל" שהתפתח למלחמת לבנון הראשונה. שרון ספג ביקורת חריפה על חלקו בפרשיית הטבח בסברה ושתילה. לטענת מתנגדיו שרון הטעה את בגין והציבור כאשר הצהיר על מטרות המבצע. בעקבות דו"ח החקירה של ועדת כהן, שהוקמה לאחר המלחמה, נקבע כי שרון לא יכול לשמש עוד כשר הביטחון

שרון בילה את שארית שנות ה-80 במספר תפקידי מיניסטריאליים בממשלות האחדות של העבודה והליכוד, אולם בשנת 2000 החל הקאמבק הציבורי שלו, כאשר נבחר לעמוד בראשות הליכוד בבחירות מול אהוד ברק. שרון ניצח והתמנה לראש הממשלה.

***
תמונות:

אריאל שרון כחייל בחטיבת אלכסנדרוני במלחמת העצמאות (צילום: ארכיון צה"ל)
אריאל שרון כמח"ט הצנחנים (צילום: ארכיון צה"ל, אברהם ורד)
אריאל שרון כמפקד אוגדת 143 במלחמת יום כיפור, עם הרב שלמה גורן (צילום: ארכיון צה"ל, אלי חן)
אריאל שרון כמלחמת יום כיפור (צילום: משהב"ט)
אריאל שרון כשר הביטחון בביקור אצל נשיא מצרים חוסני מובארק (צילום: ארכיון צה"ל במשרד הביטחון)
אריאל שרון ורה"מ דאז מנחם בגין בביקור בבופור (צילום: ארכיון צה"ל במשרד הביטחון) 
ראשית: אריאל שרון בביירות במהלך מלחמת לבנון הראשונה (צילום: ארכיון צה"ל במשהב"ט, אורי דן)