מצפון תפתח הרעה

תצפית היסטורית מפורטת מאוד על צבא סוריה לדורותיו מעמיד החוקר המנוסה אל"מ (מיל' פסח מלובני

מצפון תפתח הרעה

הצבא הסורי, כשליחם של מנהיגי המדינה הזאת, היה מאז מלחמת העצמאות אויב מר ואכזר במלחמות ישראלמאות חיילים נפלו בקרב עם הצבא הסורי ומאות אזרחים נהרגו בפעולות טרור וירי מסוריה או משליחיה. המודיעין הישראלי על ענפיו השונים השקיע משאבים רבים, יזם מבצעים מתוחכמים והעמיד דורות של קמ"נים במודיעין הקרבי, מפענתי תצ"א ולווינים, מאזינים וקב"רים ביחידת האיסוף המרכזית ומאות אנשי הערכה בחטיבת המחקר לדורותיה.

כולם עקבו אחר המזימות של המשטר הסורי, אשר התמיד ברהב להיות קיצוני בסכסוך הישראלי-ערבי,להשתלט על לבנון באמצע שנות השבעים, לנגח את המלוכה הירדנית בחדירה צבאית בספטמבר 1970 ולהיות כל השנים בית חם למפקדות של ארגוני המחבלים הפלסטינים.

אל"מ (מיל') פסח מלובני, קצין איסוף ומחקר ותיק, מנוסה ומחוייב להעמיד לדורות הבאים את הניסיון התורתי של צבאות עיראק וסוריה. בימים אלה יצא לאור ספרו השני - לאחר הספר הגדול על צבא עיראק - על צבא סוריה מהאימפריה העות'מנית עד תקופת בשאר אסד. זה לא ספר קריאה. 965 עמודי הספר הם מקור עיון טוב להיסטוריונים, לחוקרים ולמתענינים על הצבא הסורי.

בעזרת תוכן עניינים ומפתח עניינים מפורטים יוכל הקורא להגיע למידע רלבנטי כמו הלחימה ברמת הגולן ב-1967, מלחמת יום הכיפורים ומלחמת ההתשה, הפלישה ללבנון , מבצע ליטני ועוד ועוד.

הספר משופע בהערות שולים על מקורות המידע, מה שמעמיד אותו כמקור ראשוני בחלקים רבים של ההיסטוריה. פסח ידוע כחוקר אדוק המתבסס על עיתונות, רדיו וטלויזיה סוריים, ומוכיח גם בספר זה כמה מידע ערכי טמון במקורות אלה. הספר מהווה תרומה חשובה להכרת צבא , אשר ככל הנראה לא יעמוד מולנו בביצועיו המסורתיים, אך טוב שנלמד מלקחי העימות עם הצבא הסורי בזירות שונות מה נקודות התורפה שלו וכיצד יש לגבור עליו אם נזדקק.

מצפון תפתח הרעה - צבא סוריה עלילותיו ומלחמותיו - מבט מדמשק, מאת פסח מלובני, קונטנטו דה סמריק והמכון לחקר מלחמות ישראל, 2014

אולי יעניין אותך גם