מפגש מרגש

גדוד 79 ציין 39 שנה למלחמת יום כיפור במפגש בנוכחות מפקדיו לשעבר ומשפחות חללי המלחמה

(צילום: באדיבות גדוד 79)

יוצאי גדוד 79 והמשפחות השכולות של 120 חללי הגדוד התכנסו בשבוע שעבר לציון 39 שנים למלחמת יום הכיפורים. כמדי שנה נפתח המפגש בטקס זיכרון ללוחמי הגדוד שנפלו במלחמה.

"במשך כל השנים הללו ועד שנת 2000 בה הלכו הוריי לעולמם, שניהם באותו השבוע! פקדו הוריי פעמיים בשבוע את חלקת הקבר בה נטמנו שרידי גופתו של מוטי אחי. ישבו, נזכרו, בכו וטיפחו את החלקה כאילו הייתה זו גינתם הקטנה", סיפר רוני גבאי, אחיו של מוטי גבאי ז"ל שנפל במסגרת גדוד 79 ליד מעוז "חזיון".

זאב פרל, מ"פ ו' במלחמה, נשא דברים לזכרו של מוני ניצני, גיבור ישראל, מג"ד 79 במלחמה שנפטר מוקדם יותר החודש. זאב העלה על נס את דמותו של מוני, את מעשי גבורתו במבצע קדש ובמלחמת יום הכיפורים ואת התלאות שעבר בחייו מהמלחמה ועד פטירתו והכל כתוצאה מהפציעה הקשה שלו במלחמה. למפגש השנתי של גדוד 79 נוסף פן אחר והוא השקה רשמית של הספר "החווה הסינית" שכתב אילן כפיר.

הספר שמביא כמעט לראשונה את חלקם המכריע של לוחמי השריון מחטיבה 14 בכיבוש החווה הסינית וביצירת רצף קרקעי שאפשר את הצליחה ויצירת ראש הגשר על ידי צנחני חטיבת דני מט (מילואים) עושה צדק עם השריונאים כולל אלה של גדוד 79. דני מט, מח"ט חטיבת צנחני המילואים שצלחו את התעלה ודמות מופת של לוחם נועז עשרות בשנים לא חסך בשבחים לאמנון רשף מח"ט 14 במלחמה וללוחמי השריון בקרב הנורא ההוא בלילה ה 15 באוקטובר. דני מט אמר כי אלמלא לחימת חטיבה 14 לא היה ניתן לבצע את הצליחה וכי קרב הלילה היה מהקרבות הקשים ביותר של צה"ל מאז ומעולם אם לא הקשה שבהם.

מארגני הכנס ובראשם רמי מתן מגדוד 79 שהיה מ"פ ז' במלחמה ארגנו פאנל שכלל מפקדים מהגדוד ומהחטיבה אותו הנחה עמוס אטינגר שנילווה לכוחות החטיבה במלחמה. האלוף במילואים ג'קי אבן, המג"ד הראשון של גדוד 79 סיפר על מורשתו של הגדוד ועל המורשת של לוחמיו. עוד סיפר ג'קי אבן על המנהיגות הקרבים שפותחה בגדוד והזכיר את ארבעת הספרים שנכתבו על המלחמה על ידי בוגרי הגדוד.

כבדו את האירוע בנוכחותם האלופים במילואים ג'קי אבן, אמנון רשף, דני מט, עמנואל סקל ומשה עברי סוקניק וגם שני אלופי צה"ל המשרתים במטה הכללי היום, האלוף גרשון הכהן והאלוף נעם תיבון. האלוף תיבון התייחס בדבריו למורשת הלחימה של הגדוד והחטיבה ועל הצורך ללמוד ממנה גם לימינו אנו במיוחד לאור העבודה שמלחמת יום הכיפורים הייתה המלחמה האחרונה שבה לחם צה"ל תחת עוצמות אש אדירות כאלה ובקרבות קשים כאלה.

אילן כפיר התייחס לספרו וחתם את הדברים בקריאה לשני אלופי צה"ל להקמת וועדה משלימה לבחינת המלצות לצל"שים ועיטורים ללוחמים ממלחמת יום הכיפורים. רבים המקרים בהם לא הועברו לאחר המלחמה המלצות לצל"שים מסיבות שונות ושנת הארבעים היא הזדמנות כמעט אחרונה לתיקון העוול הגדול שנגרם ללוחמים במלחמה זו.