מהפריפריה לזירת הסייבר

תוכנית "מגשימים", המשלבת לימודי מחשבים וסייבר לנוער מצטיין מהפריפריה פתחה שנה רביעית בטקס חגיגי. שר הביטחון: "מדינת ישראל היא בין חמש המדינות המובילות בעולם בתחום כי הסוד שלנו הוא כל אחד ואחת מאיתנו"

הרמטכ"ל בטקס (צילום: יהודה ארי גרוס, דו"צ)

טקס פתיחת השנה הרביעית של תוכנית "מגשימים" באוניברסיטת תל-אביב נערך אמש במעמד שר הביטחון, מר משה (בוגי) יעלון, יושב ראש קרן רש"י, רא"ל (מיל') גבי אשכנזי, והרמטכ"ל, רא"ל בנימין (בני) גנץ.
 
תוכנית "מגשימים" הינה תוכנית המשלבת נוער מצטיין מהפריפריה בלימודי מחשבים וסייבר בכיתות י'-י"ב, הפועלת למען שיפור איכות וכמות בוגרי מערכת החינוך בפריפריה המתמיינים ליחידות הסייבר בצה"ל ובמערכת הביטחון.

התוכנית פועלת מזה שלוש שנים ושותפים בה קרן רש"י, מטה הסייבר הקיברנטי, מפעל הפיס, משרד החינוך, משרד הביטחון וצה"ל. עד כה התקיימה התוכנית במכללת תל-חי, עפולה, באר שבע, עכו, אשקלון ואשדוד. החל משנת הלימודים הנוכחית מתקיימת גם בארבעה מוקדים נוספים הכוללים את שדרות, כרמיאל, מכללת כינרת וקריות. 

שר הביטחון אמר בטקס כי "הפרספקטיבה ההיסטורית של שדה המערכה היא מדהימה, והחיים של מי שמוביל היום מערכת של הגנה, מאותגרים דווקא על ידי האפשרויות וההזדמנויות. הקצב הוא מדהים והחוכמה שלנו היא להבין שיש צורך להשתנות. אנחנו יורדים בכמות הטנקים ועולים בתחומים אחרים, ותחום הסייבר הוא המוביל.
 
"מדינת ישראל היא בין חמש המדינות המובילות בעולם בתחום כי הסוד שלנו הוא כל אחד ואחת מאיתנו. ישראל הפכה למעצמה אזורית, ביטחונית וכלכלית. היא המדינה החזקה ביותר באזור והיציבה ביותר, וזה נובע מהיכולת שלנו למצות מעצמינו את המקסימום. זה מטיל עליכם להגשים אחריות בתחום הסייבר. עליכם לקחת אחריות, ליזום ולמצות מעצמכם את הפוטנציאל שיתרום לישראל בתחום הסייבר, גם בביטחון וגם מעבר לו. זהו התחום שבכל יום צריך להתקדם בו, לגלות עליונות ולהיות לפני האחרים. בתחום הסייבר זה לא שהשמיים הם הגבול, זה מעבר לכך, זה ההווה והעתיד".
 
הרמטכ"ל גנץ אמר כי "צה"ל מתאים את יכולותיו לשינויים התמידיים בסביבתנו מול אתגרי המציאות כדי להבטיח את יתרוננו על פני מבקשי רעתנו, יתרון התלוי גם בשמירה על העליונות המודיעינית והתקשובית שלנו. השגת מטרה זו מתאפשרת הודות לקיומו של כוח האדם האיכותי ביותר - כוח שמורכב מהמוחות המבריקים והחדים ביותר, מהאנשים החכמים והמקצועיים ביותר - ואתם ביניהם. בזכות אנשים שכאלה, בזכות אנשים שכמותכם, התבצע השינוי, בזכות אלו שישכילו להכיל ולהטמיע אותו במערכת הקיימת, אבל גם יביאו עמם ניצוץ של חדשנות שיוביל אותנו הלאה, אלו שיכולים להפוך את הדמיון למציאות - את העתיד להווה".

אולי יעניין אותך גם