מטוס המשימה הימי "פוסידון" לצה"ל?

הדגם מבוסס על מטוס הנוסעים 737-800, ונושא כמות עצומה של תחמושת, כולל טילי טורפדו נגד צוללות

חברת בואינג הציגה לאחרונה לצה"ל את המטוס הימי הרב משימתי "פוסידון", והציעה לרכוש אותו. "פוסידון" הוא אחד מהפרויקטים יוצאי הדופן במערכת הביטחון האמריקאית משום שהוא מבוסס על מטוס נוסעים אזרחי בואינג 737-800.

הפרויקט, P8A בשמו המקצועי בצבא האמריקאי, מסב את המטוס למשימות של תקיפה, מודיעין ויעודים נוספים: ייחודו בכך שהוא יכול לשאת כמות עצומה של תחמושת ולשגר אותה מגובה רב לטווחים רחוקים מאוד. אמצעי האיכון שלו כוללים גם מכ"מים לגילוי צוללות בים, והחימוש כולל טילי טורפדו שיכולים להיות משוגרים מהאוויר ולפגוע בצוללות כאשר הם עמוק מתחת למים. המטוס משרת בצי האמריקאי וברחבי העולם ועתה בואינג מציעה אותו גם לישראל.

היות וגוף המטוס מיוצר בפס היצור הרגיל של מפעיל המטוסים האזרחיים של בואינג בסיאטל, מוטת הכנפיים של ה"פוסידון" זהה לזו של מטוסי הנוסעים מן הדגם המדובר – 37 מטר. אורך המטוס כמעט 40 מטר והוא מופעל על ידי תשעה אנשי צוות. חימוש המטוס יכול לכלול גם פצצות כבדות שנמצאות בבטן המטוס ומשוגרות מגובה רב, אך מה שמייחד את המטוס אלה המערכות שלו מתוצרת נורתופ גרומן, רייתיאון, ג'נרל אלקטריק ועוד.

מחיר כל מטוס נחשב "כבד" במונחים של צה"ל – כ-150 מיליון דולר - אבל בואינג מדגישה במצגות שלה כי המטוס יכול לבצע מגוון רחב של משימות מודיעין ותקיפה. טווח הטיסה שלו אינסופי במונחים של המזרח התיכון, ומשקל ההמראה עומד על 85 אלף ק"ג כך שהוא יכול לשאת כמות עצומה של תחמושת. המטוס יכול לטוס בגובה רב מאוד, ומצויד במערכות הגנה כנגד אש האויב.

המגעים בנושא ראשוניים, ובשלב זה ה"פוסידון" אינו נמצא בתכניות עתידיות של צה"ל. 

אולי יעניין אותך גם