מה לאומי בביטחון הלאומי?

ספרו של האלוף הפורש גרשון הכהן מתייחס לסוגיות של יחסי דרג צבאי ודרג מדיני, בנין כוח צה"ל בהיסט הביטחון הלאומי

מה לאומי בביטחון הלאומי?

ביטחון לאומי הוא מושג מרכזי במדעי המדינה ובתפיסות היסוד של כל אומה. המכללה לביטחון לאומי בישראל הקדישה תכניות רבות באוניברסיטה המשודרת של גלי צה"ל לאורך השנים לשיתוף הציבור הישראלי בתובנות של הביטחון הלאומי הישראלי.

המפקד הקודם של המכללה, אלוף גרשון הכהן, אשר פרש בימים אלה מצה"ל, החליט להקדיש גם הוא 13 פרקים בשידור ובספר להבנת התכנים של הביטחון הלאומי שלנו. הספר החדש יצא לאור במסגרת ספרית האוניברסיטה המשודרת בהוצאת מודן ומשרד הביטחון, נכתב בגוף ראשון כתמליל מעובד של השיחות ברדיו ומבטא באופן ישיר את השקפת עולמו האישית של הכהן. בכך יש חידוש לעומת ספרים קודמים שיצאו בארץ על נושא הביטחון הלאומי.

מצד אחד מוצגים הרעיונות הנשגבים על איך מגינים על הקיום ומאידך מקדים הכהן ושואל על התכלית כולה : מי אנחנו ? לשם מה להגן על הקיום ? הקיום עצמו אינו מטרה. דבריו של המחבר שזורים במובאות מכתבי הרצל, בן-גוריון, יצחק שדה, דן מירון ועוד ועוד, ואיך לא – כמובן גם מהמקורות היהודיים החל מהתנ"ך עצמו.

הכהן מביא את בשורת הביטחון הלאומי לא במושגים של הגנה על הקיום אלא לתכלית-על של שיבת ציון, קיבוץ גלויות תוך הבטחת קיום האומה והאינטרסים החיוניים שלה. הספר לא נשאר בהגדרות תיאורטיות ומתייחס לסוגיות של יחסי הדרג הצבאי והמדיני, בניין הכוח הצבאי, מקומם של איכות האדם ואיכות הנשק ותפקידה של ההתיישבות בתפיסת הביטחון. הספר הוא תוספת חשובה לספרות העברית על הביטחון הלאומי, טובה במיוחד למתעניינים בתחומי הביטחון על צורותיו השונות.

יד העריכה הסופית של נאוה גרוסמן-אלוני מורגשת בניסוח הקולח של הדברים.

מה לאומי בביטחון הלאומי? מאת גרשון הכהן, האוניברסיטה המשודרת, הוצאת מודן ומשרד הביטחון, בן-שמן 2014

אולי יעניין אותך גם