נדרשת חטיבת שריון סדירה נוספת לצבא

נדרשת חטיבת שריון סדירה נוספת לצבא

בעידן של קיצוץ תקציבי ומחאה חברתית הדבר שיכול לקומם עליך רבים הוא הצעה לגידול סדר הכוחות בצבא. ובכל זאת אני שם נפשי בכפי ומציע בדיוק את הדבר הזה ובצורה יותר ספציפית, הקמת חטיבת שריון סדירה נוספת שתפקידה לצד התכוננות למלחמה הבאה יהיה אחזקת קו הדרום שהפך להיות קו מבצעי לכל עניין ודבר.

בעידן הקיצוצים שלפני מלחמת לבנון השנייה עלה הכורת על מרכיבי כוח בזרוע היבשה בעיקר מתוך תפיסת עולם שהובילו מפקדי הצבא דאז כי תם עידן המלחמות הגדולות, כי קרבות היבשה יוכרעו מהאוויר וכי חיל האוויר יפתור כל בעיה. תפיסת העולם הזו לוותה כידוע במכלול ביטויים עבריים למהדרין כמו "אש מנגד" "השתבלולות" "הכלה" ושאר מילים שברוב המקרים יותר משתרמו ליתרון בקרב בלבלו את כוחותינו.

מלחמת לבנון השנייה הביאה, לשמחתי, להפנמה שהכרעה מושגת על ידי כוחות יבשתיים, ואף שעדיין נשמעים קולות אחרים (ביחס ישיר לזיכרון המשכיח מאתנו את אירועי אותה מלחמה) הרי יש הפנמה עקרונית שזרוע יבשה נחוצה וככל שתהיה חזקה יותר ידינו תהיה על העליונה בעימות הבא. חלק מהקלקולים האלה תוקנו, מפקדות שנסגרו, נפתחו מחדש אבל חלק מהצמצומים האלה לא תוקנו ואחד מהם זו סגירתה של חטיבת שריון סדירה שבתנאים הנוכחיים ישיבתה דרך קבע בגבול הדרום תניב גם יתרונות נוספים.

כידוע מאז השלום עם מצרים הזניח צה"ל את חזית הדרום, לא רק בחוסר גדר גבול (שמוקמת עכשיו בקצב מהיר) אלא בעיקר באימונים לגזרה זו, בהכרת השטח, באימוני תמרון המתאימים לשטחים אלה ועוד. אני תוהה כמה ממפקדי צה"ל בהווה השקיעו את הזמן לצפייה בסרט שהכין צה"ל ערב הנסיגה מסיני המנתח בצורה יסודית את השטח של סיני. אולי בכלל הסרט הלך לאיבוד באחת הכספות של הפיקוד בגרסתו המקורית כסרט על קלטות וידאו שהיום קשה למצוא?

הקמתה של חטיבת שריון סדירה נוספת יכולה להחזיר לצבא את האיזון החסר בו בין כוחות חי"ר לשריון ובאותה הזדמנות להחזיר בתהליך הדרגתי את המומחיות הנדרשת למתווה לחימה בשטח זה. לאור האירועים במצרים ועליתם של האחים המוסלמים לשלטון אין בכך משום בזבוז משאבים, מה עוד שגזרה זו דורשת בהווה כוחות סדירים החסרים לצבא ונטל הימצאותם פוגע באימונים השוטפים שלהם.

יש לזכור שגם בהיבט כוח אדם, חטיבת שריון אינה "גוזלת" משאבים הדומים לאחותה חטיבת החי"ר. נכון, נשארה בעיית העלות, אבל הצבא כגוף שאינו כלכלי מחליט על הצטיידות ועל הוצאות בהתאם להערכת המצב ולא בהתאם לרווחים. האם לא זה הזמן לשינוי המוצע?

אולי יעניין אותך גם