משחקי ריגול

ההדלפות מהממשל האמריקאי לגבי ישראל נועדו, כך מעריכים, להביך את שר הביטחון וראש הממשלה. המתיחות בין ממשל אובמה לנתניהו נמשכת, ובסוריה, בינתיים, הרוסים מתקדמים בפעולה הצבאית לביסוס מחדש של משטר אסד. הטור השבועי של עמיר רפפורט

משחקי ריגול

יעלון וקרטר (צילום: אריאל חרמוני, משהב"ט)

החל משנת 2012 נתקלו מאות אנשי מערכת הביטחון הישראלית בתופעה מוזרה: אנשי השגרירות האמריקאית סירבו להעניק להם אשרות כניסה לביקורים על אדמת ארצות הברית.

מדובר היה באנשי צבא, משרד הביטחון, תעשיות ביטחוניות וגופי ביון כמו השב"כ והמוסד. התברר, מעדויות שחזרו על עצמן, כי לשגרירות הייתה רשימה של ה"ביטחוניסטים" הישראלים, והכניסה של רבים מהם סורבה למרות שבעברם קיבלו ויזה ללא שום קושי.

לפי העדויות, החל משנת 2012, חלק ממבקשי האשרה קיבלו ויזה לשבועות ספורים בלבד לאחר שהוציאו להם את המיץ, ואחרים עברו תשאול כאשר הגיעו לארצות הברית. היו גם מצבים אבסורדיים: למשל, אנשי משלחת צה"ל בארצות הברית שנאלצו לצאת לקנדה ולחדש את הוויזה שלהם שם, משום שהאשרה שלהם לשהייה על אדמת ארצות הברית חודשה להם לתקופות קצרות מאוד בכל פעם מחדש (או שלא).

שגרירות ארצות הברית סירבה לספק בזמנו הסברים ל"סרבנות הוויזות", גם לא בתשובה לשאלה שהופנתה לשגרירות על ידי כותב שורות אלה, ואולם ייתכן שהסיבה מתבררת כעת: החשיפה של ה"וול סטריט ג'ורנל" בסוף השבוע האחרון טוענת כי ארצות הברית הפעילה מאמץ אדיר כדי לדלות מידע מאנשי מערכת הביטחון הישראלית, כדי לדעת האם ישראל מתכוונת לתקוף את מתקני הגרעין באיראן. אחת השיטות שמוזכרות הייתה ניסיון להוציא את המידע מפי ישראלים הנזקקים לאשרת כניסה, כאשר המתשאל לא היה איש רשות ההגירה האמריקאית אלא חוקר  CIA (סוכנות הביון המרכזית של ארצות הברית) - בתחפושת.

בכתבה ב"וול סטריט ג'ורנל" נחשף עוד כי מטוס ישראלי נכנס ויצא משטח איראן במהלך שנת 2012, ככל הנראה כחלק מניסוי כלים במסגרת הכנות לתקיפה אפשרית של המתקן הגרעיני בפורדו. הדברים צוטטו מפי גורמים רשמיים בוושינגטון.

על פי אותם גורמים רשמיים, מטרת הטיסה הייתה לתרגל הנחתה של כוחות קומנדו של צה"ל באזור המתקן הגרעיני במטרה להשתלט עליו. הגורמים מבססים את טענתם על עקבות תשדורת שיורטה וממנה התקבל המידע על הניסוי הישראלי.

החשיפה ב"וול סטריט ג'ורנל", על מאמצי ארצות הברית לחשוף מבעוד מועד את כוונות התקיפה של ישראל באיראן, מבוססת על הדלפות ממקורות אמריקאים רשמיים. לממשל, יש כבר רזומה עשיר בהדלפה של מידע ביטחוני רגיש הנוגע לישראל. כך, אפילו המידע המייחס לישראל את תקיפת הכור הגרעיני הסורי בא-רק בספטמבר 2007, הגיע מוושינגטון.

מצד שני, לישראל יש רקורד כמי שאינה מיידעת את ארצות הברית מראש לגבי מהלכים צבאיים רבי משמעות. את התקיפה של הכור הגרעיני בעיקר ביוני 1981, למשל, ישראל כל כך התאמצה להסתיר מארצות הברית, עד שמפקד חיל  האוויר, אלוף דוד עברי, בילה את היום שלפני התקיפה עם עמיתים אמריקאיים על אדמת נאפולי באיטליה, כדי "להרדים" אותם. ההודעה לארצות הברית הועברה רק כאשר המטוסים התוקפים כבר השלימו את משימתם (ולפחות לפני שהיא פורסמה בתקשורת).

לפי כל ההערכות בישראל, הפרסום האחרון ב"וול סטריט ג'ורנל" נועד להביך את שר הביטחון משה יעלון לפני הביקור שלו בארצות הברית, שהתחיל ביום שני השבוע ונגמר ביום חמישי (מוקדם מהתכנית המקורית, בגלל המצב הביטחוני המתוח) ואת ראש הממשלה בנימין נתניהו, שאמור להגיע לוושינגטון בתחילת נובמבר.

הפרסום משדר את הרושם שארצות הברית אינה סומכת על שיקול הדעת הישראלי, שהיה עלול לדרדר את המצב בכל המזרח התיכון (ואף מעבר לכך).

אלא שחשוב להבין כי הפרשה שקיבלה את הכותרת "ריגול אמריקאי בישראל", אינה ריגול באמת, אלא מונח מקצועי "עדין יותר" – איסוף מידע. אמנם השיטות שהופעלו כדי לאסוף מידע בישראל, לפי הפרסום ב"וול סטריט ג'ורנל", היו חריגות מאוד, אבל במערכת הביטחון הישראלית יוצאים ממילא מנקודת הנחה מזה שנים שהאמריקאים אוספים מידע מכל הבא ליד. הם מפעילים את רשת ההאזנות הגדולה בעולם המכונה "אשלון" ומפעילים מחשבי על כדי למיין כל פיסת מידע ברשת האינטרנט כדי לדלות פיסות מידע ששוות זהב.

היחסים בין מערכת הביטחון הישראלית והאמריקאית ידעו פרשיות ריגול חמורות יותר, או אפילו חשדות ל"איסוף מידע מוגבר", ולא רק בפרשת המגל ג'ונתן פולארד שצפוי להשתחרר מן הכלא לאחר 30 שנה.

סא"ל (מיל') גדעון מיטשניק, שהיה איש לשכת שר הביטחון בתחילת העשור שעבר ובהמשך ההיסטוריון הרשמי של אגף המודיעין בצה"ל, מזכיר כי דווקא האמריקאים האשימו את ישראל לפני למעלה מעשור בריגול בפרשה פחות מוכרת כונתה "פרשת איפא"ק". בפרשה זו נעצר על ידי ה-FBI לורנס פרנקלין, בכיר בלשכת שר ההגנה האמריקאי וקצין חיל האוויר האמריקאי לשעבר, באשמת ריגול לישראל מתוך הממשל. נטען נגדו כי הוא העביר מידע רגיש לשני אנשי איפא"ק - רוזן וקית וייסמן.

למעגל החשדות הצטרף גם נאור גילאון, אז האחראי על הקשר לקונגרס בשגרירות ישראל בוושינגטון. הפרשה הסתיימה אחרי חמש שנים בלא כלום, אך רק אחרי שפרנקלין שילם מחיר אישי יקר, וזו רק דוגמא לכך שהצדדים יוצאים מנקודת הנחה שהמאמץ לאסוף מידע אינו נפסק אף פעם.

מתיחות גדולה

"פרשת הריגול" החדשה הנחשפת כעת היא ביטוי מאוחר של מתיחות אמריקאית-ישראלית עצומה סביב "הנושא האיראני" שגרם לקרע עמוק בין המנהיגים ברק אובמה ובנימין נתניהו (שלא יתאחה בפגישתם הקרובה).

האמריקאים עשו כל שביכולתם כדי להגיע למידע על כוונות ישראל והם עשו זאת בשיטת ה"מקל והגזר". בצד החיובי הם השקיעו באופן חסר תקדים ביצירת מערכת יחסים אישיים חמה עם רמטכ"ל צה"ל בשנים שבהן התקיפה נחשבה קרובה מאוד: רמטכ"ל ארה"ב דמפסי פגש עד 2011 את הרמטכ"ל הישראלי גבי אשכנזי לא פחות מ-13 פעמים והרעיף עליו חום רב. כאשר מחליפו, רא"ל בני גנץ, הגיעה בפעם הראשונה לוושינגטון ניגנה לו תזמורת מיוחדת את השירים האהובים עליו (היה לאמריקאים גם מידע על טעמו המוסיקלי של גנץ...).

בצד הפחות נעים, האמריקאים התמקדו בתשאול יוצאי יחידות מיוחדות, ולפי הפרסומים השבוע (בידיעות אחרונות) באחד המקרים העבירה ישראל מחאה רשמית לארצות הברית על תשאול לא תמים של אזרח ישראלי בשדה תעופה אמריקאי, שארך לא פחות מעשר שעות. בעבר גם נחשף כי ארצות הברית הפעילה על גג השגרירות בתל אביב מתקני האזנה מוסווים, שדומים להם נראו על גגות שגרירויות נוספות ברחבי העולם.

ארה"ב, רוסיה

עניין של עיתוי: גם אם מדובר בריגול או רק ב"איסוף מידע", הפרסומים לא ממש העיבו על ביקור יעלון השבוע בארצות הברית. הביקור התנהל כמתוכנן ולפי הדיווחים באווירה טובה מאוד. גורמי ביטחון ישראליים בכירים טוענים כי היחסים בין מערכות הביטחון של ישראל וארצות הברית הדוקים כיום יותר מאשר אי פעם בעבר, להבדיל מהאיבה שנושבת כלפי ישראל מהבית הלבן וממחלקת המדינה (משם כנראה הגיעה ההדלפה ל"וול סטריט ג'ורנל").

בינתיים, בישראל, נראה היה השבוע כי רף האלימות בשטחים ירד באופן משמעותי והאלימות בקרב ערביי ישראל דעכה כמעט לגמרי. ואולם, ההערכות הן כי השקט רחוק מלחזור וכי הפיגועים יימשכו לאורך זמן, כאשר מידי פעם יהיו "פיקים" - גלי אלימות גואה נוספים.

ותשומת לב גדולה מופנית גם לנעשה בסוריה: בזמן שבין ישראל לארה"ב נערכו השבוע דיונים אסטרטגיים על אדמת וושינגטון נרשם אירוע היסטורי כאשר חיל האוויר הרוסי תיאם תקיפות שהוא ביצע עם חיל האוויר הישראלי. ההבנות לגבי התיאום הושגו בחודש שעבר, במהלך הביקור שערך במוסקבה ראש הממשלה, כשהוא מלווה ברמטכ"ל ובראש אגף המודיעין.

אבל יש במקביל גם תיאום גם תיאום בין ישראל לארה"ב, שקשור לנעשה בסוריה. בתקשורת העולמית פורסם השבוע על כך שהרוסים הפעילו משדרים אלקטרוניים רבי עוצמה, מתוך צוללת במימי הים התיכון. פרסום זה כנראה נכון וכנראה שהצוללת הרוסית התגלתה על ידי ישראל. מערכות הלוחמה האלקטרונית הופעלו על ידי הרוסים ככל הנראה כדי להגן על בסיסיהם החדשים על אדמת רוסיה ועל מטוסיהם שבאוויר. נראה כי היכולות הרוסיות המתקדמות שהופגנו השבוע ברוסיה גרמו להפתעה לא קטנה בקרב גורמי מודיעין במערב.