מכירת נשק לשוויץ? נקודת מבחן ישראלית

מכירת נשק לשוויץ? נקודת מבחן ישראלית

ביקור רמטכ"ל צבא שוויץ, הגנרל אנדרה בלטמן, בישראל הוא יותר מביקור נימוסין. למרות היותה מדינה נייטרלית, שוויץ שמרה תמיד על כוח צבאי משמעותי. חיל האוויר שלה מצויד במטוסי סילון מתקדמים יחסית כמו ה-F-18 האמריקני, ובעבר היא רכשה מל"טים מתוצרת ישראל.

נראה כי על רקע המשבר החמור באירופה, חוששים בשוויץ מפני זעזועים נוספים ביבשת, מה שגורם לממשלה של מדינה זו לחזק את כוחה הצבאי וזאת למרות מעמדה הנייטרלי המיוחד.

לשוויץ יש את הכסף לבצע עיסקאות נשק, ולישראל יש כמה מערכות שמתאימות לה ביותר. נראה כי בדיונים שנערכו במהלך הביקור הוצגו בפני האורח כמה פתרונות ישראליים בתחום הצבאי והפארא-צבאי. יתכן מאוד כי נראה בעתיד הקרוב עסקאות נשק עם שוויץ. השאלה היא מה יגידו על כך מדינות אחרות באירופה, שלהן תעשיות נשק גדולות ובעיקר ארה"ב.

האם גם כאן תמנע ארה"ב התקנה של מערכות ישראליות בפלטפורמות אמריקניות כמו מטוס קרב? ייתכן שמעמדה המיוחד של שוויץ ימנע זאת, אבל זו נקודת מבחן מיוחדת במינה.

אולי יעניין אותך גם

דעה | ישראל הרסה את השם של מערכות ההגנ״א הרוסיות - וזה פוגע במכירות 

הצבא הרוסי התחיל להלל את מערכות ההגנ״א שלו בסוריה ללא הוכחות להצלחות. למה עכשיו? פשוט. המערכות הרוסיות לא עוצרות את הישראליות והאמריקאיות ולקוחות התעשייה הרוסית מתחילים לשאול שאלות