"מודיעין מדויק עד לרמה הטקטית בשטח"

בצה"ל החלו בשימוש מבצעי בטאבלט אישי מוקשח למפקדי שטח שמסוגל להעביר תמונת מודיעין בזמן אמת ואף צילומי וידאו מכל כלי איסוף מודיעין שיש בשימוש הצבא

"מודיעין מדויק עד לרמה הטקטית בשטח"

קבלת מידע מדויק בזמן אמת במהלך פעילות, צילומי וידאו של המטרה המשודרים בשידור ישיר – את כל אלה יכולים כעת כוחות צה"ל לקבל דרך טאבלט אישי מוקשח שבימים אלה מסיימים את פיתוחו ושדרוגו בצה"ל. מדובר בטאבלט בגודל 7 אינץ' המיועד להצגת שידורי וידאו ישירים ממצלמות שונות בגזרה של מפקד ולאפשר לו לקבל תמונה חיה של המטרה ותא השטח. בנוסף, מסוגל הטאבלט להעביר ולקבל נתונים חיוניים לפעולה בזמן אמת.

בעיתון "ידיעות אחרונות" דווח כי אנשי יחידת מצו"ב באגף התקשוב עומלים על סיום פיתוח הטאבלט, המבוסס על מערכת של חברת CTI האמריקאית. את הטאבלט יכול המפקד לשאת על גופו, כשהוא מחובר לירך בפאוץ' או למקמו בחזית תיק הגב של קצין הקשר העובד בצמוד אליו.

סא"ל (מיל') אודי קאוף, סגן נשיא חברת CTI, אמר בשיחה עם ישראל דיפנס כי "נושא הטאבלט התחיל במהלך מבצע 'שובו אחים' (לאיתור שלושת הנערים שנחטפו ונרצחו באיו"ש ביוני 2014). היה צורך לתת לכוחות הטקטיים שעשו סריקות בשטח יכולת שו"ב למיקום עצמי, וגם לסמן מה כבר בוצע כדי לעשות חיפוש בצורה יעילה. אז התקבלה ההחלטה לנסות להוריד מערכות שו"ב עד לצוות הטקטי בשטח.

"הטאבלט עובד על מערכת הפעלה של ווינדוס, מה שמאפשר לקחת כל אפליקציה קיימת שפותחה למחשב PC ולהריץ אותה על הטאבלט – אתה לא צריך פיתוח מחדש של אלמנטים אלו", הוא מספר.

"במעבר מ'שובו אחים' למבצע 'צוק איתן' הוחלט ללכת על הרחבת השימוש בטאבלט ולתת לו את האפשרות להתחבר למערכת צי"ד. בעצם לוקחים את האפליקציה של צי"ד ושמים אותה על גבי הטאבלטים. אם עד היום הצי"ד ירד לשטח על בסיס מערכת 'תמנון' לרמת המג"ד, ומערכת 'שח"ר' של אלביט ירדה לדרגים נמוכים יותר מהמג"ד, כעת ניתן להוריד את המידע עד לרמה הטקטית הנמוכה ביותר ובעלויות נמוכות משמעותית".

כאמור, תוך כדי מבצע "צוק איתן" נרכשו על ידי הצבא מאות יחידות של הטאבלט, שעלותו יחסית נמוכה, בין 2000-3000 דולר ליחידה, והן הופעלו במהלך הלחימה בעזה. הטאבלט יכול להציג את תמונות הווידאו שמשדרות כל המצלמות הרלוונטיות של צה"ל בגזרה – מהיבשה, מהאוויר ומהים. השידור האלחוטי מוצפן ומאפשר צפייה ברמת סיווג שונה, מתבצע ברוחב פס גבוה, ללא השהיות בכל מקום, גם באזורים שאין בהם כיסוי של רשתות סלולריות. "זו מערכת שמשרתת את הקונספט של חיבור מודיעין לשדה, מה שמכונה לוחמ"מ – מודיעין מדויק שיורד עד לרמה הטקטית בשטח", מוסיף קאוף.