"מל"טים משוטטים הם טילים מדויקים"

חשיפה: יוויז’יין הישראלית תציג בסלון האווירי בפריז את כלי הנשק החדש שלה – מל”טים שמרחפים מעל המטרה ותוקפים כטיל. ראשי החברה, יאיר דובייסטר ואלוף (מיל’) יאיר נוה, מגלים לראשונה פרטים על האמצעי החדש

צילום: חברת יוויז'ן

חשיפה: לאחר שנים של פיתוח חושפת חברת יוויז’יין הישראלית את כלי הנשק החדש שלה: טילים שמרחפים מעל המטרה ותוקפים אותה כמו טיל. מל”טים “מתאבדים” כבר קיימים בשדה הקרב, למשל מל”ט “הארופ” של התעשייה האווירית, אך עד כה היו מיועדים בעיקר להשמדת מטרות אסטרטגיות. האמצעי החדש מיועד לשימוש גם בדרג הטקטי.

הפרטים המלאים על ה”משוטטים” החדשים, שנמצאים בבחינה בצה”ל, מתפרסמים כאן בראשונה. 

המל”ט המשוטט המכונה HERO, פותח במספר גרסאות, בהתאם לגדול המטרה ולאופן השימוש בו. המל”ט התוקף מהדגם הקטן ביותר הוא במשקל 3 קילוגרם בלבד, וראש הקרב שוקל כשליש ממשקלו. הוא מצויד בסוללה חשמלית ששוקלת קילוגרם אחד. בראש המל”ט מותקן בפעם הראשונה המטע”ד הזעיר, ששוקל 300 גרם בלבד (מטע”ד “מיקרו סטמפ” מתוצרת קונטרופ הישראלית). המטע”ד מאפשר צילום יום ולילה, ושידור התמונות למפעילי המל”ט מאחור. המל”ט יכול לשמש גם למטרות איסוף מודיעין וניתן לבטל כל משימת תקיפה גם ברגע האחרון ולהחזיר אותו למפעיליו , כאשר הנחיתה מתבצעת באמצעות מצנח.

מנכ”ל יוויז’ן הוא יאיר דובייסטר, מחלוצי תעשיית המל”טיפ בישראל, שהיה בעברו מנהל מפעל המטוסים הבלתי מאוישים של התעשייה האווירית, מלט. יווויז’ן היא חברה  פרטית, לאחר שעברה שינוי בעלות לפני כמה שנים, ושינתה את המיקוד העסקי והטכנולוגי שלה.

“בגלגול החדש של החברה החלטנו להתמקד במשוטטים חמושים”, חושף דובייסטר. “הדעה שלנו - ואנחנו רואים את זה גם אצל האמריקאים – היא שהחימושים המשוטטים הולכים להיות הדבר הגדול הבא. אני לא מדבר על מל”ט מתאבד גדול כמו ‘הארופ’ אלא על משוטטים קטנים ואישיים. האמריקאים החלו להשתמש בזה באפגניסטן”.

יושב הראש של חברת יוויז’ן הוא סגן הרמטכ”ל לשעבר, אלוף (מיל’) איר נווה. לדבריו, “עשינו ניתוח מסודר של העשור הקרוב, והבנו כי העתיד הוא באמת במשוטטים. רוב העולם המערבי יתמודד מול טרור וגרילה. אזורי הלחימה הם מאוכלסים וקשה להבחין בהם בין מעורבים ובבין בלתי מעורבים בלחימה. המל”ט  המשוטט מאפשר להתקרב למטרה עד שמקבלים את ההחלטה לתקוף, ואז לבצע את התקיפה בדיוק מירבי, אם אין חשש מפגיעה בבלתי מעורבים. 

“בנוסף, אנחנו גם מבינים שהמטרות חייבות להיות מטופלות בזמן אמיתי, הכמות שלהן והאיכות שלהן הולכת וגוברת. האויב מפעיל אמצעים שונים לשיבוש יכולות התקיפה של הנשק המערבי, ולכן צריך להיות דור אחד קדימה, לפני היכולות שלו".

לדברי נוה, ”הרעיון הוא שברמת הפלוגה והמחלקה יש לך מל”ט שמאפשר תצפית, סגירת מעגל וגם פגיעה במטרה. המחיר הוא אחד היתרונות הגדולים. מביאים פעם ראשונה לשולחן מוצר שהוא מעולם החימוש הטילאי במחירים שהם לא המחירים הטילאיים הרגילים.

הדגמים השונים של ה”הרו” מיועדים לשימוש כנגד מטרות אדם, מבנה או רק”מ. המל”ט יודע לאתר נקודות תורפה ברכב או במבנה ולחדור בעדן, ויכול לתקוף גם סוללות נ”מ.

השיגור של המל”ט מתבצע באמצעות משגר פנאומאטי המבוסס על לחץ אוויר בלבד, ולכן הוא אינו יוצר רשף שיכול להביא להסגרת מיקומו של הכוח  ולסיכונו.

המל”טים המתאבדים מהדגמים הגדולים בסדרת  HERO מונעים על ידי בנזין ומיועדים לטווחים רחוקים מאוד. 

הכלי כבר הוצג לכמה צבאות זרים, ובהם צבא ארצות הברית. “שדה הקרב משתנה וכך גם החימוש”, טוען האלוף (מיל’) יאיר נוה. 

אולי יעניין אותך גם

מייסדי Cyolo: אלמוג אפיריון (מנכ״ל), ערן שמואלי (ארכיטקט תוכנה), ודדי ירקוני (סמנכ״ל טכנולוגיה). צילום: יח״צ, באדיבות החברה

הסטארט-אפ הישראלי Cyolo השלימה גיוס של 21 מיליון דולר

הגיוס ישמש להרחבת פתרון החברה, שמחבר עובדים למערכות הארגוניות באופן המותאם לצורת העבודה של ימינו, וכן להכפלת עובדי החברה עד סוף שנת 2021