נדחתה הצבת "כיפת ברזל" בגוש דן

במערכת הביטחון חוששים מאפשרות של הסלמה באזור הדרום ועל כן השאירו את הסוללה בגזרה

מערכת "כיפת ברזל" (צילום: דובר צה"ל)

במערכת הביטחון החליטו לדחות את הצבת סוללת מערכת ההגנה אווירית "כיפת ברזל" באזור גוש דן. לפני מספר ימים פורסם כי בצה"ל החליטו להציב את הסוללה באחד היישובים באזור גוש דן במסגר תרגיל שתוכנן.

כעת כאמור, מחשש להסלמה בגזרת הדרום החליטו בצבא להשאיר את הסוללה באזור הדרום. בסוף השבוע האחרון נורו לעבר ישראל מספר רקטות שנחתו בשטחים פתוחים במספר מוקדים. בכל המקרים לא היו נפגעים. חיל האוויר בתגובה תקף מספר מטרות ברחבי רצועת עזה. עם זאת ביומיים האחרונים שורר שקט יחסי בדרום.

מערכת "כיפת ברזל" מיועדת לספק הגנה מפני ירי תלול מסלול, באמצעות יירוט רקטות קצרות טווח. טיל היירוט המשוגר ממערכת "כיפת ברזל" מכונה "טמיר". הטיל מצויד בראש ביות מתקדם ובמספר משטחי ניהוג, המקנים לו כושר תימרון גבוה.

כל סוללה מצוידת במספר משגרים. מכ"ם בקרת האש הוא החיישן העיקרי המשמש לזיהוי מטרות. הוא מזהה שיגורים של רקטות ומעביר מידע על מסלול מעופן למרכז הבקרה. על יירוט הרקטות אחראי מרכז ניהול היירוטים בו מתעדפים את הטיפול במטרות, בהתאם למדיניות מוגדרת מראש. במרכז הניהול ממוקמים הלוחמים המפעילים את המערכת.  

אולי יעניין אותך גם

מסירת הסוללה השנייה של ״כיפת ברזל״ לארה״ב, ינואר. צילום: משרד הביטחון

בכיר בצי האמריקני קורא לארה"ב למבצע את ״כיפת ברזל״

תת-אדמירל בדימוס ג׳ון מילר טוען כי ממשל ביידן שוגה בכך שהוא מסלק נכסים צבאיים אמריקניים מהמזרח התיכון, וקורא גם לרכוש מערכות הגנ"א 'קלע דוד/שרביט קסמים'