מבצע "עמוד ענן"

פרויקט מיוחד לראש השנה - הכותבים של ישראל דיפנס בוחרים את האירועים המשמעותיים של השנה החולפת. למאמרים נוספים בפרויקט - דפדף בחצים למעלה משמאל

אור הלר (יח"צ)

עם כל הכבוד לגזרה הצפונית, שכמו תמיד הייתה השנה בכותרות, לפרסומים זרים על תקיפות חוזרות ונשנות של חיל האוויר על משלוחי נשק עלומים, ולגזרה המצרית שהוסיפה להתחמם, האירוע המשמעותי ביותר עבור צה"ל בשנה החולפת היה מבצע עמוד ענן.


מה שהחל כעוד הדרדרות נקודתית בקו בעזה התברר כעבור זמן כחצייתת קווים מבחינת חמאס והצריך לדעת הקברניטים סבב לחימה משמעותי ברצועה. מודיעין משובח הוביל לחיסולו של רמטכ"ל חמאס ומחזיקו של גלעד שליט, אחמד ג'עברי, ולהשמדת יותר מ-90 אחוז של מערך הרקטות הכבדות מסוג פאג'ר שחמאס בנה במשך שנים מאז סיום מבצע עופרת יצוקה.

אם הדבר היה תלוי ברמטכ"ל בני גנץ ובשר הביטחון דאז אהוד ברק, עמוד ענן היה נגמר בתום ארבעים דקות, כלומר לאחר חיסול ג'עברי והשמדת הפג'ארים.

אלא שגם החמאס היה על המגרש. יותר מ-1,500 רקטות נורו על הדרום ולראשונה מאז מלחמת המפרץ הראשונה ב-1991, גם על גוש דן. לשם השוואה, בכל 33 הימים של מלחמת לבנון השנייה נורו 4,000 רקטות. המבצע הדגים בזעיר אנפין כיצד תיראה המלחמה הבאה - גשם של רקטות במקצבים שטרם ראינו, שיגיעו גם למרכז הארץ.

עמוד ענן היה גם המבצע הראשון שבו נפרסו סוללות כיפת ברזל ועמדו במבחן המטחים הכבדים. מתוך יותר מ-1,500 רקטות רק 58 נחתו בשטח בנוי, מה שאפשר לקברניטים לחשוב מהראש ולא מאיברים מוצנעים אחרים בגוף.

יותר משישים אלף חיילי מילואים מצה"ל הגדול גויסו - רגלים, שיריון, תותחנים, והועמדו בכוננות בגבול הרצועה; פעמיים עמדו להיכנס ופעמיים אמרו להם לחזור לשטח ישראל. אלוף פיקוד דרום דאז טל רוסו ומפקד זרוע היבשה ואלוף פיקוד דרום הנוכחי, סמי תורג'מן, חשבו שצריך לתמרן קרקעית לתוך הרצועה. ברק וגנץ חשבו אחרת והכוחות האדירים שנצברו לא הופעלו.

יש בצה"ל מי שרואה במבצע מעין חזרה גנרלית למלחמת לבנון השלישית או למלחמת איראן הראשונה, אלא שגם מבצע בתנאי לוקסוס יחסית כעמוד ענן הוכיח שוב לצבא כי יש לו עוד הרבה הרבה מקום לשיפור לקראת ההתמודדות עם אוייבים מרים הרבה יותר מהחמאס בעזה.

הכותב הוא כתב לענייני צבא בחדשות 10 ומכותבי ישראל דיפנס

אולי יעניין אותך גם