משוטטים מול מטרה נעלמת

בעידן שבו "זמן חיות מטרה" עומד על 15 שניות או פחות מכך, אתגר סגירת מעגל האש הופך להיות מורכב וקשה יותר. בתעשייה האווירית מתרכזים בפתרון בתחום החימוש המשוטט 

צילום: תע"א

בשדה הקרב של המלחמה הא-סימטרית, יש נתון אחד שקובע את כללי המשחק - "זמן חיות מטרה". אם פעם דיברו בצה"ל על 30 שניות, היום זמן זה התקצר ל-15 שניות ויש שטוענים כי אף פחות מכך. במתאר כזה, סגירת מעגל רואה-יורה הופכת להיות אתגר לא פשוט הדורש טכנולוגיה מתאימה. אחד התחומים הטכנולוגיים שהתפתח מצורך מבצעי זה הוא החימוש המשוטט. 

מדובר בכטב"מ (כלי טיס בלתי מאויש) בגדלים שונים המשלב יכולת איסוף מל"מ (מודיעין לפני מבצע) ותגובה התקפית בכלי אחד. ההבדל העיקרי בין חימוש משוטט למל"ט הוא בזמן השהות באוויר ובפשטות ההפעלה. בעוד מל"ט יכולת לשהות עשרות שעות באוויר, משוטט יכול לשהות בין חצי שעה לשעה וחצי, תלוי בגודל. הבדל נוסף טמון בפשטות ההפעלה. החימוש המשוטט מיועד לחיילי חי"ר שעוברים הסמכה קצרה. עבור המל"טים יש מסלול הסמכה ארוך. 

היות ומדובר בתחום חדש יחסית, אחד המקומות הבודדים בעולם שמפתח ומייצר חימושים משוטטים הוא מפעל "מבט" בתעשייה אווירית. משפחת המשוטטים של תעשייה אווירית כוללת כאלו למסגרות לחימה שונות. ה"הארפי" מיועד למשימות ארוכות טווח, ה"ברקן" מיועד לדרג החטיבה והגדוד ו"רותם" הוא רחפן שמיועד לחייל הבודד. 

"אנחנו יודעים לספק משוטט לכל צורך מבצעי", אומר גורם בכיר בתחום המשוטטים בתעשייה אווירית. "הצורך נובע מהמורכבות של שדה הקרב. יש מרחב שחסר בו מודיעין עם מטרות נעלמות, והמשוטט הוא טכנולוגיה המאפשרת איסוף מודיעין וסגירת מעגל אש. ככל שצבאות מבינים את היכולות, כך גדל מעגל הלקוחות הפוטנציאלים. 

"התחלנו מעולמות הכלים המורכבים כמו ה'הארפי' והגענו עד החייל הבודד. כוח מיוחד יכול לסחוב על הגב שלושה כאלו ולהפעיל אותם מטאבלט. מעבר לפינה או לרחוב. אתה מביא כלי עם יכולת מודיעין ותגובה מיידית לחייל בחזית. זה יתרון עצום לעומת הפלטפורמות שקיימות היום. בסוף את אותו חייל לוחם מעניין הטווח של ה-500-1000 מטרים מסביבו. שם הוא צריך את האמצעים". 

יכולות טכנולוגיות 

בשל הצורך המבצעי המגוון של יחידות שונות, אומרים בתעשייה אווירית שהם יודעים לתפור פתרון לפי דרישה מבצעית. "אנחנו משתמשים באבני בניין של המשפחה, אבל עושים התאמות", אומרים בתע"א. "זה פתרון מודולרי. יש לקוחות שרוצים יום ולילה. ויש כאלו שרוצים יום או לילה עם יכולת החלפה בשטח. כמו לגו. זה נתפר לפי הצורך או המחיר". 

זמן השהייה של המשוטט הוא תלוי משקל. אם רוצים שהוא ישמש רק למודיעין, ללא יכולת התקפית, אז הוא יכול לשהות יותר. המערכת הבסיסית של רותם יודעת לתת 30-45 דקות, והגדולים יותר עד שעה וחצי. יכולת נוספת היא להפוך את הרחפן לסנסור קרקעי. כלומר, מטיסים אותו לנקודה מסוימת, מנחיתים אותו, ומאותו רגע הוא מנטר את הסביבה מהקרקע. 

בתעשייה אווירית מסבירים כי מבחינת תחזוקה מדובר על מחזור חיים דומה לזה של טיל, ולכן לא מדובר בשינוי מהותי עבור הצוות הטכני שמטפל במשוטטים. "בהיבט התפעול, המשתמש יכול להחליט שהוא רוצה למחזר את המשוטט ויש כאלו שרוצים הפעלה חד פעמית", מסבירים בתעשייה אווירית. "אתה יכול להנחית אותו, להחליף סוללה ולהחזיר אותו לאוויר, או להחליט ששיגרת וזהו. הוא חד פעמי. צריך לזכור כי מדובר במשוטט עם יכולת תקיפה, ולכן יש כאן תפיסת בטיחות שמכתיבה את תורת ההפעלה". 

 

אמנם המשוטטים משווקים באופן רשמי לזירה הקרקעית, אך ניתן להניח בודאות די גבוהה כי הם מתאימים גם לשימוש בזירה ימית. עוד יכולות שמקדמים בעולם בתחום המשוטטים הן עבודה כנחיל כאשר ניתן להטיל אותם ממטוס תובלה, ירי של משוטט ממטוס קרב במתאר של ירי טיל וקשר של משוטט עם פלטפורמות אחרות במבנה של מאויש-לא מאויש.

אולי יעניין אותך גם

Photo by Eliot Blondet/ABACAPRESS.COM via REUTERS

עידן חדש בפייסבוק: תשעה חשבונות של מנהיגים אם יתבטאו בצורה מסיתה

מדובר בשינוי מדיניות משמעותי עבור החברה, שהצהירה לפני כשנתיים כי דברי פוליטיקאים מהווים מטבעם אינטרס ציבורי ולכן יש לפרסמם. בסוף השבוע הודיעה כי חשבונו של הנשיא לשעבר טראמפ יושעה עד 2023 לפחות