מנוע חיפוש לרשת העמוקה

במשרד ההגנה של ארה"ב הבינו שמנועי החיפוש הרגילים, כולל גוגל, מגיעים רק לחלק קטן מהמידע הקיים ברשת האינטרנט והחליטו להטיל על דרפא משימה לפתח מנוע חיפוש חדש. אחד שיוכל לחפש בכל מקום, כולל ברשת העמוקה (Deep Web), שעד היום נחשבת למידע לא מאונדקס ומעוזם של האקרים, ארגוני טרור, פשע וביון ואקטיביסטים

מנוע חיפוש לרשת העמוקה

via brandpowder.com

מנועי החיפוש באינטרנט של היום משתמשים בגישה ריכוזית - אותו סט של כלים מתאים לכל השאילתות. בעוד המודל הצליח באופן מסחרי, הוא לא עובד טוב בשימושים ממשלתיים רבים. לדוגמא, הוא עדיין נשאר במידה רבה תהליך ידני שאינו שומר על הפעילות (אינו משאיר התקשרויות פתוחות), דורש קלט כמעט מדויק עם ערך אחד כל פעם, ולא מארגן את התוצאה המצטברת מעבר לרשימה של קישורים. יתר על כן, שיטות חיפוש נפוצות מפספסות מידע בחלקים העמוקים של האינטרנט (Deep Web) שלא נמצאים באינדקס החיפוש המסחרי הסטנדרטי.

כדי לסייע להתגבר על אתגרים אלה, DARPA השיקה את תכנית Memex המבקשת לפתח את הדור הבא של טכנולוגיות חיפוש ולחולל מהפכה בגילוי, ארגון וההצגה של תוצאות חיפוש. המטרה היא שהמשתמשים יוכלו להרחיב את הטווח של יכולות החיפוש הקיימות, ובמהירות וביסודיות לארגן תת קבוצות של מידע המבוססות על תחומי עניין אישיים.

תכנית Memex גם שואפת לייצר תוצאות חיפוש יותר שימושיות באופן מיידי לתחומים ומשימות ספציפיים, וכדי לשפר את יכולתם של ארגונים צבאיים, ממשלתיים ומסחריים למצוא ולארגן מידע קריטי שזמין באינטרנט."אנחנו מדמיינים פרדיגמה חדשה עבור חיפוש שתתפור יחד תוכן מאונדקס, תוצאות חיפוש וכלי ממשק למשתמשים בודדים ותחומים ספציפיים, ולא להיפך", אמר כריס ווייט, מנהל התכנית של DARPA. "על ידי המצאת שיטות טובות יותר לאינטראקציה ושיתוף מידע, אנחנו רוצים לשפר את החיפוש עבור כולם ולהפוך את הגישה למידע לאישית. שיטות שיהיו קלות לשימוש עבור משתמשים שאינם מתכנתים".

פרויקט Memex אמור לחול בסופו של דבר על כל התוכן הציבורי; תחילה, DARPA מתכוונת לפתח את Memex כדי לטפל במשימות מרכזיות של משרד ההגנה: כמו המלחמה בסחר בבני אדם. מדובר בגורם רלוונטי לתחומים רבים - צבאיים, חוקיים ומודיעינים. השימוש בפורומים, צ'אטים, פרסומות, הצעות עבודה, שירותים נסתרים, וכו ', ממשיך לתמוך בתעשייה הולכת וגדלה של עבדות מודרנית. פיתוח אינדקס לתחום נגד-סחר, יחד עם ממשקים להגדרה עבור חיפוש וניתוח, יאפשר הזדמנויות חדשות לחשוף ולהביס את חברות הסחר.

תכנית Memex מתכננת לחקור שלושה תחומים טכניים: יצירת אינדקס לתחום ספציפי, חיפוש בתחום ספציפי, ויישומים ייעודיים למשרד ההגנה. התכנית אינה מעוניינת בהצעות לפעולות הבאות: ייחוס שירותים אנונימיים, הסרת אנונימיות (deanonymizing), ייחוס זהות לשרתים או כתובות IP, או גישה למידע שלא נועד להיות זמין לציבור. התכנית מתכננת להשתמש בחומרה מסחרית ולתת עדיפות לפתרונות תוכנה של קוד פתוח.

התכנית קבלה את השם ואת השראתו ממכשיר היפותטי שתואר ב-As We May Think, מאמר משנת 1945 שנכתב עבור ה-Atlantic Monthly על ידי Vannevar Bush, מנהל המשרד בארה"ב של מחקר ופיתוח מדעיים (OSRD) במהלך מלחמת העולם השנייה . המכשיר תואר כמחשב אנלוגי שישלים את הזיכרון האנושי. ה-Memex (שילוב של "זיכרון" ו-"אינדקס") היה אמור לאחסן באופן אוטומטי ולהצליב בין כל ספריו של המשתמש, הרשומות שלו ומידע נוסף.

הצלבה זו, שבוש קרא לה "אינדקס אסוציאטיבי", תאפשר למשתמשים לחפש במהירות ובגמישות כמויות עצומות של מידע בצורה יעילה יותר ולקבל תובנות ממנו. רעיון ה-Memex עודד מדענים ומהנדסים במהלך השנים לצור את ההיפרטקסט, האינטרנט, מחשבים אישיים, אנציקלופדיות מקוונות ופיתוחים רבים נוספים בתחום ה-IT בשבעת העשורים האחרונים.

ההכרזה על Memex זמינה ב-http://go.usa.gov/BBc5. חלון ההצעות לתכנית יסגר ב-8.4.2014

אולי יעניין אותך גם