מאבק כוחות בכרם שלום

הקבלן הפלשתיני איש הפתח המנהל את מעבר הסחורות מסרב להתייצב לעבודה. אם החמאס יתפוס פיקוד במעבר מדובר יהיה בהפרה של הסטטוס-קוו הביטחוני

מעבר כרם שלום (צילום: AP)

החמאס מנסה להשתלט על מעבר כרם שלום בדרום רצועת עזה: הקבלן הפלשתיני, איש פתח, האחראי על תפעול מעבר כרם שלום בצידו הפלשתיני, מסרב להתייצב במעבר ולסייע בהעברת הסחורות מהצד הישראלי לרצועת עזה.

על פי הערכות, אי התייצבות הקבלן הינה על רקע ניסיונות החמאס להחליף את הזכיין הנבחר על ידי הרשות הפלשתינית בזכיין מטעמם ובכך להשתלט על תפעול המעבר ולהגדיל את רווחיו על פני רווחי הרשות.

החלטה זו של החמאס מפירה את הסטטוס - קוו הביטחוני ומאיימת על המשך תפעולו התקין של המעבר וההסדרים הביטחוניים. מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף איתן דנגוט, שוחח עם בכירים ברשות הפלשתינית, עדכן אותם על החלטת הקבלן הפלשתיני וציין כי עד כה נקלטו בצד הישראלי 65 משאיות. דנגוט הדגיש כי ישראל מוכנה להעביר את הסחורות לעזה במידה ויחליט הקבלן הפלשתיני לשוב לעבודתו.

ישראל ניסתה הבוקר לפתוח את מעבר כרם שלום לאחר שנסגר בתגובה לירי הרקטה לאשקלון בשבוע שעבר, לראשונה מאז מבצע "עמוד ענן".

אולי יעניין אותך גם

Reuters Photographer

דעה | האם הרשות הפלסטינית אכן על סף קריסה?

היציבות האסטרטגית באיו"ש יכולה להשתנות במהירות נוכח שלוש תמורות מרכזיות: משבר כלכלי חריף במיוחד, בעיקר בעקבות תמורות שליליות במשק הישראלי; שינוי מהותי בסטטוס-קוו בהר הבית; והתנגשויות אלימות בין האוכלוסיות היהודית והפלסטינית באיו"ש. דעה של ד"ר מיכאל מילשטיין