"לקסיקון מלחמת יום הכיפורים"

הספר הזה יצא בשם חדש במלאת 40 שנה למלחמת יום הכיפורים, אך הגרסא החדשה אינה מחדשת כלום וכוללת את הליקויים שהופיעו בספר הראשון

"המלחמה" שזהו שמו הנוכחי של הספר, יכול להטעות את הציבור כאליו מדובר בספר חדש ולא כך הדבר. הספר בגרסתו הראשונה יצא בשנת 2003 בשם "לקסיקון מלחמת יום הכיפורים". אם הייתה החלטה להוציאו בשנית לקראת שנת הארבעים למלחמה טוב היה אם היה נשאר בשמו המקורי. בהוצאה החדשה שונה שמו ונוסף לו מחבר דני אשר.

הוצאת ספר חדש על בסיס ספר קודם מחייבת לטעמי השלמות, תיקונים ותוספות המצדיקות שם חדש. מרבית הערכים שבדקתי זהים לחלוטין ובחלק ניכר מהם בחרה ההוצאה להשמיט תמונות שהיו במהדורה המקורית ובהחלט הוסיפו להבנת הערכים כמקובל בלקסיקונים. ליקויים מסוימים שהיו בגרסה הראשונה לא טופלו כלל, כמו בחירה לא ברורה באילו ערכים יש לעשות שימוש ובאילו לא, שזוהי בעיה אמתית בלקסיקונים רבים. לדוגמא בערך "גדוד" בהוצאה המקורית נבחרו שני גדודים בלבד, "גדוד 184" ו- "גדוד 68", הייתי מצפה שבשנת הארבעים למלחמה או שיושמטו שני גדודים או שיבחרו גדודים נוספים המייצגים את המלחמה ולא כך הדבר. כך גם בערכים אחרים. דוגמא נוספת קשורה לערכים ארוכים התופסים מספר גדול של עמודים ובהם אין ציון באיזה ערך אתה נמצא בראש הדף כמקובל בלקסיקונים, כך שאתה צריך לדפדף קדימה ואחורה כדי לאתר את מיקומך ביחס לערכים אחרים באותה האות.

גם הנספחים נשארו בעינם, שני נספחים של רשימת החללים ורשימת השבויים והנעדרים. בערך "עיטורים" נשארה בגרסה השנייה רשימת בעלי העיטורים וצל"ש הרמטכ"ל התואמת את הגרסה הראשונה. אם בגרסה הראשונה שלפני 10 שנים התבסס הספר על המידע הידוע שפורסם באתר צה"ל, היה ניתן לצפות שאחרי 10 שנים תורחב הרשימה לבעלי צל"שים נוספים היות והמידע הזה שלא היה זמין אז כן זמין היום. ברשימת המקורות נוספו מספר ספרים שנכתבו מאז על ידי דני אשר ולא היו בגרסה המקורית.

לצערי העבודה שנעשתה חלקית ביותר. אם הייתה ההוצאה בוחרת בהוצאת הספר בהדפסה חוזרת, לצורך השלמת הזמינות שלו לציבור לאחר עשר שנים היה הדבר לגיטימי אבל הוצאת ספר חדש עם שם חדש ועם מחבר נוסף מעוררת ציפייה לספר חדש ולא כך הדבר.

אם ברצונכם להעשיר את הספרייה הביתית שלכם בלקסיקון של מלחמת יום הכיפורים נסו להשיג את המהדורה המקורית בחנויות יד שנייה. הוא גם מצויד בכריכה קשה לעומת הנוכחית.

אולי יעניין אותך גם

אחרי 37 שנים: בסיס חטיבת החילוץ וההדרכה של פיקוד העורף (בה"ד 16) עובר מצריפין למשכנו החדש ברמלה 

קרדיט: אגף דוברות והסברה, משרד הביטחון
 

אחרי 37 שנים: בסיס חטיבת החילוץ וההדרכה של פיקוד העורף עובר לרמלה 

הבסיס החדש משתרע על שטח של 120 דונם, מתוכם 15,300 מ"ר בנוי, וכולל: משרדים, מבני מגורים, כיתות לימוד והדרכה, מרכז לוגיסטי, מטווח מקורה, נשקייה, מסלול מכשולים, מגרש כדורסל וטריבונה