נוכחות ישראלית גדולה ב-AUSA

מה מתכוונות החברות הישראליות להציג בתערוכה היבשתית הגדולה של צפון אמריקה, שתיערך בשבוע הקרוב? סקירה מיוחדת

מערכת ספוט לייט של רפאל (צילום: רפאל)

נוכחות גבוהה של חברות ישראליות צפויה בתערוכת AUSA, שתיערך בוושינגטון בירת ארצות הברית בין התאריכים 22-25 באוקטובר 2012. AUSA (Association of the United State Army), נחשבת לתערוכה היבשתית הגדולה ביותר בארה"ב מדי שנה.

חברת ראדא, העוסקת בפיתוח וייצור מערכות אלקטרוניות ומכ"מים, תציג בתערוכה מכ"מים טקטיים נייחים וניידים מוגדרי תוכנה לדרג הלוחם, ומערכות ניווט קרקעיות לרכבים קרביים. מערכות אלה מאופיינות בדיוקים גבוהים ובמתן מענה למגוון צרכים מבצעיים, כגון הגנת גבולות ואיתור, ניווט, שילוב במערכות שו"ב, סיוע לירי ארטילרי ולשריון ועוד. חברת שרפים אופטרוניקה תציג בתערוכה את הסנסורים האלקטרו-אופטיים MUGI מתוצרתה. מדובר במערכת מוסווית שמוטמנת בקרקע הכוללת מצלמת יום ומצלמה תרמית, ויכולה להזרים מידע ותמונות בזמן אמת למפעילים ברגע שזוהתה תנועה. המערכת חסכוניות באנרגיה ויכולה להיות מוטמנת בשטח כשנתיים ללא צורך בהחלפת סוללות או טעינה. החברה תציג בתערוכה גם שילוב חדש בין ה-MUGI ומכ"ם טקטי, שמהווה חוסם פרצות אולטימטיבי במיוחד במקומות רגישים והיכן שיש "שטחים מתים".

כמו כן, תוצג גם מערכת משודרגת של ה-Chameleon, סנסור אלקטרו-אופטי עם מצלמות יום ולילה לטווחים יותר קצרים מה-MUGI. חברת ESC BAZ שמפתחת ומייצרת מערכות תצפית ואבטחה מתקדמות, תציג בתערוכה מערכות תצפית נישאות אדם ((man portable, ומערכות תצפית להגנה על מתקנים משועבדי מכ"ם ומשועבדי גדר. בין היתר, היא תציג גם את המצלמה התרמית LAYLA, מצלמה חדישה וחסכונית, שמאפשרת באמצעות זום רציף הגנה גם בטווחים הקצרים וגם בטווחים הארוכים. חברת מפרולייט תציג בתערוכה כוונות תרמיות לא מקוררות בגדלים שונים ממשפחת ה-NOA לשימוש בפלטפורמות שונות של רובים ואקדחים מקליבר 5.56 ועד 0.5.

החברה תציג גם את ה-MINIMON – אמצעי ראיית לילה קומפקטי, קשיח וורסטילי, שניתן לעשות בו שימוש על קסדה או על הרובה וכן כוונות זוהרות לאקדחים ורובים ומגוון מוצרי הארה ממשפחת self illuminated. גם PI Systems, חברה נוספת בקבוצת סמי קצב SK)), שמתמחה במערכות לייזר, גם להכוונה ולמדידת טווחים, תציג בתערוכה מוצרים שונים לשימוש במערכות נשק גדולות, בפלטפורמות יבשתיות, ימיות ואוויריות. חברת קילולמבדה טכנולוגיות, שעוסקת בפיתוח ובייצור רכיבים אופטיים מבוססי ננו טכנולוגיה, שיודעים לשלוט פאסיבית בעוצמות אור, תציג בתערוכה רכיבים המשמשים להגנה במערכות אופטיות צבאיות וביטחוניות שונות. אותם רכיבים מבוססים על טכנולוגיה ייחודית המאפשרת הגבלה או חסימה של אור, ובכך מסייעת להגן מפני עוצמות אור גבוהות, כמו שמש חזקה או קרני לייזר.

חברת SYS Technologies Ltd, שמתמחה בפיתוח וייצור של מוצרים בתחום טכנולוגית אוויר נקיה, שמשמשים ליצירת סביבת טיפול מתאימה עבור צוותים רפואיים בשטח, תציג בתערוכה את יחידת ה-Medi-T - חדר מתנפח שמיועד לשימוש כוחות צבא או חירום ומאפשר לצוותים הרפואיים מרחב נקי לטיפול בחולים ופצועים, ביצוע פעולות כירורגיות ועוד. חברת תעשיות בית אל שמפתחת ומייצרת מערכות אוורור וסינון אב"כ, תציג בתערוכה מערכות אב"כ קטנות וחסכוניות באנרגיה לרכבים ולטיהור אוהלים. חברת נימדה, מקבוצת Nimda Diesel, שמתמחה בהשבחת פלטפורמות צבאיות יבשתיות בתחום מערכות ההנעה, תציג בתערוכה את ההשבחה האוטומטיבית שעשתה לנגמ"ש ה-M-113, ההשבחה לטנק ה-T-72 שעשתה ביחד עם משרד ההגנה הצ'כי וכן את את פרויקט הנגמ"ש הכבד "אכזרית", שפיתחו עם צה"ל.

מבין החברות הביטחוניות הישראליות הגדולות, אלביט מערכות תציג בתערוכת AUSA מגוון מערכות מתוצרתה, תוך התמקדות בתפיסת "אחיזת שטח" – Terrain Dominance, המשמשת בין היתר לשליטה על גיזרה או על גבולות בין מדינות, במטרה להעניק לכוחות הפועלים תמונה מודיעינית רחבה, בזמן אמת, תוך שמירה על חיי החיילים בשטח. בתערוכה תמחיש אלביט את היכולות האלה באמצעות השילוביות שבין מערכות איסוף המודיעין השונות, החל ממערכות בלתי מאוישות, וכלה בסנסורים שונים, כולל סנסורים פזירים, מערכות תצפית ידניות ועוד. בנוסף תציג אלביט גם מגוון מערכות תקשו"ב ומערכות תצפית אלקטרו-אופטיות מתקדמות, מערכות אוויוניקה ומערכות תצוגה מהדור החדש.

חברת רפאל תציג את מערכות ההגנה האקטיבית "שרביט קסמים" ליירוט טילים לטווח בינוני, ואת מערכת "כיפת ברזל" ליירוט רקטות קצרות טווח, שזכתה בפרס ביטחון ישראל לשנת 2012. בנוסף לכך, תציג רפאל את מערכת ההגנה האקטיבית לטנקים "מעיל רוח" ואת מערכת ה"ספיידר" להגנה נגד מטוסים, כולל שני טילי האוויר- אוויר המתקדמים שבהם נעשה שימוש במערכת: ה"פייתון-5" - טיל אלקטרו-אופטי מיירט, ו"דרבי" - טיל מונחה מכ''ם מיירט, וכן את משפחת עמדות הנשק הנשלטות מרחוק SAMSON, משפחת המערכות האלקטרו-אופטיות לאיתור ונטרול מקורות ירי SpotLite, ואת מערכות הפריצה וחדירה מטאדור WB ומאטדור AS.

התעשייה הצבאית תציג בתערוכה את "חץ זוהר" - מערכת הגנה אקטיבית משולבת בעמדת נשק נשלטת מרחוק, שכוללת את המרכיבים הבאים: יחידת גלאים שמאפשרת התרעה על התקרבות איום ובה בעת מספקת נתונים להתמצאות סביבתית, שבש יעיל נגד טילי נ"ט ויכולת השמדה של RPG, טילים ופגזי טנקים באמצעות מיירטים פשוטים. כמו כן, תחשוף תעש פגז נפיץ 155 מ"מ חדש מתוצרתה, שיכול להוות תחליף לחלק משימושי פצצות המצרר.

התעשייה האווירית תציג בתערוכה את ה"רקס" – הרכב הרובוטי שמיועד ללוות חיילים בשטח ויכול להחזיק 72 שעות ללא תדלוק ולשאת 200 ק"ג. תע"א תציג גם מגוון מערכות תצפית אלקטרו-אופטית מיוצבות, הנישאות על גבי פלטפורמות שונות ומשמשות למעקב, פיקוח, רכישה וציון מטרות קרקעיות, אמצעי ניווט וגם מערכות מכ"מ מתוצרת אלתא, וביניהם מכ"מ ה"רז", שמותקן במערכות "כיפת ברזל". בנוסף, יוצגו מרעום ה"טופגן" להנחיית פגזי ארטילריה 155 מ"מ לפגיעה מדויקת במטרה, חימוש מונחה לייזר MLGB, חימוש מונחה לייזר ו-גי.פי.אס FireBall וטיל ה"להט" מונחה הלייזר שמשוגר מרכב, טנק, מסוק וכולי. תע"א תציג בתערוכה גם את הרחפנים שלה - "תעתוע" ו"ברדלס", וכן כיסאות סופגי אנרגיה, שעמידים בהתרסקות.

אולי יעניין אותך גם