מערכת "שרביט קסמים" תותאם גם לאוויר-אוויר?

בכיר ברפאל מתייחס לאסטרטגיה של החברה: לפתח טילים שיכולים להיות מותאמים למשימות שונות. מערכת ה"ספיידר" להגנה נגד מטוסים היא דוגמא טובה."שרביט קסמים" יכולה להיות הדוגמא הבאה

מערכת "ספיידר" (צילום: רפאל)

רפאל מפתחת טילים חדשים המבוססים על העיקרון של "פלטפורמות שיגור רבות - למגוון של משימות".

זאת, כדי לתת גמישות רבה יותר למפעילים ולחסוך בהוצאות הפיתוח. על הגישה החדשה הוחלט כדי לענות על צרכים מגוונים של הכוחות המזוינים השונים וכדי להימנע מההשקעות האדירות הכרוכות בפיתוח טילים שונים עבור פלטפורמות שונות.

גורם בכיר ברפאל אמר לישראל דיפנס כי את היישום הראשון של הגישה החדשה ניתן היה לראות כאשר החברה השתמשה בשני טילי אוויר-אוויר מתקדמים ומוכחים כדי לפתח מערכת הגנה אווירית ניידת. מדובר במערכת ה"ספיידר" שמשגרת למעשה שני טילי אוויר של רפאל - ה"פיתון- 5" וה"דרבי". המערכת יוצאה כבר למספר מדינות ולא מכבר נחשפה גרסה מתקדמת יותר שלה.

לדברי המקור ברפאל, "מערכת ה'ספיידר' בגרסאות השונות שלה היא דוגמה טובה. השתמשנו בשני טילי אוויר-אוויר כדי להציע מערכת הגנה אווירית נקודתית. זהו הקו המנחה עכשיו. אנו מפתחים אבני בניין של טילים מתקדמים מאוד, שלאחר מכן ניתן להשתמש בהן גם מהאוויר, גם מהקרקע וגם מהים".

אבל האם גם המערכת "שרביט קסמים" המפותחת בימים אלה בשיתוף פעולה עם חברת רייטיאון האמריקאית כד ליירט טילי קרקע-קרקע בטווחים בינוניים יכולה להיות רב משימתית? בשנה שעברה אישרה רפאל כי טיל ה"סטאנאר" של מערכת יירוט הטילים "שרביט קסמים" הוא למעשה טיל אוויר-אוויר מהדור הבא.

המאמץ בפיתוח אבני הבניין שמאפשרות את הגמישות מתרכז בעיקר בראשי הביות, במנועים ובראשים הקרביים. הגישה החדשה של רפאל גורסת כי יש להתמקד יותר בפיתוח "אבני בניין" שיכולות לשמש על פי הצורך לשימושים שונים. אחזקה ברכוש טכנולוגי כזה יכול לאפשר לרפאל ליצר מהר מאוד טילי אוויר-אוויר חדישים.

טילי אוויר-אוויר, לכאורה, "יצאו מהאופנה". חילות אוויר אמנם מצוידים בהם, אבל השימוש בהם הוא בהיקף אפסי לעומת הנשק אוויר-קרקע. לפי הפרסומים הרשמיים, טיל האוויר-אוויר "פיתון-5" הוא האחרון שפותח על ידי רפאל. יש להניח שאי שם במעבדות החברה פותחו או מפותחים טילים אחרים.

אם בוחנים, למשל, את הטיל מדגם "סטאנאר" שפותח עבור מערכת "שרביט קסמים" הרי שמדובר בטיל חכם מאוד, זריז מאוד ואנרגטי מאוד. שלושה רכיבים אלה קריטיים לכל טיל אוויר-אוויר יעיל. לכן, למרות שהפיתוח מתרכז כרגע בטיל לשימוש נגד רקטות ארוכות טווח, ניתן להניח כי המהנדסים תיכננו אותו כך שבשינויים קלים יחסית הוא יוכל לשמש גם למשימות אוויר-אוויר.

אולי יעניין אותך גם