לצאת מהקיבעון הישראלי

המחבלים מנצלים את הרגישות הישראלית ביחסים מול מצרים, המפקדים בגבעתי טועים בגדול, האמריקאים מקפידים על נאיביות, ומי יפתור את המשבר בתעש? פותחים שבוע עם אריה אגוזי

שיגור הרקטות מסיני לעבר אילת, ימים לפני הפסח, מעמיד בפני ישראל בעיה קשה. סיני הפכה לשטח הפקר שורץ מחבלים. מצרים לא שולטת בשטח ואולי אפילו מעלימה עין. אז מה האופציות העומדות בפני ישראל? לפרוס במקביל לגדר ההולכת ומוקמת, גם אמצעי יירוט כמו כיפת ברזל או לחילופין להבהיר למצרים שאם יהיה מודיעין מוצק על הכנות לפעילות צבאית משטח ההפקר בסיני, צה"ל יפעל. בשביל לקבל החלטה כזו צריך אומץ מדיני. יש דבר כזה.

המחבלים גילו את נקודת התורפה. הם יודעים שישראל במצב מאוד בעייתי מול מצרים, אם לנקוט בלשון המעטה. אבל, למרות המצב הרגיש של השלטון, שיגור רקטות לעבר אילת ופעולות טרור שיוצאות מעזה או מסיני אינם יכולים להימשך. וממש בעת כתיבת שורות אלה שוגרו שתי רקטות מעזה לעבר ישובים בדרום. זו היא הפסקת האש שישראל מוכנה לחיות אתה. המשפט הבא נשמע נדוש ואולי קצת לא נעים, אבל מי שאמר כבר שרקטה אחת לעבר גוש דן הייתה משנה לגמרי את ההתייחסות הישראלית למצב, צדק מאוד.

יש בישראל שתי מדינות גם מבחינה כלכלית וגם מבחינת ההתייחסות של מערכת הביטחון. עשרות הצהרות בסגנון "לא נשלים אפילו עם רקטה אחת בדרום" נראות כיום לא רציניות, מגוחכות, נבובות. חג שמח לאנשי הדרום.

התעללות בגבעתי

הרמטכ"ל הגיב על ההתעללות בחיילים בחטיבת גבעתי בסגנון "זה לא המקרה הראשון ולא האחרון" . לא מצפים ממפקד הצבא לאמירה כזו. נראה שבצה"ל יש מפקדים ברמות בינוניות שחושבים שהתעללות, ה"זובור", הוא חלק מחישול החיילים לקראת קרב. זה טמטום. מה הקשר בין חבטות בבטן או באשכים ובין מוכנות לקרב? מה הקשר בין השפלות מכמה סוגים ובין מוכנות לקרב?

הרמטכ"ל חייב לשנות את האמירה שלו. אני בטוח שהוא נגד ההתעללויות ולכן הוא חייב לומר "זו הייתה האחרונה. אם בכל זאת נגלה תופעות כאלה בעתיד, האשמים יקבלו עונשים שכמוהם לא הוטלו בצה"ל בעבר".

אם יכניסו מעורבים בהתעללות לכלא לכמה שנים, התופעה תמוגר. אבל, כאמור, יש בצה"ל כאלה שחושבים שההתעללויות מוסיפות לרוח הלחימה. מטומטמים יש בכל ארגון.

התקציב הנגזל

אחרי שהתברר כי כל הבכי והנהי של מערכת הביטחון על "תקציב הביטחון הנגזל" היו הצגה גדולה ולא מוצלחת, צריך לנצל את המצב כדי לבחון את הצרכים האמיתיים של צה"ל בכמה תחומי הצטיידות. האם אמנם צריך את כל טנקי המרכב סימן 4 שתוכנן לייצר? האם צריך את כל נגמ"שי הנמ"ר שתוכנן לייצר? האם התפיסה שכלים משוריינים יכולה לסייע לנצח עדיין תקפה? יש הרגשה, ולא רק אצלי, שיש בצה"ל מקובעות מחשבתית בכמה תחומים. נחמד לראות את מפלצות הפלדה האלה כמו המרכבה סימן 4, שועטת בדרום או ברמה הגולן, אבל האם ההשקעה משתלמת?

הרבה מומחים אומרים שניתן להגיע לאותן תוצאות וטובות יותר באמצעים אחרים וישראל היא ברוכת פיתוחים טכנולוגיים. אם יש הגיון במשפט ל"חשוב מחוץ לקופסה" הרי הוא כאן, בהשקעות הגדולות בכלים הכבדים הללו."לחשוב מחוץ לתובה" הוא כורח המציאות.

כמה קיבעונות מאפיינים את צה"ל כבר שנים. כך, למשל, במקום שחיל האוויר ישתחרר מסיוע קרוב לכוחות הקרקע ויותיר את המלאכה לרקטות המדויקות, הוא לא מוותר על המשימה למרות שיש לו רבות אחרות.

אז מישהו צריך לנער את האבק מעל כמה תפיסות ולבדוק אותן בראש נקי, בלי יצרים. יתכן שיגיעו למסקנה שהכל בסדר כמו שהוא כיום, אבל את הבדיקה חייבים לעשות.

נאיביות אמריקאית

מוזר, אבל עובדה. האמריקאים הם נאיביים ללא תקנה. הם פירסמו בסוף השבוע תמונות לוויין לפיהן נשיא סוריה בשאר אסד לא הסיג את כוחותיו לפי הסיכום והוא עדיין מחסל את אזרחיו בערים ובכפרים. נו באמת? האם היה מישהו, חוץ אולי מאשר בוושינגטון ,שהאמין שאסד אכן יפסיק? כנראה שלא. זה מסביר את חוסר המעש של האמריקנים מול הטבח הנמשך. אילו הם היו מתערבים היו גם מדינות אחרות מסייעות לשים קץ לחיסולים ההמונים. אבל, האמריקנים ממשיכים לגלות נאיביות, גם מול אסד, גם מול אחמדיניג'אד וגם מול צפון קוריאה. פוטין בטח אומר למדבדב בישיבות הבוקר בקרמלין "תראה את האמריקנים, הם בולעים כל לוקש שמוכרים להם. זה ממש מגוחך". אולי זה לא ציטוט מדויק אבל זו רוח הדברים. מה זה אומר לגבינו? אתם מבינים לבד.

שכחו את תעש

אם מישהו משלה את עצמו שיש הבדל בין הטיפול של משרדי ממשלה בבעיות של אזרחים, למשל בנושא דירות מוזנחות, מתפוררות, של הדיור הציבורי ובין הטיפול בבעיות לאומיות, ביטחוניות, טועה. בערוץ 10 שודרה בסוף השבוע כתבה על טיפולה של עמידר בדירות מתפוררות ספוגות רטיבות. רק אחרי שהמצלמות באו למקום, משהו זז. למה זה קשור? למצב התעשייה הצבאית שנאבקת על קיומה ללא כל מרכאות.

הבעיה שלמתחם התעש המצלמות אינן יכולות להיכנס. זה אזור מאובטח. המצלמות גם לא יכולות להיכנס למשרדי הביטחון והאוצר כמו למשרדי עמידר למשל. אחרת, אולי זו הייתה השיטה להזיז משהו. בישראל רק ככה מזיזים דברים. מי שחושב שנושאים ביטחוניים קריטיים מטופלים טוב יותר מבעיה של דירות ציבוריות מתפוררות, חי בסרט.

***
תמונות:
- חיילי גבעתי (צילום: דובר צה"ל)
- טנק מרכבה (צילום: דובר צה"ל)

לכל הטורים של אריה אגוזי

אולי יעניין אותך גם