מל"טים ישראליים בשמי רוסיה

בשבוע שעבר קיבל הצי הרוסי 6 מל"טים פרי שיתוף פעולה בין תע"א לחברת UZGA הרוסית. מדובר במל"טים שהורכבו במפעל החברה בעיר Nizhny Tagil במחוז Sverdlovsk Oblast

מפעל ההרכבות של מל"ט "מאחז" ברוסיה - slavikap.livejournal.com

בסיס חיל אוויר באוקיינוס ​​השקט בקמצ'טקה קיבל שישה מל"טים מסוג "מאחז" ("Outpost"), אמר קפטן רומן מארטוב לאתר ria.ru . מדובר במל"טים פרי שיתוף פעולה בין תעשייה אווירית לחברת UZGA.

"בסיס חיל האוויר בקמצ'טקה קיבל  6 מל"טים ותחנת בקרה קרקעית. מדובר במל"טים בייצור מקומי מסוג "מאחז" (Outpost)", הוא אמר. המטרה העיקרית של המל"טים בקמצ'טקה היא לחפש, לאתר ולזהות מטרות קרקעיות, ולהעביר את המידע למרכזי השליטה של הצבא הרוסי.

מפקד בסיס חיל האוויר, הקולונל אנדריי קובלב, אמר כי החיילים הראשונים שעתידים להפעיל את הכלים כבר עברו הכשרה לתפעל את המל"טים החדשים.

את המל"טים מרכיבה חברת (Ural Plant of civilian aviation" (UZGA" על פי תכניות וידע טכני של התעשייה האווירית. מדובר בחברה שהוקמה ב-2010 כחלק מחברת התעופה הרוסית "Oboronprom", למטרת ייצור מל"טים תחת חוזה עם תע"א לייצור שני דגמים "מאחז" (Outpost) ו-"כוח" (force). במילים אחרות, מדובר במל"טים ישראלים שמורכבים בטריטוריה רוסית.

אחד המתחרים העיקריים של החברה היא חברת Omsk הרוסית שמייצרת שני דגמים של מזל"טים - ה-PP-45/ PP-45m וה-PP-48. המכירה הראשונה של ה-PP-45 התבצעה בשבוע שעבר לצוות של ארכיאולוגים באוניברסיטת National Pedagogical University בקזאחסטן. מדובר במזל"ט קטן במשקל של 5 ק"ג, המוערך בעלות של כ-18 אלף דולרים. הוא מספק בעיקר יכולות צילום וידאו וסטילס בזמן אמת לתחנת הקרקע.

אחת המטרות של הרוסים בהסכם עם תע"א הייתה לרכוש יכולת עצמית לייצור מל"טים. נזכיר רק כי שיתוף הפעולה בין ישראל לרוסיה בהקשר לטכנולוגיית מל"טים אינו חדש. בחודש אפריל 2009 רוסיה רכשה 12 מל"טים ישראליים מסוג BirdEye-400, I-View Mk150 ו-Searcher II בהיקף של 53 מיליוני דולרים. מאוחר יותר היה חוזה לאספקת 36 מל"טים נוספים בסך של מאה מיליון דולרים, ובאפריל 2010 רוסיה רכשה מישראל עוד 15 מל"טים.

כחלק מהניסויים של המל"טים הישראלים בהרי האורל, מתכוונים ב-UZGA לפתח מסוק לא מאויש שיספק מענה לפעילות בשטחים המתאפיינים בתוואי קרקע קשה. אחד האתגרים בפיתוח מסוק כזה, אומרים בחברה, הוא הצורך בשטח ישר הנדרש להנחתת המסוק. מטרה נוספת אומרים מקורות בחברה לאתר slavikap.livejournal.com היא לשפר את יכולות ההתקפה של המל"טים, מתוך מטרה לחקות את הפעולות המתבצעות על ידי האמריקאים נגד אל-קעיאדה באפגניסטן ופקיסטן.

אולי יעניין אותך גם