מצרים: "האחים המוסלמים בדרך לניצחון"

במערכת הביטחון בישראל מעריכים כי הסיכוי לניצחון האחים המוסלמיים בבחירות מחר הוא מוחשי. ראש אמ"ן לשעבר, האלוף (מיל') אהרן זאבי-פרקש מנסה לשרטט את עתיד היחסים בין ישראל ומצרים, על רקע המהומות בקהיר ודרישת העם מהצבא להעביר לידיו את סמכויות השלטון

דאגה במערכת הביטחון בישראל: הסיכוי לניצחון האחים המוסלמיים בבחירות לפרלמנט המצרי שייערכו בים שני הוא מוחשי, כך מעריכים גורמים ביטחוניים בכירים בהערכות מצב פנימיות.

גורמים ביטחוניים אמרו בסוף השבוע כי "מצד אחד מערכת היחסים של ישראל עם השלטון הצבאי הנוכחי במצרים היא מצויינת, מצד שני הסכנה להסכם השלום היא משמעותית. אי אפשר להפריז בהשלכות שיכולות להיות לקריסת הסכם השלום עם מצרים, על הצרכים בבניין הכוח  בצה"ל".

על רקע ההתפתחויות המדאיגות במצרים וההערכה כי תנועת "האחים המוסלמים" תגיע להישגים נאים בבחירות לבית הנבחרים, מנסה ראש אמ"ן לשעבר, האלוף (מיל') אהרן זאבי-פרקש, להרגיע את הדאגה הגוברת בקרב גורמי ביטחון ישראלים על עתיד היחסים עם שכנתנו מדרום. "ההשפעות על ישראל אינן מיידיות", אומר זאבי-פרקש ל"ישראל דיפנס". "עלינו ללמוד את ההתרחשויות".

"התהליך הצפוי במצרים, של מעבר למשטר דמוקרטי, הוא ארוך. משום כך התפרץ כעת הזעם ברחובות. המפגינים הצעירים מחכים כבר שמונה חודשים לשינוי – והוא עדיין לא הגיע. כרגע חשוב שנשמור על הקשרים עם השלטון במצרים בפרופיל הרגיל ככל האפשר", אמר ראש אמ"ן לשעבר.

עם זאת, זאבי-פרקש מדגיש כי התחזקות "האחים המוסלמים" היא מקור לדריכות בישראל. "סכנת ה'אחים המוסלמים' מוחשית יותר (מאשר המהומות ברחוב) מאחר והם יותר מאורגנים ויש להם את המשאבים הנדרשים להתחזקות עד כדי הגעה גם לשלטון".

על פי דעתו של זאבי-פרקש השלטון הצבאי במצרים נמצא בין המיצרים. "עד אשר ייבחר נשיא חדש במצרים לא נראה שינוי של ממש במדינה. מצב כזה יכול לפגוע בלגיטימיות של הצבא כמי שתומך בתהליך הדמוקרטיזציה במצרים. לאורך זמן ייתכן וזה ייפגע בנספח הצבאי של הסכם השלום עם ישראל".

ישראל חולקת גבול עם מצרים לאורך אזור חצי האי סיני. גורמים בישראל מודאגים מהאפשרות של הידרדרות המצב הביטחוני בחצי האי. "בשלב זה נכון לשלוט על המתרחש בסיני בתיאום ובדו-שיח עם השלטונות במצרים, על מנת שביחד ניתן יהיה למנוע פיגוע טרור נגד ישראל. חצי האי סיני הוא יעד מרכזי וחשוב למצרים ולישראל באותה מידה", אומר זאבי-פרקש.

מאז סוף השבוע האחרון נהרגו במצרים למעלה מ-30 בני אדם בהפגנות אלימות ברחבי קהיר, ואף מחוצה לה. המפגינים דורשים את התפטרותו של ראש המועצה הצבאית המזנית, הגנרל טנטאווי, שעלה לשלטון עם הפלת משטרו של חוסני מובארק. אמש, הבטיח טנטאווי, בנאום טלוויזיוני, כי "הצבא לא מעוניין בשלטון. נעביר את הסמכויות לנשיא שייבחר בשנה הבאה". זה לא עזר והמפגינים קראו להתפטרותו המיידית.

בישראל הוציאו התראה אסטרטגית לגזרה המצרית כבר לפני מספר חודשים. כאמור, במערכת הביטחון עוקבים בדריכות רבה אחר האירועים. 

אולי יעניין אותך גם

דעה | ישראל הרסה את השם של מערכות ההגנ״א הרוסיות - וזה פוגע במכירות 

הצבא הרוסי התחיל להלל את מערכות ההגנ״א שלו בסוריה ללא הוכחות להצלחות. למה עכשיו? פשוט. המערכות הרוסיות לא עוצרות את הישראליות והאמריקאיות ולקוחות התעשייה הרוסית מתחילים לשאול שאלות