מוטורולה תפתח הרשת הסלולרית של צה"ל

ההסכם נחתם בשעות הלילה אמש. מדובר בהסכם שמוערך בכ-100 מיליון דולרים. הפרויקט הובל על ידי יחידת לוט"ם באגף התקשוב ומשרד הביטחון

מוטורולה תפתח הרשת הסלולרית של צה"ל

הטלפון החדש (צילום: אתר מוטורולה)

מנהל הרכש במשרד הביטחון (מנה"ר) ומשלחת הרכש של המשרד בניו-יורק השלימו, בתום מו"מ ממושך, את העסקה לפיתוח ואספקת הדור הבא של הטלפונים הניידים המוצפנים למערכת הביטחון. המשא ומתן הובל על ידי משלחת הרכש של משרד הביטחון בארה"ב ועל ידי מנהל ההרכשה (מנה"ר) בראשות תא"ל (מיל') שמואל צוקר והסגן הבכיר הממונה על התחום, איקו חסון.

המערכת הסלולרית החדשה, תתבסס על טכנולוגיה ייחודית של 'מוטורולה', שנבחרה בתום סדרת בדיקות מקיפה באגף התקשוב בצה"ל ובמשרד הביטחון, והותאמה לצרכי מערכת הביטחון. הפרויקט הובל בשנה האחרונה על ידי יחידת לוט"ם באגף התקשוב בצה"ל ונחשב לאחד הפרויקטים המרכזיים של הצבא. 

סמנכ"ל וראש מנהל הרכש (מנה"ר) במשרד הביטחון, תא"ל (מיל') שמואל צוקר אמר כי "חתימת החוזה לפיתוח ורכש הסמארטפון הצבאי הראשון, תביא את מהפכת הטלפונים החכמים לשדה הקרב העתידי, ותעניק יתרון משמעותי לצה"ל ומערכת הביטחון כולה. בזכות משא ומתן יעיל ומקצועי, שהוביל מנהל הרכש, הצלחנו להביא לצה"ל את הטכנולוגיה המתקדמת בעולם במחיר הטוב ביותר".

הרשת הסלולארית הצבאית החדשה תתבסס על מכשיר סמארטפון עם מסך מגע, בדומה למכשירי הסמארטפון המתקדמים הקיימים היום בשוק, שעבר התאמה לצרכי החייל בשדה הקרב. הסמארטפון הצבאי יכלול מסך מגע, ג'י פי אס מובנה, מצלמת 8 מגה פיקסל ואפליקציות ייחודיות. בנוסף, מדובר במכשיר מוקשח, עמיד במים ובאבק, בעל סוללה חזקה במיוחד שמאפשרת עד 400 דקות שיחה ועד 500 שעות המתנה. הטלפון החכם החדש יאפשר שליחת סמסים, מדיה דיגיטלית, מיילים מוצפנים משדה הקרב ואף לנהל יומן. הוא יחליף את מערכת 'ורד הרים' הוותיקה, שתמשיך לשרת את הצבא, עד להחלפתה המלאה. היקף הפרויקט מוערך בכ-100 מיליון דולר ל-15 שנה, ובמסגרתו תספק מוטורולה סולושנס ישראל תמיכה ואחריות לרשת ולמכשירים.

'ורד הרים' היא מערכת התקשורת המסווגת והמוצפנת של צה"ל, המשמשת את הדרג הלוחם בשטח כדי להעביר מידע מסווג. היא פותחה על ידי חברת מוטורולה סולושנס ישראל ומשמשת את צה"ל מאז שנת 2003. לפי דיווח באתר וואלה מחודש יוני האחרון, הדור הבא של מערכת הסלולר המוצפנת יקרא "בן המלך". גם אותו, אומרים מקורות יודעי דבר לישראל דיפנס, צפויה לפתח מוטורולה.

למרות שמדובר בפרויקט המוערך חשוב לציין כי בפרויקט הזה משרד הביטחון לא הוציא מכרז, מכיוון שרק לחברת מוטורולה יש את הטכנולוגיה הנדרשת ליישום הפרויקט.

מטרת הרשת הסלולרית המוצפנת החדשה היא להכניס את צה"ל לעידן הסמארטפונים, כאשר מכשיר הסלולר הופך להיות מחשב לכל דבר ועניין ויכול לשמש את הכוחות הלוחמים בשטח. עם יכולות איסוף המודיעין האלקטרוני, צה"ל יכול להעביר היום יותר מידע, לרבות מידע חזותי, בנפח נתונים גדול יותר בלי לפגוע בהיבטים המבצעיים של העברת המידע. בין השאר, אפשר להעביר למפקד בשטח תמונות מלוויינים ומזל"טים בזמן אמת, סרטונים ומפות דינאמיות.

אולי יעניין אותך גם