מלך לווייני הריגול

לווין חדש שמפותח בארה"ב תחת פרויקט בשם קוד " MOIRE" יבוסס על ממברנות אופטיות בקוטר 21 מטרים שיעבירו וידאו באיכות HD, בזמן אמת, של 40 אחוזים מפני השטח של כדור הארץ בו זמנית. האם תם עידן המל"טים לצרכי מודיעין חזותי?

Concept of a space-based polymer telescope

כל עוד איסוף המודיעין החזותי בזמן אמת מבוסס על הפעלת מל"טים, הפרת ריבונות של מדינות בעולם הופכת לדבר שבשגרה עבור מעצמה כמו ארה"ב. זאת בשל הצורך בטיסה מעל מרחבים אוויריים, פעולה שלא תמיד מקבלת את אישור המדינה מעליה רוצים לפעול. 

מציאות פוליטית זו הביאה את Darpa, זרוע המחקר של צבא ארה"ב (מקבילה של מפא"ת בארץ), לחפש פתרון לאיסוף מודיעין חזותי בזמן אמת עם כיסוי עולמי, כזה שלא יביך פעם אחר פעם את משרד החוץ. הפתרון שמצאו בדרפא הוא לווין ריגול מסיבי, שיגמד כל טלסקופ חלל שהושק אי פעם.

מדובר על פרויקט שקיבל את שם הקוד Membrane Optical Imager for Real-Time Exploitation - MOIRE . החידוש טמון בכך שמדובר בלוויין המבוסס על ממברנות עשויות מפולימר בעובי של ניילון נצמד המסוגלות לפצל את האור. זאת, במקום מראות העשויות מזכוכיות איכותית שמחזירות את האור. הלוויין החדש יוכל לצלם, בזמן אמת, כ-40 אחוזים משטח כדור הארץ ולהעביר להזרים את התוצאות בווידאו באיכות HD ישירות לתחנת הקרקע.   

הממברנה של הלווין תשוגר למסלול בחלל כאשר היא סגורה, וברגע שהיא תגיע למסלול, היא תפתח לקוטר של 21 מטרים. נכון לעכשיו, הטלסקופ הקרקעי הגדול ביותר הוא כמחצית מזה בגודל. גם טלסקופ האבל המפורסם הוא פחות משמונה מטרים קוטר.

"הממברנה יכולה לאפשר לנו ליישם טלסקופים גדולים הרבה יותר, עם רזולוציה גבוהה יותר בחבילות קטנות וקלות יותר", אמר סא"ל לארי גאן, מנהל תכנית moire, לאתר Wired. "במובן זה, אנחנו 'שוברים את תקרת הזכוכית' שחומרים מסורתיים מטילים על עיצוב האופטיקה".

עד עכשיו, ההיקף והדיוק של טלסקופי החלל היו מוגבלים על ידי גודל העדשה שהופכת להיות כבדה מדי ויקרה מידי ליישום בחלל - גם לרקטות הגדולות ביותר. לווין מסוג moire יהיה גם זול יותר לייצור ולפריסה, משום שהוא אינו מחייב שימוש בזכוכית באיכות גבוהה.

ב-DARPA כבר בדקו אב טיפוס קרקעי של הפרויקט, והחוקרים כעת עוברים לשלב הסופי של הפרויקט. נכון לעכשיו, אין עדיין מועד השקה לפרויקט.

צפו בווידאו המתאר את הפרויקט:

אולי יעניין אותך גם