מדוזה לא מאוישת

חוקר אמריקאי פיתח עקרון טיסה על בסיס צורת התנועה של המדוזה. מלבד כלים אוויריים, אפשר להשתמש בכלי כזה גם לצורך פעולה תת ימית. האם מדובר בתחילת עידן של כלים בלתי מאוישים דו שימושיים?

האב טיפוס של המדוזה הרובוטית (צילום מסך)

מפתחי מל"טים מנסים יותר ויותר לחקות את מכניקת מעופן של ציפורים וחרקים עבור הדור הבא של מטוסים אוטונומיים זעירים, אך חוקר אחד בניו יורק, מצא דווקא השראה בים. לייף ריסטרוף (Leif Ristroph) מאוניברסיטת ניו יורק עוסק בפיתוח רובוט שמשכפל את התנועה הפועמת של המדוזה כמערכת תעופה חלופית למזל"טים בעתיד.

(נקודה חשובה לציון היא זו: אם רובוט בלתי מאויש יכול להשתמש באותה תנועה כדי לנוע באוויר וגם מתחת למים, האם המשמעות היא שזו פריצת דרך בכלים דו שימושיים שיכולים לפעול בשתי הזירות? אנחנו נשאיר את השאלה הזו פתוחה).  

ריסטרוף הדגים שיטה חדשה של טיסה שיכולה להוות בסיס לרובוטים מזעריים בעתיד לצרכי מעקב, חיפוש והצלה וניטור של האטמוספרה. גישות רבות לבניית רובוטים אוויריים קטנים מנסות לחקות טיסה של חרקים כגון זבובי הפירות. "האתגר טמון בכך שהנפנוף של כנפי הזבוב אינו יציב מטבעו", אומר ריסטרוף לאתר phys.org. "על מנת להישאר בטיסה ותמרון, הזבוב חייב כל הזמן לפקח על סביבתו ולחוש בכל משב רוח או טורף מתקרב, והתאמת התנועה צריכה להעשות בחלקיק השנייה. לשחזר סוג כזה של שליטה מורכבת במכשיר מכאני ולסחוט אותו לתוך מסגרת רובוטית קטנה - זה קשה מאוד".

כחלופה, הוא המציא דרך של טיסה באמצעות נפנוף כנפיים שלא צריכה שום סוג של מערכת משוב כדי להיות יציבה. מדובר בתנועת כנפיים הדומה לתנועות שחייה של מדוזה. מכשיר האב טיפוס שוקל רק שני גרם ופורש כנפיים לרוחב של שמונה סנטימטרים. הוא מונע עף על ידי נפנוף ארבע כנפיים המסודרות כמו עלי כותרת של פרח 20 פעמים בשנייה.

ריסטרוף מסביר כי בעוד התנועה למעלה ולמטה של ​​הכנפיים דומה לפיעפוע של המדוזה, הטיסה עשויה להיות דומה יותר לזו של עש. הכלי יכול לרחף, לעלות, ולעוף בכיוון מסוים.

אב הטיפוס מוגבל בכך שהוא מחובר למקור מתח חיצוני ולא יכול לנווט, בין אם באופן עצמאי או באמצעות שלט רחוק והחוקרים עדיין רחוקים מבניית רובוט מעשי, אך תוצאות חדשות אלה מספקות הוכחה של עיקרון. כזה שיכול לעזור בעיצוב רובוטים בלתי מאוישים מתוחכמים ומורכבים בעתיד. ריסטרוף מוסיף כי הפשטות של העיצוב היא בשורות טובות עבור אלו המפתחים כלים ממוזערים. "בסופו של דבר, המטרה של החוקרים היא לכווץ רובוטים עד לגודל של סנטימטר, המאפשר להם להידחק לתוך חללים קטנים ולעוף סביב מבלי שיבחינו בהם", אמר ריסטרוף לאתר.

צפו בסרטון המדגים את פעולת האב טיפוס:

אולי יעניין אותך גם