מבצע כלניות

הלוויית שרון ב"חוות השקמים" היא אחד המבצעים הלוגיסטיים המורכבים שיש. עשרות נכבדים יעמדו ליד קברו הטרי בטווח הירי מעזה. האם הארגונים ברצועה "ישתפו פעולה" וישמרו על השקט?

(צילום:AP)

ההלוויה של אריאל שרון היא בראש ובראשונה מבצע לוגיסטי ואבטחתי מורכב. על הלוגיסטיקה אמון משרד הביטחון, שנחשב לגוף שיכול להרים את המבצעים הלוגיסטיים המורכבים ביותר בזמן קצר.

מבצע האבטחה הוא מורכב ביותר, ומעורבים בו מספר רב של גורמים, ובראשם היחידה לאבטחת אישים בשב"כ. להבדיל מהלוויית ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל, לאחר הרצח, הפעם היה לשב"כ ולגופי הביטחון האחרים זמן רב להיערך למבצע. מותו של שרון לא בא בהפתעה. ועדיין, האבטחה היא משימה מורכבת מאוד.

הקושי המרכזי נעוץ בכך שמספר רב של אישים וראשי מדינות ירוכזו במקום אחד - בטווח הרקטות מרצועת עזה. לטובת המבצע נערך גיוס חירום של כל אנשי היחידה לאבטחת אישים, כולל כוחות מילואים. מעגלי האבטחה הרחבים "יטופלו" על ידי משטרת ישראל והמשטרה הצבאית, שיקימו מחסומים הרחק מאתר הקבורה בחוות שקמים.

ההגעה לאזור ההלוויה תתאפשר רק בהסעות מאורגנות של קהל "מסונן" (שנבדק מכף רגל ועד ראש), להבדיל משנת הרצח של יצחק רבין ז"ל, כיום השב"כ אינו מאפשר לשום אדם להתקרב ללא בדיקה מקיפה לראש הממשלה או לראשי מדינות זרות.) מסיבות של ביטחון, קהל של אלפים לא יורשה להתקרב להלוויה עצמה, אלא יצפה בה על גבי מסכי ענק.

בעיית הבעיות טמונה בעזה: חיל האוויר תגבר את סוללות כיפת ברזל במשגר נוסף, במטרה לסכל ירי לעבר חוות שקמים. האם הסוללות יצליחו ליירט רקטות שישוגרו מעזה? האם חמאס יבצע ירי?

סביר להניח שחמאס לא ינסה לירות, אבל אין ערובה שהארגונים הג'יהאדיסטים לא יעשו זאת. וגם אם הרקטות יירוטו, וגם אם לא - עצם אזעקה של צבע אדום תהיה אירוע מהמם מבחינה תקשורתית. לכן, המודיעין יפעיל את כל יכולותיו בניסיון לגלות סימנים לתכנון ירי שכזה ולסכל אותו מבעוד מועד.

עכשיו נותר רק לקוות שכל הארגונים בעזה "ישתפו פעולה" עם המבצע המורכב, ויאפשרו להלוויה המתוקשרת לעבור בשלום.

אולי יעניין אותך גם

אריאל חרמוני | משרד הביטחון 

דעה | האם יש כשלים במנגנון הפיקוח על הייצוא של משרד הביטחון?

הגיע הזמן ליצור מנגנון שלא יהסס לאסור על חברה למכור תוכנת מעקב,  מזל"ט או מכ"ם למדינה או לשליט שמשטרו אינו עומד במבחן מינימלי של דמוקרטיה וערכים מערביים מקובלים. דן ארקין מטיל ספק במנגנון הפיקוח על הייצוא של משרד הביטחון