"מעיל רוח" ו"חץ דורבן" יתחרו בתחילת 2013

משרד הביטחון החליט לצייד נגמ"שי מרכבה במערכת "מעיל רוח" של רפאל, ולערוך בחינה לקראת החלטה פיתוח על מערכת הגנה אקטיבית דור ב'

משרד הביטחון יבחן בתחילת שנת 2013 את שתי המערכות שמתמודדות על מכרז מערכת ההגנה האקטיבית דור ב' של צה"ל, לטנקים ולנגמ"שים: מערכת "מעיל רוח" של רפאל מול מערכת "חץ דורבן" של תעש. הבחינה תיערך לאחר שלקראת סוף שנת 2012 כבר הוחלט להזמין כמות של מערכות "מעיל רוח" דור א' עבור נגמ"שי המרכבה שכבר עומדים לצאת מפס הייצור.

השאלה איזה מערכת הגנה אקטיבית תותקן על טנקי העתיד ועל הנגמ"שים של צה"ל מעסיקה את מערכת הביטחון כבר כמה שנים. שתי המערכות המתחרות מבוססות על עיקרון של מיגון אקטיבי – כלומר, שיגור אמצעי יירוט לעבר טיל תוקף, ויירוטו עומד לפני שהוא מגיע אל כלי הרכב המוגן. ואולם, בעוד שמערכת "מעיל רוח" של רפאל מבוססת על פיזור כדוריות מתכת מסביב לטנק או לנגמ"ש, מערכת "חץ דורבן" מבוססת על יירוט באמצעות טיל נגדי המשוגר לעבר הטיל התוקף.

"מעיל רוח" של רפאל כוללת מכ"מ גילוי מתוצרת חברת אלתא, בעוד שמערכת "חץ דורבן" כוללת מכ"מ של חברת ראדא. המנהל לפיתוח אמצעי לחימה ותשתיות (מפא"ת) במשרד הביטחון היה מעורב במשך מספר שנים במימון הפיתוח של שתי המערכות במקביל, ואולם בחודש נובמבר 2010 הוחלט להקפיא את ההשתתפות בפרויקט "חץ דורבן" במקביל לתחילת הצטיידות במערכת "מעיל רוח" דור א' על גבי טנקי מרכבה סימן 4 ראשונים.

באחרונה הוחלט במערכת הביטחון להרחיב את ההצטיידות במערכת "מעיל רוח" דור א' – גם לנגמ"שי מרכבה שייצאו בשנה הבאה מפס הייצור. מדובר בנגמ"שים שמיוצרים בארצות הברית על ידי חברת ג'נרל דינמיקס ומורכבים בישראל. במקביל, מנכ"ל משרד הביטחון, אלוף (מיל') אודי שני, ניסה במהלך שנת 2012 לכפות על רפאל ועל התעשייה הצבאית (תעש) לשלב בין המערכות השונות ליירוט טילים נגד טנקים שהם מפתחות - "מעיל רוח" וחץ דורבן".

במשרד הביטחון הוחלט לכפות על רפאל ועל תעש לשלב בין המערכות השונות להגנה אקטיבית. הכווה הייתה שהמכ"מ במערכת המשולבת יהיה מתוצרת אלתא, המיירט - של תעש, ומערכת השו"ב - של רפאל, שתהיה גם קבלניתה ראשית של הפרויקט. ואולם, מנכ"ל התעש, אבי פלדר, סירב לשתף פעולה עם החלטה זו ללא שותפות שווה לתעש בפרויקט. תעש חתמה בשנה החולפת על הסכמים עם חברות זרות לשיווק בינלאומי של"חץ דורבן" כאשר יסתיים פיתוח המערכת.

לאחר שהאפשרות לשלב בין המערכות ירדה מן הפרק, גורם בצה"ל אמר לישראל דיפנס כי בעקבות בחינות שייערכו בתחילת 2013 יוחלט האם מערכת ההגנה דור ב' תהיה המשך של "מעיל רוח" או האם לשוב ולתת לתעש הזדמנות להמשיך לפתח את "חץ דורבן" מתוך מטרה שצה"ל יצטייד במערכת זו. פרויקט מערכת ההגנה האקטיבית של צה"ל דור ב' אמור להיות מושלם בתוך מספר שנים.

אולי יעניין אותך גם