מבט מפוכח על ההסדר בסוריה

פרשנות של חנן גפן: בעקבות ההסכם לפירוק הנשק הכימי בסוריה שהושג בין ארה"ב לרוסיה, עולה השאלה כיצד ינהגו בשטח הארגונים הקיצונים המוסלמיים

מסיבת העיתונאים בה הוכרז ההסכם על פירוק סוריה מהנשק הכימי (צילום מסך)

ההחלטה להעביר את הנשק הכימי בסוריה לפיקוח בינלאומי מסמנת כנראה את המבוא לתהליך ההסדרים בסוריה. כל המעורבים בסכסוך ותומכיהם מצמצו, כולם הגיעו לנקודה שמחייבת אותם להחלטות אחרות.

במישור ההצהרתי, הסכמתה של ממשלת סוריה , קרי השלטון העלאווי , לפיקוח על הנכס האסטרטגי המרכזי, היא מכה קשה ליוקרה וללגיטימיות של המשטר העלאווי. הדמיון לתהליך שעברה עירק בכל הנוגע לפיקוח הבינלאומי על הנשק הגרעיני, ההשפלה החוזרת ונשנית של המשטר - יגבו את מחירם.

החיזבאללה הוריד ממילא את פרופיל המעורבות, בגלל חוסר ההתקדמות בשדה הקרב, האבדות והלחץ בתוך לבנון. איראן תומכת בהסדר, מבינה כי העלאווים חצו את הגבול בהפעלת הנשק הכימי כלפי בני עמם.

רוסיה רוצה לשמר את המאחז האסטרטגי שלה בחופי הים התיכון.

המורדים המתונים הבינו שארצות הברית לא תתערב, הם נתונים ללחץ גובר של האוכלוסיה העקורה שמזה שנתיים איננה מסוגלת לקיים אורח חיים נורמלי, לימודים, עבודה וכו'. הקואליציה של המורדים החופשיים תנסה למקסם את הישגיה עד כה על יד שולחן המו"מ. ממשלות ערב התומכות במורדים, הבינו כי לא ניתן יהיה להכריע את הקרב.

מה יעשו הארגונים הקיצונים המוסלמיים? זו נשארה עדיין שאלה פתוחה. קרוב לודאי שהם ינסו להגביר את מאמצי הטרור, מכוניות ממולכדות ופיגועי התאבדות.


בתרחיש הזה נראה בשבועות הקרובים נסיונות של הכוחות המעורבים "לשפר" עמדות , אולם גבולותיהם מוגבלים והם ישארו ברמה של כיבוש מחסום דרכים או בניין שולט.


כל הישג גדול מדי של המשטר יזכה בתגובה של הכוחות התומכים במורדים, קרי, מדינות המפרץ, תורכיה, ומדינות המערב וארה"ב.


המו"מ יסוב בשלב ראשון על פתיחת מסדרונות לאיזורים נצורים כמו שכונות באיזור דמשק, חומס וחלב, החזרת פליטים לאיזורים שבהן ניתן להשיבם וכניסת ארגוני סעד בינלאומיים. מוקדי המריבות מעכשיו יתמקדו בכמה איזורים שבהם יש עירוב אוכלוסיות עלאוויות ושיעיות ובשליטה בצירים מרכזיים.


נראה כי במוקדם או במאוחר נראה גם כניסת כוחות פיקוח ערביים.

לצד כל אלה יתכן ויתקיימו תהליכים כגון העמדה לדין של הצמרת הסוריתאו פעילות חריגה של הקיצוניים המוסלמים , שיחישו או ישנו את התהליך.

אולי יעניין אותך גם

Saudi Crown Prince Mohammed Bin Salman. Bandar Algaloud/Courtesy of Saudi Royal Court/Handout via REUTERS 

דעה | בסעודיה הבינו - המעצמה האזורית היא איראן. לא ישראל 

בחודשים האחרונים סעודיה מתקרבת לאיראן מתוך הבנה שישראל וארה״ב אינן מסוגלות לעצור את תכנית הגרעין הצבאית של טהרן. לצדה גם מצרים. חלק מהאחריות רובצת על ירושלים שסיפקה הבטחות ללא תוצאות בשטח