"למרות האש המדויקת - התמרון הכרחי"

האלוף גיא צור נאם בכנס האש והתייחס לאתגרים העומדים בפני צה"ל. בין היתר דיבר על היעדר המשילות במדינות השכנות והתווך התת-קרקעי

"למרות האש המדויקת - התמרון הכרחי"

מפקד זרוע היבשה, האלוף גיא צור, נאם בכנס האש הבינלאומי השלישי והתייחס לסוגיית התמרון ביבשה אל מול פיתוח האש המדויקת. "מעל הכל צריך לזכור - למרות האש המדויקת והלחימה הרשתית, בסוף הביטוח שלנו להשיג את המטרות הוא תמרון. באש לבד אי אפשר להשיג את הניצחון". כנס האש מאורגן על ידי ישראל דיפנס ועמותת חיל התותחנים.

צור סקר עוד את האתגרים העומדים בפני צה"ל בשנים האחרונות, בעקבות השינויים החלים במזרח התיכון. "העדר המשילות של מדינות אויב זה אתגר. קחו את סוריה למשל. מי ששולט בחלקה הם מורדים. חלקם מופעלים על ידי אחרים. מה יהיה כאשר ארגון כזה רוכש יכולות של מדינה, מה מרכז הכובד שלו? כאשר אתה פועל מול מדינה אתה מפעיל עליה לחץ. איך זה עובד מול ארגונים?

"אתגר נוסף הוא הסייבר וביטחון המידע. זה דורש מאיתנו להשתנות. יש במלחמה הזו יכולות שמהוות הזדמנות וסיכון". צור התייחס גם לתווך התת-קרקעי ואמר כי "האויב מייצר תווך תת קרקעי. הוא התחיל עם זה לפני כ-14 שנים כמנהרות הברחה. היום אלו מנהרות התקפיות. זאת , בנוסף להיטמעות שלו באוכלוסייה".

על רקע סקירת המצב המצייר תמונה של פעילות בסביבה אורבנית ודינאמית אמר צור כי "לאור זאת, מה אתה עם אש סטטיסטית בתוך עזה או ג'נין? האויב מנסה להקטין את היתרון של צה"ל על ידי לחימה מבוזרת והיטמעות באוכלוסיה אזרחית. להביא ניצחון מהיר עם שמירה על נזק סביבתי קטן זה אתגר. המציאות הזו הופכת את הגדוד ליחידה העיקרית. אין יותר ניצחון בנוק אאוט, אלא בנקודות. כל גדוד יביא עוד ניצחון וכך הסכום הכולל יביא את הניצחון במלחמה.

"פעם מלחמה דרשה את גיוס כל יכולות המדינה. היום הרבה מהמלחמות לא יהיו בעצימות הזו. אבל יהיו בתכיפות גבוהה יותר. שגרה - חירום - מלחמה, זה מעגל שהופך להיות מהיר יותר. זה מחייב את צה"ל לשינוי מצב בקבועי זמן קצרים מאד. עם היכולות הטכנולוגיות של היום, אנחנו יכולים להיות במקום שמ"פ של גולני דוקר את מערכת השו"ב על מטרה, רואה סט של חימושים, בוחר את המתאים ביותר, וזה פוגע. לא מעניין אותו מאיפה זה מגיע. זה הרעיון של מרחב אש.

"האמל"ח המדויק מביא טכונלוגיות בלתי רגילות. אבל פיתוח שלו והצטיידות בו, זה יוצרים עומס תקציבי גדול מאד. בהינתן קיצוץ תקציבי, יש אתגר איך להגיע ליכולות האלו. התרחיש הזה יכול להתקיים רק בהינתן לחימה מבוססת רשת. זה שם את ממד אבטחת המידע במקום אחר. חשוב יותר. המענה לשדה הקרב הזה טמון בייצור מטרות, יכולת מחקר מטרות, יכולת סגירת אש מהירה על אותן מטרות ותקיפה באמצעות מכלולים אנושיים / אוטומטיים. צה"ל מבין את זה, והוא צריך עוד הרבה כסף להגיע לשם. יש לצה"ל כמה אתגרים בהקשר זה. איזון בין הגנה אקטיבית לבין התקפה. איך מפעילים תמרון למלחמה קצרה. ייצור מטרות בצורה דינאמית ואיך יוצרים עדיפות בין מטרות. צריך גם לייצר מרחב שייתן שירותים ללוחם בקצה וצריך להשיג איזון בין אש סטטיסטית למדויקת".

אולי יעניין אותך גם

צילום: משטרת ישראל

פרשנות | טוב שלמשטרה יש כלי מעקב טכנולוגיים - הדגש צריך להיות על גורמי הפיקוח החיצוניים 

כולנו רוצים לחיות במדינה עם פחות פשע וטרור, אבל לא מוכנים לשלם את המחיר הדרוש לכך. שימוש בכלי מעקב כמו זה של NSO הכרחי בעולם של ימינו עבור גופים כמו משטרה או שב״כ. הפיקוח הכרחי והדגש צריך להיות על גורמי הפיקוח החיצוניים