מתגוננים במפרץ

על רקע עימות אפשרי עם איראן, ה"וול סטריט ג'ורנל" מדווח כי ארה"ב תציב מכ"ם בקטאר. מדובר כנראה במערכת הזהה לזו המוצבת בדרום הארץ

שיגור טילים בתרגיל באיראן (צילום: AP)

ארה"ב ממשיכה להיערך לאפשרות של עימות במזרח התיכון: העיתון האמריקאי ה"וול סטריט ג'ורנל" מדווח הבוקר כי הפנטגון מקים מכ"ם להגנה מפני טילים באתר סודי בקטאר. אמש סיימה שרת החוץ האמריקאית הילרי קלינטון ביקור בזק בישראל ובשבוע הבא צפוי להגיע לסבב שיחות שר ההגנה ליאון פאנטה.

המכ"ם האמריקני לגילוי שיגורי טילים מאיראן שיוצב בקטאר יהיה כנראה זהה או דומה למכ"ם בתדר X שהאמריקנים מפעילים בדרום הארץ מאז שנת 2009 . מדובר במכ"ם בעל טווח ארוך ויכולת רזולוציה מעולה. זה מושג בגלל התדר בה הוא מופעל.

ההתרעה הישראלית מפני התקפת טילים בנויה כיום משילוב של לווייני ריגול, כולל לווין מכ"מי, מכ"ם "אורן ירוק" של מערכת ה"חץ" ועוד חיישנים.

המערכת שתציב ארה"ב בקטאר נועדה גם היא לתת למדינות המפרץ התראה מוקדמת מפני שיגורים לעברם. השאלה היא איזה אמצעי הגנה ותלוו למערכת המכ"ם שהיא עצמה חסרת תועלת ללא מיירטים מסוג כלשהו.

אולי יעניין אותך גם

שרי החוץ של אתיופיה, מצרים וסודן בפגישה בקינשאסה, בירת קונגו, בתחילת השבוע. צילום: Reuters/Hereward Holland

סכר הרנסנס: מצרים וסודן מזהירות מפני החרפת המשבר

סבב השיחות האחרון בניסיון לפתור את המשבר מול אתיופיה לא צלח. שר החוץ המצרי הודיע כי מדינתו תפנה לארגונים בינ״ל. בקרוב תתחיל אתיופיה שוב למלא את הסכר, ושתי המדינות האחרות חוששות מפגיעה